W trakcie przygotowań do budowy domu może wydarzyć się wiele sytuacji, które ostatecznie nie pozwolą na realizację projektu budowlanego. Inwestorzy zmuszeni do rezygnacji ze swoich planów często zastanawiają się nad tym, czy posiadany przez nich projekt może zostać odsprzedany komuś innemu. Wiele zależy od tego, czy jest to gotowy projekt domu, czy też projekt indywidualny. W tym artykule postaramy się bliżej omówić wszystkie zagadnienia.
Czym jest gotowy projekt domu?
Na stronie internetowej firmy budowlanej New House dostępna jest baza kilku tysięcy gotowych projektów. Zostały one stworzone przez architektów lub pracownie architektoniczne. Zawierają niezbędne schematy, pomiary, a także opis materiałów budowlanych i zastosowanych technologii. Jest to właśnie gotowy projekt domu, który może zakupić każdy inwestor. Cena takiego projektu zależy od powierzchni domu, stopnia skomplikowania bryły, elementów architektonicznych, a także od renomy architekta lub pracowni odpowiedzialnej za stworzenie tego projektu.
Gotowy projekt domu jest jednak pierwszym etapem na drodze do jego wybudowania. Jak łatwo się domyślić, finalny projekt budowlany musi uwzględniać charakterystyczną specyfikę naszej działki budowlanej. Aby tak się stało, gotowy projekt domu jest poddawany adaptacji. Gotowego projektu domu nie można sprzedać. Jest on bowiem objęty prawami autorskimi, a co za tym idzie, taka sprzedaż byłaby niezgodna z prawem i nie ma znaczenia, za jaką cenę zostałby wystawiony.
Na czym polega adaptacja projektu?
Gotowego projektu domu nie można od tak zrealizować na działce budowlanej. Istotne są bowiem specyficzne warunki panujące na tej działce. Chodzi oczywiście o warunki wodno-gruntowe, kształt, orientację działki względem drogi publicznej oraz szereg innych kwestii. Ponadto, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, które bardzo precyzyjnie informują o tym, jaki konkretnie dom można wybudować na konkretnej działce. To oznacza, że gotowy projekt domu musi przejść proces adaptacji.
W ramach tego procesu, architekt nanosi zmiany niezbędne do usytuowania domu na wybranej działce budowlanej. Na tym etapie inwestor ma możliwość poproszenia o naniesienie zmian pod kątem indywidualnych potrzeb. Wymaga to jednak zgody ze strony autora gotowego projektu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz dowiedzieć się więcej o formalnościach, jakich należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy. Zaadaptowany projekt budowlany to absolutna podstawa wszystkich prac.
Czy zaadaptowany projekt można sprzedać?
Znając definicję zaadaptowanego projektu budowlanego możemy spodziewać się odpowiedzi na to pytanie. Sprzedaż takiego projektu jest niemożliwa, ponieważ jest on przypisany do konkretnej działki budowlanej, zgodnie ze specyfiką której został on sporządzony. Jeśli zatem dysponujemy już zaadaptowanym projektem, ale z różnych przyczyn nie możemy rozpocząć budowy, odzyskanie pieniędzy niestety nie wchodzi w grę. Sytuacja może być inna w przypadku projektu indywidualnego, ale tutaj wiele zależy od architekta, który we współpracy z nami sporządził projekt.
Sprzedaż projektu razem z działką budowlaną
Zaadaptowany projekt budowlany jest przypisany do działki budowlanej, a co za tym idzie, istnieje pewien sposób na sprzedaż projektu. Jest on jednak bardzo radykalny, ponieważ w praktyce chodzi oczywiście o sprzedaż działki budowlanej. Niemniej jednak, często zdarzają się sytuacje, w których inwestor ostatecznie rezygnuje z budowy domu właśnie za sprawą kwestii finansowych lub lokalizacji. W takich sytuacjach, sprzedaż działki budowlanej umożliwia również sprzedaż projektu.
Aby taka sytuacja miała miejsce, zaadaptowany projekt domu musi być oczywiście zaakceptowany przez nowego właściciela działki budowlanej. W wielu przypadkach inwestorzy mają jednak bardzo sprecyzowane oczekiwania i zaproponowany projekt może nie spełniać ich oczekiwań. Warto także porozumieć się z architektem, który dokonał adaptacji projektu. Powinniśmy uzyskać jego zgodę na przekazanie projektu w ręce innego inwestora.
Czy możliwa jest sprzedaż projektu indywidualnego?
Sytuacja jest nieco inna w przypadku projektu indywidualnego, który został wykonany w ramach współpracy podjętej przez inwestora z architektem. Taki projekt jest automatycznie zaadaptowany do konkretnej działki budowlanej, jednakże, jego specyfika jest nieco inna, niż gotowy projekt. Jeśli projekt nie zostanie wykorzystany przez inwestora, architekt wciąż posiada pełne prawa autorskie. W praktyce, architekt może zatem przerobić taki projekt indywidualny na gotowy projekt, aby sprzedać go innym inwestorom. Projekt może sprzedać także inwestor, ale tylko za zgodą jego autora. Z kolei inwestor, który zakupi taki projekt, musi podjąć współpracę z autorem w celu dokonania adaptacji. Projekt może zaadaptować także inny architekt, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody ze strony autora