Pompa ciepła to nowoczesny system grzewczy, który znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie domów. Największą popularnością cieszą się pompy powietrzne, które są najtańsze, a zarazem najprostsze w montażu. Wybierając powietrzną pompę ciepła warto jednak pamiętać o tym, że do dyspozycji pozostają pompy typu split oraz monoblok. Choć zasada działania tych urządzeń jest identyczna, to jednak warto zwrócić uwagę na pewne istotne detale. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa pompa ciepła typu split, a także, jakie są jej mocne i słabe strony.
W jaki sposób zbudowana jest pompa ciepła typu split?
Pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek - zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna jest umiejscowiona na zewnątrz budynku. Znajdują się w niej kluczowe komponenty, takie jak: parownik, sprężarka, wentylator oraz zawór rozprężny. Jednostka wewnętrzna jest zlokalizowana w domu i obejmuje wymiennik ciepła wraz z automatyką, a także oprzyrządowaniem hydraulicznym. Pompa ciepła typu split jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze. Jest ono zasysane z otoczenia do wnętrza urządzenia przez wentylator, a następnie omywa parownik oddając tym samym zgromadzone ciepło do wewnętrznego obiegu. Procesy zachodzące w sprężarce pozwalają uzyskać wyższe temperatury. Uzyskane ciepło trafia do wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej i jest przekazywane wodzie, która następnie trafia do grzejników, ogrzewania podłogowego oraz c.w.u.
Czym różni się pompa ciepła split od monoblok?
Powietrzne pompy ciepła możemy podzielić na split oraz monoblok. W praktyce oba te urządzenia działają na identycznych zasadach, a różnią się jedynie umiejscowieniem poszczególnych komponentów. Jak już wiesz, pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek - zewnętrznej zlokalizowanej poza domem oraz wewnętrznej zlokalizowanej w domu. Jak łatwo się domyślić, pompa ciepła monoblok składa się z pojedynczej jednostki, w której zamknięte są wszystkie komponenty. Możemy wyróżnić pompy monoblok stosowane na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Chociaż zasada działania jest identyczna, to jednak pewne detale sprawiają, że warto głębiej zastanowić się nad wyborem pomiędzy pompa split i monoblok.
Jakie zalety posiada pompa ciepła typu split?
Zaletą pompy ciepła typu split jest przede wszystkim większa odporność na niskie temperatury. W przypadku nagłej utraty dostępu do prądu nie zachodzi ryzyko, że czynnik ulegnie zamarznięciu. Woda jest ogrzewana już wewnątrz budynku, a z pompy doprowadzany jest jedynie gaz chłodniczy. Panel sterowania wraz z automatyką również znajduje się wewnątrz domu, dzięki czemu nadzorowanie pracy pompy nie wymaga wychodzenia na zewnątrz. Pompa ciepła typu split pozwala również ograniczyć straty ciepła ze względu na krótszą trasę czynnika. Wiąże się to z koniecznością usytuowania pompy bezpośrednio przy budynku, najlepiej przy ścianie, za którą znajduje się jednostka wewnętrzna.
Bardzo istotną zaletą pompy ciepła typu split są jej niewielkie gabaryty. Choć pompa wymaga osobnego miejsca w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym, to zajmuje znacznie mniej miejsca w porównaniu z wewnętrzną pompą monoblok. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę miejsca. W porównaniach pomp typu split i monoblok często pojawia się opinia, że pompa ciepła typu split generuje odczuwalny hałas. W praktyce dotyczy to jednak jedynie pomp starszych lub niskiej jakości wykonania. Pompy wysokiej jakości pracują cicho i na pewno nie powinny być źródłem dyskomfortu wśród domowników.
Minusy pomp ciepła typu split
Pompa ciepła typu split posiada jednak kilka wad, u których warto pamiętać. Niewątpliwie jest głośniejsza od pomp typu monoblok. Jak już mówiliśmy, w przypadku lepszych pomp nie stanowi to większego problemu, ale już w przypadku urządzeń o nieco niższej jakości wykonania emitowane dźwięki mogą być problematyczne. Po drogie, w przypadku pomp ciepła typu split o mocy powyżej 10 kW obligatoryjne jest założenie karty urządzenia i przeprowadzanie regularnych kontroli szczelności, co wiąże się z nieco kosztowniejszym serwisowaniem i konserwacją. Droższy jest także sam montaż, ponieważ może go przeprowadzić wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Warto także zauważyć, że zewnętrzna jednostka pompy powinna być usytuowana przy samym domu.
Split czy monoblok - którą pompę powietrzną wybrać?
Wybór zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb domowników. Do mniejszych domów, w których w zupełności wystarczy pompa o mocy poniżej 10 kW częściej wybierana jest pompa ciepła typu split. Zajmuje mniej miejsca, jest prostsza w obsłudze, a w przypadku mocy poniżej 10 kW nie ma obowiązku zakładania karty urządzenia i przeprowadzenia regularnych badań szczelności (choć wciąż są one rekomendowane przez producentów!). Pompy ciepła typu monoblok często są wybierane do większych domów. Warto także zauważyć, że zewnętrzne jednostki monoblok mogą być w całości usytuowane poza domem, nawet w pewnej odległości od budynku. Wiąże się to jednak z dwoma minusami - utrudnioną kontrolą pracy urządzenia, a także większą stratą ciepła.