Dla wielu inwestorów własny dom jest projektem życia i powodem do dumy. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie działki przed jej zakupem, aby mieć świadomość, co będziemy mogli na niej wybudować? Jeśli tego nie dopilnujemy, to w najlepszym wypadku czeka nas irytacja podczas doboru gotowego projektu do parceli, w najgorszym zaś konieczność zamówienia kosztownego projektu indywidualnego.
W pierwszej kolejności musimy złożyć wniosek o warunki zabudowy i sprawdzić wytyczne w nim zawarte. Określają one podstawowe cechy, jakie musi spełniać inwestycja planowana na konkretnym terenie. Chodzi głównie o rodzaj budynku, charakter nieruchomości, wielkość możliwej zabudowy trwałej, sposób zagospodarowania terenu, dostęp do drogi o charakterze publicznym, ale także linię zabudowy, wysokość i szerokość elewacji frontowej oraz geometrię dachu a czasem nawet kolor i rodzaj jego pokrycia.
Dopasowanie projektu domu do wielkości działki
Warunki zabudowy konkretnej działki określają wzorcowe rozmiary budynku, jaki możemy na niej wybudować. To znacznie ułatwia przeszukiwanie baz zawierających gotowe projekty domów. W przypadku kiedy działka jest nieduża, a co za tym idzie, także rozmiar nieruchomości jest niewielki, można zdecydować się na budowę domu z poddaszem czy piętrowego, aby zyskać dodatkową przestrzeń „w górę”.
Dodatkowo przepisy określają nam minimalne odległości zabudowy od granic z sąsiadującymi nieruchomościami.
W przypadku działek o szerokości powyżej 16 metrów wartości te wyglądają następująco:
• 4 metry – dla ścian posiadających okna lub drzwi,
• 3 metry – dla ścian bez okien i drzwi,
• 1,5 metra – dla schodów zewnętrznych, tarasów i okapów.
W przypadku działek o szerokości poniżej 16 metrów, najczęściej można budować na granicy działki lub 1,5 metra od granicy z zastrzeżeniem, że ściana wybudowana na granicy działki musi być pozbawiona otworów.
Dopasowanie projektu domu do kształtu działki
Większość działek z powodzeniem wpisuje się w kształt kwadratu lub prostokąta. W takim przypadku wybór gotowego projektu domu nie stanowi problemu. Jednak zdarzają się również parcele o nietypowym kształcie, które mają np. nierówne boki, są nienaturalnie wąskie lub płytkie. Taki teren znacznie trudniej zagospodarować wykorzystując do tego domy pod klucz z Internetu. Jeśli się nam to nie uda, pozostaje tylko zamówienie indywidualnego projektu domu, który jest nie tylko bardziej czasochłonnych, ale i znacznie droższy. Warto o tym pamiętać już podczas wyboru działki i jeśli taki scenariusz niekoniecznie nam odpowiada wybrać teren o bardziej klasycznym kształcie.
Dopasowanie projektu domu do ukształtowania terenu działki
Nie wszystkie działki są płaskie. Jeśli różnica poziomów w różnych miejscach działki jest duża, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór projektu domu z podpiwniczeniem. Pozwala ono na wyrównanie terenu i jednocześnie daje możliwość wykorzystania dodatkowej przestrzeni. Zdarza się, że jest ona na tyle duża, że z powodzeniem zorganizujemy w niej garaż lub sporą kotłownię. Wśród gotowych projektów znaleźć można dużo domów tego typu. A jeśli wpadnie nam w oko nieruchomość, która podpiwniczenia nie posiada, to można pokusić się o jego doprojektowanie. Pamiętając jednocześnie, że tego rodzaju przedsięwzięcie jest dość kosztowną inwestycją.
Dopasowanie projektu domu do ułożenia działki względem stron świata
Najczęściej chcemy, aby teren przed domem był doskonale nasłoneczniony. Dzieje się tak nie tylko ze względu na komfort codziennego użytkowania, ale również na koszty ogrzewania, które w niewłaściwie umiejscowionym domu mogą być o kilkanaście procent wyższe niż gdybyśmy umiejscowili dom inaczej. Dobre nasłonecznienie jest możliwe, jeśli wejście na działkę zlokalizowane jest od północy, a co za tym idzie, również wejście do domu będzie w tym miejscu.
Dobierając projekt budowlany do posiadanej działki, powinniśmy zwrócić uwagę także na umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń w domu względem stron świata:
• salon – najlepiej umiejscowić go na stronie południowej lub zachodniej, aby było w nim jasno i przez przeszklenia czerpał ciepło z zewnątrz tak długo, jak to tylko możliwe, pamiętając jednak o ochronie przeciwsłonecznej, aby latem przestrzeń nie ulegała przegrzaniu,
• kuchnia – jej optymalna lokalizacja to wschód, dzięki czemu będzie nie tylko jasna, ale i ciepła, widoki na wschodzące o poranku słońce dostajemy w tym przypadku gratis,
• garaż, kotłownia, spiżarnia – najlepiej umieścić je na północnej stronie budynku, ponieważ nie ogrzewa się ich nadmiernie.
Zalety i wady różnych rodzajów działek
Działka mała
• Zalety: łatwa i mało czasochłonna w utrzymaniu, generuje mniejsze wkłady finansowe zarówno w ogrodzenie, jak i chodniki czy podjazd.
• Wady: mniejsza ilość gotowych projektów, mało miejsca do zagospodarowania wokół nieruchomości, bliskość sąsiadów.
• Najlepszy projekt: z poddaszem użytkowym, na którym można zorganizować przestrzeń nocną, z piwnicą która posłuży nam jako pomieszczenia gospodarcze.
Działka duża
• Zalety: duża oferta gotowych projektów, ograniczenia wynikają tylko z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy, duże możliwości organizacji przestrzeni wokół domu, duża odległość nieruchomości od działek sąsiadów.
• Wady: większy dom to większe koszty budowy i zagospodarowania terenu oraz czasochłonne utrzymanie.
• Najlepszy projekt: każdy, który spełnia wymogi prawne, potrzeby inwestora i mieści się w jego budżecie.
Działka wąska – czyli taka poniżej 16 metrów szerokości
• Zalety: idealna pod zabudowę bliźniaczą, bliskość sąsiadów zapewnia wyższe poczucie bezpieczeństwa.
• Wady: mniejsza ilość dostępnych projektów gotowych, konieczność ograniczenia liczby okien w elewacji bocznej, aby zmieścić się w przepisach prawnych dotyczących odległości budynku od granicy działki.
• Najlepszy projekt: oparty o kształt prostokąta.
Działka narożna
• Zalety: mniejsza ilość granic z sąsiadami, większa prywatność, możliwość ciekawej aranżacji.
• Wady: konieczność wykonania dwóch elewacji frontowych, dwie granice działki są widoczne, niższy poziom bezpieczeństwa związany z ewentualnym skrzyżowaniem dwóch ulic.
• Najlepszy projekt: doskonale dopasowany do warunków zabudowy oraz umiejscowienia względem stron świata, bryła w kształcie litery „L”, choć nie tylko.
Podsumowanie
Dopasowanie projektu domu do posiadanej działki budowlanej wymaga orientacji w zakresie konkretnych zagadnień, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Wymaga również poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na znalezienie propozycji, która spełni wymagania zawarte w warunkach zabudowy oraz te wynikające z naszych indywidualnych potrzeb. Jednak warto podejść do sprawy poważnie i z rozwagą, aby oszczędzić sobie problemów na etapie realizacji inwestycji.
Jeżeli mają Państwo wątpliwości czy wybrany projekt zmieści się na działce lub czy warunki zabudowy pozwolą na wybudowanie wybranego projektu - zapraszamy na stronę https://new-house.com.pl/dzialki. Pomożemy Państu przeprowadzając szczegółową analizę działki.