W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem realizacji dachu jest dach dwuspadowy, który jest prosty w budowie i zapewnia przystępny koszt realizacji. Coraz więcej inwestorów woli jednak rozwiązania nowoczesne, oryginalne, takie jak na przykład stropodach. Zdecydowanie się na płaski dach pozwala na to, by styl domu nabrał zupełnie innego wymiaru. Dom ze stropodachem zdecydowanie będzie wyróżniał się na tle standardowych realizacji.
Firma New-House działa na polskim rynku budowlanym już od 1991 roku, dzięki czemu zrealizowaliśmy dotychczas ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych. Wśród wykonywanych przez nas realizacji były zarówno tradycyjne domy z dwuspadowym dachem, realizacje z dachem wielospadowym, a także oryginalne domy ze stropodachem. Oferujemy naszym klientom kompleksową realizację, dzięki czemu nie muszą się martwić o każdy kolejny etap realizacji i poświęcać swój czas na poszukiwanie wykonawców. Szeroko wykształcona i doświadczona ekipa firmy New-House zapewnia realizację budowy od A do Z. Nasi klienci zawsze mogą liczyć również na nasze wsparcie merytoryczne, chętnie dzielimy się z inwestorami naszą wiedzą oraz naszym doświadczeniem. W tym artykule przedstawimy Państwu wady i zalety domów ze stropodachem, a także zaproponujemy pięć ciekawych propozycji gotowych projektów domów ze stropodachem.
Wady i zalety domów ze stropodachem
Wielu osobom domy ze stropodachem wciąż kojarzą się z nieestetycznymi domami typu kostka, które były popularne w czasach PRL. Jednak współcześnie domy z płaskim dachem niosą za sobą zupełnie inną stylistykę. Są one prostą definicją nowoczesności i oryginalności, takie rozwiązania to ostatnio najmodniejsze wybory w innowacyjnej architekturze. Jednak czy poza ciekawą stylistyką, domy ze stropodachem mają jeszcze inne zalety? Zapraszamy do zapoznania się z naszą analizą.
Stropodach jest inaczej nazywanym dachem płaskim. Jest to jednak potoczne określenie, które może okazać się nieco mylące. Płaski dach musiałby mieć 0 stopni, podczas gdy spadek połaci nie może wynosić mniej niż 3°. Takie wymiary stropodachu są wymagane, by przy późniejszej eksploatacji nie występowały problemy z zatrzymywaniem się deszczówki na poziomie dachu. Z kolei maksymalnym poziomem dla stropodachu jest 12-13 stopni. Im mniejszy kąt nachylenia tym większa konieczność zastosowania izolacji przeciwwodnej. Określenie stropodach wynika z faktu, że w takim przypadku dach jest nie tylko dachem, ale również stropem dla najwyższej z kondygnacji budynku.
Zalety domów ze stropodachem
Odporność na podmuchy wiatru - stropodach, dzięki temu, że jest nisko ułożony, nie jest tak narażony na silne podmuchy wiatr jak standardowa realizacja. Ryzyko, że porywisty wiatr zerwie z domu połać stropodachu jest bardzo niska. W Polsce co roku pojawiają się silne wiatry, które przysparzają wielu zniszczeń w architekturze. Jeżeli planują Państwo budowę domu w okolicy szczególnie narażonej na wichury i huragany, warto zastanowić się nad stropodachem. To rozwiązanie jest bardzo odporne na ssanie i parcie wiatru.
Mniejsze straty ciepła - kolejną zaletą stropodachu pod kątem późniejszej eksploatacji budynku jest aspekt ekonomiczny. Na koszty ogrzewania domu znacząco wpływa rodzaj realizacji dachu. Stropodach, który był nie tylko dobrze zaprojektowany, ale również wykonany, pozwala na zniwelowanie strat ciepła, które mogłyby się pojawiać przy górnej przegrodzie dachu. Mniejsze straty termiczne są możliwe, dzięki temu, że stropodach generuje mniejszą powierzchnię zewnętrzną niż dachy dwuspadowe i wielospadowe.
Ekonomiczne rozwiązanie - poza kwestią redukcji strat ciepła, domy ze stropodachem można wyróżnić pod kątem ekonomicznym w jeszcze jednym przypadku. Niewielki kąt nachylenia sprawia, że powierzchnia użytkowa dachu również nie jest duża. W rzeczywistości stropodach może mieć powierzchnię mniejsza nawet o 20% nić dach spadzisty! Taka oszczędność materiału przekłada się również na koszt zakupu materiałów. Można również zwrócić uwagę na to, że stropodach pozwala na lepsze wykorzystanie części użytkowej domu niż w przypadku dachu spadzistego w przypadku poddasza użytkowego.
Możliwość dodatkowego wykorzystania - stropodach ma tę niesamowitą zaletę, że daje on dodatkową przestrzeń do możliwej adaptacji. Coraz więcej osób decyduje się na realizację ogrodu na szczycie domu, co nie tylko zwiększa powierzchnię biologicznie czynną, ale również daje szansę na osiągnięcie dodatkowego wygłuszenia wnętrza domu. Zielony dach pozwala także na wykorzystanie wody opadowej aż w 60%! Na stropodachu można również umieścić panele fotowoltaiczne - w takim ułożeniu panele działają bardzo efektywnie. Wciąż niewielu inwestorów, chociaż robi się już to powoli nieco popularniejsze, decyduje się na basen na dachu.
Oryginalny design - ostatnią z zalet, na którą zwraca wielu inwestorów, jest dodanie wyjątkowego stylu całej realizacji. Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych coraz częściej korzystają właśnie ze stropodachów. To świetne rozwiązanie, które wyróżni budynek spośród innych realizacji.
Wady domów ze stropodachem
Brak możliwości adaptacji poddasza - przede wszystkim należy pamiętać, że realizując dom parterowy ze stropodachem, zabierają sobie Państwo możliwość szybkiej i prostej możliwości poszerzenia przestrzeni użytkowej. Decydując się na dom z poddaszem użytkowym do możliwej adaptacji, zawsze mogą Państwo zdecydować się na zaadaptowanie drugiej kondygnacji.
Konieczność odśnieżania - stropodach ma to do siebie, że cięższe opady atmosferyczne jak np. śnieg, będą się na nim zatrzymywać. Trzeba wówczas samodzielnie odśnieżać powierzchnię dachu. Należy jednak pamiętać, że żyjemy we wciąż ocieplającym się klimacie, w związku z czym ten problem będzie pojawiał się coraz rzadziej.
Możliwe wystąpienie wilgoci - kiedyś był to powszechny problem w domach ze stropodachem, dziś nie występuje tak często. Problemy z wilgotnością pojawiają się raczej wtedy, gdy ekipa zajmująca się realizacją nieprawidłowo wykona izolację dachu. Wówczas pojawi się nie tylko wilgoć, ale sam dach może z czasem przeciekać. Bardzo ważne jest, aby wybrać do współpracy solidną, sprawdzoną firmę.
Projekty domów ze stropodachem
Domy ze stropodachem to oryginalne projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych, które charakteryzują się nie tylko ciekawym stylem, ale również wysoką funkcjonalnością. Połączenie designu i wygody to najlepsze rozwiązania architektoniczne, ponieważ zapewniają zadowolenie inwestora na każdym poziomie.
Dom ze stropodachem może zostać zrealizowany w ramach indywidualnego projektu, który mogą stworzyć dla Państwa architekci współpracujący z firmą New-House. To rozwiązanie zapewnia możliwość pełnego dostosowania realizacji do potrzeb klienta i warunków na działce. Koszty takiego projektu plasują się w kwocie od około dwunastu tysięcy wzwyż. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych projektów domów jednorodzinnych. Firma New-House oferuje na swojej stronie internetowej tysiące różnorodnych propozycji, w tym również znajdują się tam domy ze stropodachem. Projekty z naszej oferty są stworzone przez świetnych atchietków z całego kraju. Współpracujemy z zaufanymi, cenionymi w całym kraju pracowniami projektami. Wśród nich są między innymi: MG Projekt, Domy w stylu, E-domy, Domy z wizją oraz HomeKONCEPT. W tym artykule przedstawimy Państwu propozycję projektu domu ze stropodachem od każdej z wymienionych pracowni.