Łuszczenie się farby to poważny problem, który uniemożliwia prawidłowe wykończenie wnętrza i nastręcza nam dodatkowych prac. Problem częściej występuje przy remontach, niemniej jednak, także przy malowaniu nowych ścian może dojść do problemu łuszczenia się farby. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy przy malowaniu, które skutkują złym przyleganiem i łuszczeniem się farby.
W jaki sposób należy przygotować ścianę do malowania?
Kluczową rolę przy malowaniu odgrywa przygotowanie powierzchni ściany. To właśnie błędy na etapie przygotowań najczęściej skutkują łuszczeniem i odchodzeniem farby przy malowaniu. Jeśli wykańczamy dom, ściany muszą zostać pokryte gładzią, wyszlifowane, oczyszczone, a następnie dokładnie zagruntowane. Jeśli natomiast remontujemy dom i mieszkanie, ważnym krokiem jest oczywiście pozbycie się wszelkich nierówności oraz pęknięć. W przypadku głębszych ubytków stosujemy taśmę flizelinową oraz zaprawę gipsową.
Co może wpływać na łuszczenie się farby? Przede wszystkim brak lub złe zagruntowanie ściany. Wówczas pojawią się problemy z chłonnością. Podobnie skutkują wszelkie zabrudzenia i pyl pozostawione na ścianie po szlifowaniu gładzi. Większość fachowców zaleca podwójne gruntowanie ścian. Po pierwszym zagruntowaniu warto pozostawić ściany do wyschnięcia na całą noc. Po drugim zagruntowaniu można przejść do malowania po kilku godzinach (o ile zastosowaliśmy grunt szybkoschnący). Jeśli zamierzamy malować stare ściany z dawną powłoką farby, odradza się stosowanie farb gruntujących, które mogą spowodować odchodzenie starej farby.
Jakość gruntu i farby a problem łuszczenia
Przyczyną łuszczenia się farby może być słaba jakość gruntu oraz materiału malarskiego. Dlatego też, zaleca się kupowanie droższych produktów o zweryfikowanej jakości. Nie zaleca się rozcieńczania farby w sposób niezgodny z zaleceniami producenta. Wpływ na jakość farby ma również składowanie produktów. Farby, które przez dłuższy okres czasu stały na hali marketu są bardziej podatne na problem łuszczenia. Jeśli chcemy wyeliminować ryzyko tego problemu, sprawdźmy, kiedy farba była rozlewana, a także, jaka jest data przydatności na opakowaniu. Droższym rozwiązaniem jest pozyskanie farby wprost z mieszalni, ale tu zyskujemy gwarancję najwyższej jakości.
Wpływ ma również rodzaj farby. Nie każda farba może być stosowana na danej powierzchni. Producenci zawsze informują w specyfice produktu, jakie jest jego konkretne zastosowanie. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dobierane są produkty niezbędne do wykańczania wnętrz przy budowie domu pod klucz. Wysoka jakość produktów znacznie ogranicza ryzyko łuszczenia się farby.
Wpływ warunków w domu na łuszczenie farby
Także warunki panujące we wnętrzu mogą mieć wpływ na łuszczenie się farby. Powszechnym problemem jest z byt wysoka wilgotność. Jest to powszechne zjawisko zwłaszcza w domach z betonu komórkowego, gdzie podczas budowy nagromadzają się duże ilości wilgoci technologicznej. W takich sytuacjach należy dobrać farby przystosowane do podwyższonej wilgotności. Także zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura mogą sprzyjać problemowi łuszczenia się farby. Dlatego też, warto zerknąć na specyfikę materiału malarskiego i sprawdzić, jaka jest rekomendowana temperatura wnętrza.
Łuszczenie się starej farby
Sporym problemem przy remoncie domu lub mieszkania jest łuszczenie się dawnej powłoki malarskiej. Jeśli problem wystąpi jeszcze na etapie gruntowania, mamy szczęście. Wówczas odpowiednie przygotowanie podłoża (w skrajnych sytuacjach zrywanie starej farby) przyjdzie nam dużo szybciej. Gorzej, jeśli łuszczenie starej farby występuje już na etapie malowania. Przyczyny? Nieodpowiednie przygotowanie podłoża, niekompatybilność starej powłoki ze stosowaną farbą, a także użycie farb gruntujących, które często wchodzą w reakcję ze starą farbą, co powoduje łuszczenie. Gdy tylko zauważymy problem łuszczenia farby, należy przerwać prace i zadbać o przygotowanie powierzchni.
Co robić, gdy farba odchodzi od ściany?
Najważniejsze jest oczywiście ustalenie przyczyny problemu. W zdecydowanej większości przypadków to błędy popełnione na etapie przygotowania ściany (gładziowanie, szlifowanie, czyszczenie i gruntowanie) są bezpośrednią przyczyną łuszczenia. Zwłaszcza w przypadku starych ścian ten problem jest dość powszechny. Wówczas należy sięgnąć po drucianą szczotkę, zerwać starą farbę i przygotować ścianę jeszcze raz. Jeśli nie mamy wątpliwości, co do prawidłowego przygotowania ściany, należy sprawdzić dokładną specyfikę produktu i wykluczyć kwestie związane z nieodpowiednim doborem farby (zły rodzaj, przeterminowana lub źle przechowywana farba). Koniecznie sprawdźmy także warunki panujące w pomieszczeniu. Jeśli nie potrafimy samodzielnie odnaleźć przyczyn łuszczenia się farby, zasięgnijmy rady u fachowca, który dokona oględzin ścian i ustali przyczyny problemu.