Coraz więcej inwestorów wybiera pompy ciepła jako główne ogrzewanie swoich domów. Jednak nie wszyscy są nadal przekonani do takiego sposobu ogrzewania. Czy pompa ciepła będzie wystarczająca, aby ogrzać cały budynek? Czy jest to w ogóle opłacalna inwestycja i lepsza od innych źródeł ciepła?
Pompa pompie nie równa
Czy pompa ciepła będzie w stanie samodzielnie ogrzać nasz dom? Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od tego, na jaką pompę się zdecydujemy. Na rynku spotkać się możemy najczęściej z pompami powietrznymi i gruntowymi. Te pierwsze wykorzystują ciepło zakumulowane w powietrzu, te drugie zaś pozyskują ciepło z ziemi.
Mimo że pompy powietrzne są najpopularniejsze, z powodu łatwej realizacji, to jednak często stosuje się pompy gruntowe. Plusem tej pierwszej jest przede wszystkim łatwość instalacji, jednak na całoroczne ogrzewanie domu sprawdzi się pompa gruntowa. To jednak nie oznacza, że pompa powietrzna nie poradzi sobie z tym zadaniem. Potrzebuje ona tylko pomocnika.
Pompa gruntowa ma przewagę nad pompą powietrzną, a to dlatego, że działa efektywnie nawet w bardzo niskich temperaturach. Dlaczego? Ponieważ pompy te wykorzystują ciepło pochodzące z gleby poniżej strefy przemarzania, gdzie temperatura zazwyczaj utrzymuje się powyżej zera. W działaniu takich pomp ważna jest jak najmniejsza różnica temperatur między instalacją grzewczą a miejscem, z którego wykorzystuje się energię. Różnica temperatur zatem w tym przypadku nie będzie duża i pozwalać będzie na działanie pompy ciepła z dużą efektywnością.
W przypadku pompy powietrznej duże różnice temperatur często są nieuniknione. Przy bardzo dużej amplitudzie pompa potrafi nawet przestać działać, co w konsekwencji nie pozwoli nam ogrzać domu. Warto więc wtedy uzbroić naszą pompę powietrzną w chociażby grzałkę elektryczną, która podczas niskich temperatur powietrza wspomoże jej działanie.
Niestety trzeba wspomnieć o wysokim koszcie eksploatacji pompy powietrznej wraz z grzałką elektryczną. Na dłuższą metę, ogrzewanie domu za pomocą tego rodzaju pompy i dodatkowego źródła energii, które działa na prąd, będzie wysoce nieopłacalne. W tym przypadku jednak warto przemyśleć zainstalowanie pompy gruntowej, aby móc zaoszczędzić na wydatkach za energię elektryczną. Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że w Polsce rzadko kiedy pojawiają się dni, kiedy temperatura spada do chociażby -20 stopni. Jeśli jednak takowa się pojawi, to nie utrzymuje się ona na pewno nie więcej niż kilka dni. W takim wypadku pompa powietrzna z grzałką nadal będzie opłacalna i będzie w stanie ogrzać nasz dom.
Czy inwestycja w pompę ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?
Ogólnie pompy ciepła są bardzo dobrą inwestycją. Często pozwalają w efektywny i niedrogi sposób ogrzać dom. Będą świetną alternatywą dla pieców opalanych olejem lub propanem, których eksploatacja w porównaniu do pomp ciepła jest wysoka. Ponadto są bardzo korzystne dla środowiska. Przemyślane zastosowanie pompy ciepła o odpowiednich parametrach może wystarczyć dla ogrzania naszego domu przez cały rok, bez konieczności używania innych, dodatkowych źródeł energii.