Prawidłowa aranżacja wnętrz pozwala w pełni wykorzystać potencjał wnętrza, zadbać o wysoką estetykę idącą w parze z wysokim komfortem użytkowym, a także bez trudu zmieścić się w dostępnym budżecie. O tym, jak aranżować wnętrza można by oczywiście napisać niejedną, wielostronicową książkę, a niektóre osoby przez kilka lat budują swoje wykształcenie w tym aspekcie. W tym artykule skupimy się na kilku najważniejszych zasadach projektowania wnętrz.
Po pierwsze: funkcjonalność i wygoda
Tak, wnętrze bez wątpienia powinno cieszyć oczy, ale jednocześnie, powinno być w pełni komfortowe i wygodne w użytkowaniu. Nawet najpiękniejsze wnętrze okaże się na nic, jeśli jego sprzątanie będzie zajmowało wiele godzin. Dlatego też, w pierwszej kolejności zawsze należy stawiać na funkcjonalność. Wybieraj rozwiązania energooszczędne oraz takie, które pozwolą skrócić czas sprzątania. Materiały gładkie i połyskujące z pewnością łatwiej utrzymać w czystości niż powierzchni chropowate i matowe.
W komfortowym i praktycznym wnętrzu złotym środkiem jest umiar. Meble i wyposażenie wnętrza nie powinny utrudniać swobodnej komunikacji, co pozwoli zachować poczucie większej swobody. Przy wyborze płytek, paneli oraz innych materiałów, zawsze zwracaj uwagę na ich specyfikację i dokładnie zapoznaj się z ich powierzchnią. Pamiętaj, że co jakiś czas przyjdzie je czyścić. Jednym z podstawowych błędów jest wybieranie jasnych i podatnych na zabrudzenia płytek w miejscu, w którym zabrudzenia są czymś naturalnym (np. kuchnia, hol czy przedpokój).
Po drugie: najpierw meble, później wykończenie
Większość osób najpierw wybiera materiały wykończeniowe, a dopiero potem meble. O ile uprzednie wykończenie wnętrza przed meblowaniem jest przecież czymś całkowicie normalnym o tyle kolejność: materiały przed meblami już niekoniecznie. Znacznie trudniej jest bowiem wybrać meble do gotowego wnętrza. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie uprzednie wybranie i zarezerwowanie sobie mebli, a dopiero później szukanie materiałów właśnie pod kątem kolorystyki i wzorów wybranych mebli. To prosta wskazówka, która znacznie ułatwia stworzenie harmonijnego wnętrza.
Po trzecie: zadbaj o jasne i przejrzyste wnętrze
Zwłaszcza strefa dzienna wymaga jak najlepszego oświetlenia. Duże okna pozwalają cieszyć się większymi ilościami światła dziennego, a ponadto, zmniejszają zapotrzebowanie na energię elektryczną. W naszym artykule o budowie domu pod klucz zwracamy szczególną uwagę na funkcjonalne i energooszczędne rozwiązania. Pamiętaj, że większe ilości światła to optycznie większa przestrzeń oraz lepszy nastrój domowników. W dużych wnętrzach warto zadbać o kilka źródeł, począwszy od oświetlania górnego, aż po dodatkowe oświetlenia boczne.
Po czwarte: dodatki dobrane pod kątem stylu
Dodatki, ozdoby, akcesoria i dekoracje do wnętrza powinny być dobrane pod kątem wiodącego stylu i aranżacji. Wielki obraz z naturalnym krajobrazem w złotych ramach z pewnością nie będzie pasował do stylu industrialnego, podobnie zresztą jak surowe, metalowe kontury lampy nie wpiszą się dobrze w styl skandynawski. Warto popatrzeć na przykładowe aranżacje, aby sprawdzić, jakie ozdoby są w nich najczęściej wykorzystywane. To właśnie te niewielkie dodatki i detale potrafią harmonijnie wykończyć wnętrze i zadbać o jego klimat.
Po piąte: zawsze aranżuj w zgodzie z budżetem
Zanim zaczniesz projektować wnętrze, dokonaj precyzyjnej kalkulacji i sprawdź, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na aranżację pomieszczenia. W szale zakupowym łatwo bowiem się zagubić i wybrać np. zbyt drogie materiały wykończeniowe, co opóźni meblowanie ze względu na brak środków. Niewątpliwie bardzo przyjemnie patrzy się na gotowe aranżacje sklepowe, ale nie zapominajmy, że w sytuacji, gdy nasz budżet jest mocno ograniczony, to właśnie on staje się wiodącym czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze stylu, materiałów i mebli.
Po szóste: nie bój się wprowadzać modyfikacji
Jeśli gotowa aranżacja z jakichś przyczyn Ci nie odpowiada, nie bój się zmienić określonych elementów. Koniec końcu to właśnie Ty oraz inni domownicy będą spędzali w danym wnętrzu najwięcej czasu. I to właśnie Wam dane wnętrze ma się po prostu podobać. Aby tak się stało, musi być ono wygodne, praktyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Co więcej, przykładowe aranżacje to jedynie swoisty szkic, który wciąż daje nam sporo swobody w nanoszeniu ewentualnych zmian.
Po siódme: pamiętaj o usługach architektów wnętrz
Kosztownych błędów przy aranżacji wnętrza możesz uniknąć z pomocą wykwalifikowanego projektanta wnętrz. To osoba, która kilka lat szkoliła się w tej dziedzinie, a następnie zbierała cenne doświadczenie. W naszym tekście o architektach wnętrz możesz dowiedzieć się więcej o usługach świadczonych przez tych specjalistów. Warto skorzystać z ich profesjonalnej pomocy, nawet kosztem dodatkowych wydatków. Warto bowiem zapłacić więcej na etapie projektowania, zyskując gwarancję estetycznego, praktycznego i tańszego w utrzymaniu wnętrza.