Akademia Budowlana

Ogrzewanie podłogowe w domu. Standard czy luksus?

Spis treści:

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie podłogowe traktowane było jak coś niewątpliwie luksusowego. Jednak z upływem czasu i dynamicznym rozwojem różnorodnych metod dostarczania ciepła wykorzystanie tego rodzaju ogrzewania staje się coraz bardziej powszechne.


Przemawia za nim nie tylko komfort i wygoda w codziennym użytkowaniu, ale także oszczędności w zakresie energii elektrycznej, jakie jesteśmy w stanie wygenerować w skali roku. Inwestorów przekonuje również estetyka całkowicie pozbawiona elementów grzejnych w widocznych miejscach, jak i korzystny dla naszego organizmu pionowy rozkład temperatury we wnętrzach. To wszystko sprawia, że ogrzewanie podłogowe gości w coraz większej ilości nowo budowanych domów i remontowanych mieszkań.

 

Ogrzewanie podłogowe wodne czy ogrzewanie podłogowe elektryczne – które lepsze?


Większym powodzeniem wśród inwestorów cieszy się ogrzewanie podłogowe wodne. Dzieje się tak, ponieważ wyższe w tym przypadku koszty instalacji i montażu zdecydowanie przyćmiewa tańsza eksploatacja. Zasilanie instalacji pompą ciepła lub kotłem wykorzystującym węgiel, gaz ziemny czy drewno jest z reguły około dwukrotnie tańsze niż ogrzewanie podłogowe elektryczne zasilane prądem. Z tego powodu kable do podgrzewania podłogi wykorzystywane są zazwyczaj jako uzupełnienie dla innego rodzaju ogrzewania.


Rozważając wszelkie za i przeciw tych dwóch rodzajów ogrzewania podłogowego należy mieć świadomość, że maty grzewcze oraz kable grzejne są tańsze w zakupie i montażu niż elementy wykorzystywane w instalacji wodnej. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie koszty energii elektrycznej, to okazuje się, że pomimo wyższych kosztów początkowych i tak ogrzewanie podłogowe wodne finansowo opłaca się znacznie bardziej.


Osobną kwestią są ewentualne problemy eksploatacyjne występujące najczęściej w przypadku niewłaściwie zamontowanego ogrzewania podłogowego wodnego. Tutaj znacznie łatwiej o błędy wykonawcze, ponieważ konstrukcyjnie jest to system bardziej skomplikowany. Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest prostsze w budowie, a co za tym idzie, także w montażu, przez co błędy zdarzają się rzadziej.


Do zalet rozwiązania opartego na prądzie można również zaliczyć możliwość uruchomienia ogrzewania w chłodne dni poza sezonem grzewczym bez konieczności uruchamiania całej instalacji centralnego ogrzewania. To rozsądne rozwiązania również wtedy, gdy chcemy mieć podłogówkę tylko w nielicznych pomieszczeniach np. łazience. Jednak w przypadku gdy ciepłe podłogi chcemy mieć w całym domu, zasadnym jest skorzystanie z zalet ogrzewania opartego na wodzie.

 

 

Ogrzewanie podłogowe – zalety rozwiązania


• Doskonałe do domów i mieszkań
Ogrzewanie podłogowe stosowane jest zarówno przez właścicieli domów, jak i mieszkań prywatnych. Warto jednak wiedzieć, że uwagi na rozliczne ograniczenia budowlane w nieruchomościach wielorodzinnych (blokach, kamienicach itp.) częściej wykorzystuje się równie skuteczne, aczkolwiek łatwiejsze w montażu maty grzewcze.

 

• Oszczędność energii
Ciepła podłoga w pomieszczeniu realnie podnosi komfort cieplny. Dzięki temu można obniżyć temperaturę nawet o dwa stopnie Celsjusza. W przeliczeniu rocznym może to dać oszczędności w bieżącym zużyciu energii dochodzące nawet do 12%.

 

• Właściwy rozkład temperatury
Człowiek czuje się najlepiej, jeśli temperatura na wysokości jego stóp jest wyższa niż na poziomie głowy. Tak właśnie wygląda rozkład temperatur w pomieszczeniu ogrzewanym z wykorzystaniem rozwiązań podłogowych.

 

• Odpowiednia wilgotność powietrza
Większą wilgotność oznacza lepsze samopoczucie domowników i minimalizację dolegliwości związanych z przesuszonym powietrzem w pomieszczeniach.

 

• Nie generuje kurzu
Dzięki temu, że ogrzewanie podłogowe większość ciepła przekazuje przez promieniowanie, nie powstaje taki ruch powietrza jak podczas wykorzystania ogrzewania konwekcyjnego. Ma na to wpływ również temperatura powierzchni grzewczej, która w przypadku podłogi wynosi maksymalnie 26 stopni Celsjusza w sytuacji, gdy klasyczne grzejniki mają najczęściej temperaturę oscylującą w okolicach  60 stopni Celsjusza. Dzięki temu krążenie kurzu jest naprawdę znikome. Z tego właśnie powodu ogrzewanie podłogowe poleca się osobom z alergiami.

 

• Zwiększa estetykę pomieszczeń
Wszystkie elementy składające się na ogrzewanie podłogowe schowane są pod podłogą. Brak elementów grzejnych (tj. kaloryfery) w przestrzeni pomieszczenia pozwala na znacznie lepszą aranżację i efektowne zagospodarowanie wnętrza. Należy jednak pamiętać, że przy tego rodzaju ogrzewaniu polecane są meble na nóżkach – ponieważ nie ma większego sensu zakrywanie ogrzewanej przestrzeni.

 

• Pozwala na montaż różnych rodzajów podłogi
Ogrzewanie podłogowe można zamontować nie tylko pod odpowiednią wykładziną, ale i pod podłogą wykonaną z drewna. Nie brakuje również inwestorów, którzy wybierają odpowiedni gres lub panele na ogrzewanie podłogowe. Różnorodność dostępnych możliwości sprawia, że każdy klient z powodzeniem znajdzie rodzaj podłogi odpowiedni do wnętrza i swoich osobistych preferencji.

 

Ogrzewanie podłogowe – ograniczenia rozwiązania 
• Wyższy koszt zakupu i montażu
Szacuje się, że wykonanie kompletnej instalacji ogrzewania podłogowego jest około 30 do 40% wyższy niż klasycznego ogrzewania wykorzystującego grzejniki. Jednak koszt ogrzewania podłogowego stosunkowo szybko się zwraca podczas bieżącej eksploatacji. A im większą powierzchnię będziemy ogrzewać, tym zwrot będzie szybszy.

 

• Odpowiednie docieplenie nieruchomości
Aby ogrzewanie podłogowe pracowało z maksymalną wydajnością, dom musi być dobrze ocieplony. Wynika to z faktu, że temperatura podłogi wynosi maksymalnie 26 stopni Celsjusza i sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach o małych stratach ciepła. Jeśli straty ciepła są znaczne, to ogrzewanie podłogowe nie ogrzeje nam domu w sposób dostateczny.

 

• Znaczna bezwładność cieplna
Ogrzewana podłoga akumuluje ciepło, przez co długo się nagrzewa ale również długo stygnie. Niestety w tej sytuacji sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest trudniejsze niż w przypadku innych systemów grzewczych. Ta funkcjonalność może być jednak zaletą, jeśli do ogrzewania wykorzystujemy pompę ciepła. W tej sytuacji bezwładność cieplna pozwoli nam magazynować energię w jastrychu w czasie obowiązywania niższej taryfy za energię elektryczną i docelowo wygenerować oszczędności.

 

• Awaria oznacza kucie podłogi
Awaria ogrzewania podłogowego to problematyczna kwestia nie tylko z racji kucia powierzchni podłogi. Osobną kwestią jest fakt, że po naprawie trzeba ubytek na powrót wypełnić betonem. A biorąc pod uwagę technologię wykonania tych prac, musimy się liczyć z wyłączeniem pomieszczenia z użytkowania nawet na kilka tygodni. Na szczęście tego typu awarie zdarzają się niezwykle rzadko.

 

• Zapomnij o puszystym dywanie
Na ogrzewanie podłogowe nie można położyć pierwszej lepszej wykładziny. Najlepiej zastosować jest materiały, które z racji swojej natury dobrze przewodzą ciepło np. kamień, ceramika. Dopuszczalny jest także cienki parkiet lub przeznaczone specjalnie do tego celu wykładziny dywanowe. Jednakże o grubych puszystych dywanach można zapomnieć. Ich właściwości termoizolacyjne są w tej sytuacji po prostu mocno niewskazane.

 

 

Gdzie warto zamontować ogrzewanie podłogowe?
Wspomniana już wcześniej bezwładność cieplna charakteryzująca ogrzewanie podłogowe sprawia, że czas, jaki upływa od momentu uruchomienia ogrzewania do odczuwania jego efektów, jest dość długi, a po jego wyłączeniu podłoga pozostanie ciepła jeszcze przez kilka godzin. To wszystko sprawia, że podłogówka nie sprawdzi się w pomieszczeniach, z których korzysta się okresowo, a samo ogrzewanie często się wyłącza.


Jej zastosowanie może być problematyczne także we wnętrzach wyposażonych w duże ilości ciężkich mebli usadowionych wprost na podłodze. Szacuje się, że dopiero zastosowanie mebli na nóżkach o wysokości ponad 10 cm ma stosunkowo niewielki wpływ na ilość ciepła, jaka przekazywana jest z ogrzewania podłogowego do pomieszczenia.


Wszystko to sprawia, że ten komfortowy typ ogrzewania najczęściej wykorzystywany jest w połączeniu z innym systemem grzewczym, ponieważ pozwala to na optymalne wykorzystanie zalet kilku instalacji.

 

Podsumowanie


Decyzja o montażu ogrzewania podłogowego powinna być poprzedzona wnikliwą analizą wszelkich zalet oraz ograniczeń, jakie wiążą się z zastosowaniem tego rodzaju źródła ciepła. Należy również dokładnie przemyśleć bieżące wykorzystanie wszystkich pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, aby jak najlepiej dobrać rodzaj ogrzewania do naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki takiemu podejściu podjęta decyzja będzie z pewnością trafna i znacznie podniesie komfort życia wszystkich domowników, jednocześnie generując satysfakcjonujące nas oszczędności.
 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.