Każdy z nas chce mieć swój własny dach nad głową. Dach, który nie tylko będzie funkcjonalny i posłuży wiele lat, lecz także sprawi, że jego wygląd zaskoczy przechodniów.
Domy z płaskim dachem to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w architekturze. Jakie są ich największe zalety? Dla kogo są polecane? W jakich sytuacjach można wybudować dom ze stropodachem? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł. Zachęcam do lektury oraz zapoznania się z profilem naszej firmy: https://new-house.com.pl/.
Decyzję o wyglądzie dachu powinniśmy podjąć już na etapie wybierania projektu.
Wcześniej należy się dowiedzieć, czy na danym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca budowy dachów stromych. Może się zdarzyć, że przez ten wymóg nie otrzymamy pozwolenia na budowę domu z płaskim dachem.
Dach płaski to taki typ dachu, w którym pochylenie połaci dachowej wynosi od 3° do 13°. Bywa również nazywany stropodachem, ponieważ pełni podwójną funkcję - dachu oraz stropu nad ostatnią kondygnacją. Najczęściej wykorzystywany jest w budowie obiektów o dużej kubaturze: przemysłowych, gospodarczych, budynków użyteczności publicznej oraz zabudowie wielorodzinnej. Coraz częściej płaski dach pojawia się w budownictwie domów jednorodzinnych i energooszczędnych.
Stropodachy w budynkach mieszkalnych muszą być ocieplane. W zależności od konstrukcji rozróżnia się wentylowane i niewentylowane. Najlepszym rozwiązaniem jest dach wentylowany, co oznacza, że jego konstrukcja jest oddzielona od ocieplenia. Dzięki temu utrzymywana jest stała wilgotność i nie dochodzi do wykraplania pary wodnej – przenika ona przez strop oraz ocieplenie aż do wnętrza stropodachu i dalej zostaje usuwana przez otwory wentylacyjne znajdujące się w najniższym i najwyższym miejscu, po przeciwnych stronach.
Stropodachy niewentylowane są natomiast najprostsze do wykonania. Warstwy przylegają do siebie i pomiędzy nimi nie ma pustej przestrzeni. Niestety często dochodzi wówczas do zawilgocenia ocieplenia, mimo stosowania różnorodnych rozwiązań zapobiegających. Rodzajem stropodachu niewentylowanego jest dach odwrócony – na stropie układa się najpierw izolację przeciwwilgociową, a dopiero później izolację termiczną. Warstwy są więc ułożone odwrotnie niż w tradycyjnie wykonanym dachu. Ten rodzaj stropodachu stosowany jest przy budowie dachów zielonych i tarasów użytkowych.
Zalety płaskiego dachu:
1) Odporność na działanie wiatru
Dach płaski jest odporny na działanie wiatru. Jego konstrukcja oraz zastosowane materiały sprawiają, że takiego dachu nie zerwie huragan czy wichura. W związku z anomaliami pogodowymi, które coraz częściej docierają do Polski, warto rozważyć wybór dachu płaskiego.
2) Ekonomiczne rozwiązanie
Powierzchnia użytkowa domów z płaskim dachem daje możliwość maksymalnego wykorzystania pomieszczeń - nic nie jest tu zbędne, wszystko można rozplanować, a brak skosów zapewni jednakową wysokość pokoi na ostatniej kondygnacji.
Zastosowanie mniejszej ilości materiałów na pokrycie dachem płaskim da również oszczędności finansowe. Dach płaski może być tańszy nawet o 20%.
3) Energooszczędność
Powierzchnia dachu płaskiego jest ograniczona do minimum, co zdecydowanie sprzyja znacznej redukcji strat ciepła przez górną przegrodę zewnętrzną.
4) Modny i nowoczesny design
Bryły ze stropodachem mają dość prostą i oszczędną formę, natomiast nowoczesna elewacja dzięki wykorzystaniu naturalnych elementów z kamienia czy drewna prezentuje się niezwykle zjawiskowo. Popularnym materiałem dającym świetny efekt będzie również cegła klinkierowa.
5) Zielony ogród na płaskim dachu
Dach płaski to idealne miejsce do stworzenia strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu dla całej rodziny. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli stosunkowo małych bądź wąskich działek, na których trudno byłoby wygospodarować teren na wymarzony ogród czy taras. Jeżeli wokół domu brakuje miejsca na ogród, można go stworzyć na dachu.
6) Idealny dla paneli słonecznych
Na dachu płaskim można łatwo zamontować kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć wydatki związane z podgrzewaniem wody, a częściowo także z ogrzewaniem. Dach płaski wykorzystuje promieniowanie słoneczne przez cały dzień, ponieważ specjalny stelaż ruchomy pomaga dopasować panele solarne do pozycji słońca.
7) Wygoda i bezpieczeństwo
Wyjście na stropodach jest bezpieczniejsze, a poruszanie się po nim nie powinno sprawić kłopotu. Montaż jakichkolwiek urządzeń będzie wygodny.
Wady dachu płaskiego:
1) Brak zgody na dach płaski w danej lokalizacji
Decyzja o budowie domu z płaskim dachem nie zależy wyłącznie od właściciela działki. W niektórych lokalizacjach może to nie współgrać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan miejscowy może narzucić budowę dachów stromych, a nawet określić kąt nachylenia połaci. W takim przypadku nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu z płaskim dachem.
2) Słaby wybór pokryć dachowych
Planując projekt domu z płaską połacią dachu, mamy do dyspozycji znacznie mniejszy wybór pokryć dachowych niż w przypadku innego typu dachu. Połaci nie widać jednak z dołu, zatem może być pokryta kruszywem, zielenią lub panelami słonecznymi.
3) Konieczność odśnieżania
W praktyce dachy płaskie są tak projektowane, aby mogły udźwignąć znaczne ilości śniegu, ale podczas obfitych i długotrwałych opadów może pojawić się konieczność odśnieżania.
Zwłaszcza że mokry śnieg naprawdę sporo waży i lepiej go systematycznie usuwać.
4) Problemy z wilgocią
Mogą zaistnieć obawy, że dach płaski przecieka. Warunkiem uniknięcia problemu z wilgocią jest właściwe wykonanie. Każdy błąd w przygotowaniu izolacji może przynieść poważne konsekwencje w przyszłych latach.
5) Brak poddasza
Dla inwestorów, którzy traktują strych jako podręczny składzik bądź chcą budować z myślą o przyszłej adaptacji na cele mieszkalne wadą będzie brak poddasza.
Nie ma dachu idealnego - każdy ma wady i zalety, a wybór dachu uzależniony jest od indywidualnych upodobań. Ważne, żeby dach spełniał nasze oczekiwania oraz odpowiadał nam wizualnie.