Odpowiednio dobrany system grzewczy ma duży wpływ na komfort domowników, jak również na koszty ogrzewania domu. We współczesnych domach coraz częściej stosuje się ogrzewanie podłogowe, które stanowi bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych grzejników. Wybierając źródło ciepła warto jednak wziąć pod uwagę rodzaj instalacji grzewczej, a także specyfikę budynku. Co opłaca się bardziej - ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe? W niniejszym artykule szukamy odpowiedzi na to pytanie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze źródła ciepła?
Istotne znaczenie przy wyborze źródła ciepła ma zastosowana w domu instalacja. Wyróżnić możemy instalacje wysokotemperaturowe (np. kotły na paliwo stałe lub ciekłe), a także niskotemperaturowe instalacje (np. pompa ciepła lub kocioł gazowy). W przypadku tradycyjnych grzejników lepiej sprawdzą się źródła wysokotemperaturowe, natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego zdecydowanie zaleca się instalację niskotemperaturową, która jest bardziej efektywna i bezpieczniejsza.
Kolejną kwestią jest komfort domowników. Decydując się na ogrzewanie podłogowe fundujemy naszym stopom luksus ciepłej posadzki. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że podłogówka chwile się nagrzewa, a zatem uzyskanie optymalnej temperatury w domu zajmuje więcej czasu. Z kolei w przypadku grzejników proces nagrzewania jest dużo szybszy, ale ciepło jest rozprowadzane w sposób nierównomierny, co może prowadzić do tego, że domownikom będzie po prostu za gorąco.
Szukając odpowiedzi na pytanie o to co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe, trzeba jeszcze uwzględnić walory czysto estetyczne. Ogrzewanie podłogowe jest ukryte, ale z drugiej strony nieco ogranicza swobodę doboru i ustawienia mebli (bezpośrednio nad ogrzewaniem podłogowym nie można ustawiać dużych i niskich mebli). Nieco ograniczony jest także wybór wykończenia podłogi. Z kolei grzejniki często są mało estetyczne, a ponadto ograniczają wolną przestrzeń przy ścianach.
Czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe jest usytuowane pod podłogą. To wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium rurki, przez które przepływa gorąca woda. Zaletą podłogówki jest równomierne rozprowadzanie ciepła po całym domu. Jednocześnie najcieplej jest przy podłodze (komfort dla stóp), podczas gdy w wyższych częściach pomieszczenia jest chłodniej. To korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. Jednocześnie można ograniczyć problem nadmiernego uciekania ciepła w kierunku dachu, co jest szczególnie ważne w przypadku domów z poddaszem oraz domów piętrowych. Na plus działa również to, że podłogówka jest niewidoczna i pozwala wyeliminować potrzebę stosowania grzejników. Ogrzewanie podłogowe jest także bardzo korzystne dla astmatyków oraz osób z alergią, ponieważ redukuje problem unoszenia się kurzu.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Po pierwsze, to źródło ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturową instalacją, a zatem kotłem gazowym lub pompą ciepła. Ponadto, wykonanie podłogówki zajmuje więcej czasu i zwykle okazuje się droższe w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym. Ewentualne usterki mogą wymusić kucie kafli oraz wylewki. Jednocześnie, ogrzewanie podłogowe łatwo jest wykonać na parterze, ale już na poddaszu i na piętrze będzie to sporo trudniejsze. Wadą jest także ograniczona swoboda aranżacji pomieszczeń - nad ogrzewaniem podłogowym nie należy stawiać dużych i niskich mebli.