Po wybudowaniu domu musimy zatroszczyć się o wiele rzeczy związanych z jego eksploatacją – jedną z nich jest odprowadzanie wody z rynien. Większość inwestorów wychodzi z założenia że skoro mają zamontowane rynny, które przekierowują wodę deszczową na ziemię, to problem ich nie dotyczy, a tak nie jest. Woda spływająca z rynien może uszkodzić dom i zagospodarowanie terenu, a z tego powodu można nawet ponieść konsekwencje prawne. Dlatego tez odprowadzenie wody jest dosyć istotną kwestią.
Zgodnie z art. 29. prawa wodnego, właściciel gruntu nie może zmienić stanu wód na gruncie, ani kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody odpadowej ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Dodatkowo, jeżeli wody na gruncie są szkodliwe dla gruntów sąsiednich, władze mogą nakazać przywrócenie stanu pierwotnego lub wykonanie urządzeń przeciwdziałających szkodom. Właściciel gruntu zatem ma obowiązek odprowadzenia wody deszczowej do kanalizacji deszczowej lub odpowiednich zbiorników, ewentualnie do rowu melioracyjnego. Zgodnie z art. 74. ustawy, wykonanie urządzeń melioracji wodnych leży po stronie właściciela działki. Takich zapisów w prawie wodnym jest dość sporo, dlatego woda deszczowa nie może płynąć tam, gdzie ją poniesie, spływać na działki sąsiednie, chodniki lub ulicę.
Kolejnym argumentem przemawiającym za wykonaniem odpowiedniego odprowadzenia wody deszczowej jest podmywanie fundamentów. Woda, która stoi przez dłuższy czas tworzy błoto, a z czasem dochodzi do podmywania fundamentów domu, co skutkuje pękaniem oraz odkształceniem. Na skutek wody, która zalega na działce, grunt staje się mniej stabilny, przez co może powodować nierówne osadzanie się budynku. Nawet dobra hydroizolacja może nie uchronić nas przed rozwojem mikroorganizmów, a nawet grzybów.
Co zrobić z niechcianą wodą na działce?
Jeżeli nie mamy możliwości odprowadzenia wody do sieci kanalizacji deszczowej, należy odprowadzać wodę deszczową np. do zbiornika na deszczówkę. Sposób ten jest ekologiczny i prosty w realizacji, a także pozwala na wykorzystanie wody deszczowej. Zebraną wodę możemy wykorzystać ponownie do celów ogrodowych, jednak najczęściej wykonywanym rozwiązaniem jest drenaż opaskowy, stosowany głównie gdy mamy wysoki poziom wód gruntowych. Jest to wkopany w ziemię system rur drenarskich okalających budynek. Dzięki perforowanym rurom woda wpływa do środka i zostaje odprowadzona na bezpieczną dla domu odległość. Drenaż opaskowy jest montowany wokół fundamentów budynku, zbiera on nadmiar wody, która spływa w głąb ziemi oraz obniża poziom wód gruntowych wokół budynku. Drenaż możemy wykonać w różnych rodzajach gruntu:
a) na gruncie piaszczystym, gdzie poziom wody jest poniżej 2 m (jest to najlepszy wariant),
b) na gruncie piaszczystym, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki,
c) na gruntach spoistych i glinach,
d) w glinie przy wysokim poziomie wód gruntowych.
Zastosowanie drenażu jest dobrą i skuteczną metodą na rozprowadzenie wody na naszej działce, zwłaszcza gdy mamy problem z wysokim poziomem wód gruntowych. Nawet jeżeli tego problemu nie ma, może pojawić w przyszłości, gdyż poziom wód jest dość zmienny.
Odprowadzenie wody deszczowej z drenażu
W tym przypadku również istnieje kilka możliwości na odprowadzanie deszczówki – warto to jednak przeanalizować pod kątem rodzaju gruntu, na którym stoi dom.
Jeżeli grunt na działce jest przepuszczalny, a poziom wód niski, możemy wodę opadową zebraną z drenażu rozprowadzić po ogrodzie, zachowując odległość minimum 20 metrów od domu. Rury zakupuje się w ziemi poniżej studzienki zbiorczej systemu drenarskiego, dodatkowo możemy wykonać ozdobne oczko wodne, do którego częściowo będzie spływała woda – jest to zarazem funkcjonalne rozwiązanie i może być dodatkową dekoracją naszego ogrodu.
Kolejnym rozwiązaniem jest odprowadzenie wody poza teren działki – odbiornikiem może być system kanalizacji, rów melioracyjny, pobliskie jezioro, staw lub rzeczka. Należy pamiętać, że odbiornik powinien być usytuowany poniżej systemu drenarskiego. Wybierając jeden z odbiorników poza terenem działki, należy uzyskać odpowiednie zezwolenia oraz zgodę sąsiadów, przez których działkę miałaby być pociągnięta rura.
Magazynowanie deszczówki w zbiornikach – sposoby na wykorzystanie wody opadowej
Jednym z wyżej wspomnianych sposobów na odprowadzanie wody deszczowej jest gromadzenie jej w specjalnych zbiornikach na deszczówkę albo nawet w zwykłej beczce czy innym, sporym pojemniku. Jak ją później wykorzystać? Wodę ze studzienki deszczowej wykorzystać możemy do podlewania ogrodu czy podlewania roślin domowych. Niektórzy idą jeszcze dalej, tworząc specjalne instalacje pozwalające na używanie wody deszczowej do spłukiwania toalety – to dobry pomysł, jednak ze względu na złożoność prac, które trzeba w tym celu wykonać, raczej rzadko stosowany.
Jednym z ciekawych pomysłów na wykorzystanie deszczówki jest także mycie samochodu – ta czynność pochłania aż kilkadziesiąt litrów wody. Użycie do tego celu wody atmosferycznej będzie zatem korzystne dla naszych portfeli oraz środowiska.
Odprowadzenie wody z rynien jest ważnym elementem zagospodarowania terenu i warto o nim pomyśleć już w trakcie budowy domu. Wykonanie odpowiedniego odwodnienia domu jest obowiązkowe dla każdego właściciela posesji oraz chroni dom przed szkodami i niedogodnościami wynikającymi z wody zalegającej w gruncie. Nasza firma budowlana zapewni fachową obsługę oraz doradztwo przy kompleksowej budowie Twojego domu.