Utrzymanie komfortu termicznego w nowoczesnym domu jednorodzinnym jest znacznie łatwiejsze zimą, aniżeli latem. Dysponujemy bowiem wieloma nowoczesnymi technologiami, które pozwalają ogrzewać powietrze oraz skutecznie zatrzymać je w domu na dłużej. Latem natomiast znacznie trudniej jest utrzymać optymalną temperaturę. Dom nagrzewa się od przede wszystkim od okien, które często wykorzystują promieniowanie słoneczne, aby dodatkowo dogrzać wnętrze. Klimatyzacja w domu jednorodzinnym jest zatem bardzo wskazana. Jak wybrać odpowiedni system?
Jaka klimatyzacja sprawdzi się w domu jednorodzinnym?
Klimatyzację możemy podzielić na trzy rodzaje: monoblok, split oraz multi-split. Wybór odpowiedniego typu klimatyzatora zależy od indywidualnych potrzeb. Monoblok to klimatyzator przenośny złożony wyłącznie z jednostki wewnętrznej. Do tej grupy zaliczają się klimatyzatory przenośne, które w zależności od potrzeb można ustawić w dowolnym miejscu. Klimatyzatory split oraz multi-split składają się z jednostki wewnętrznej w domu oraz jednostki zewnętrznej. Klimatyzator split posiada tylko jedną jednostkę wewnętrzną oraz jedną jednostkę zewnętrzną. Ten rodzaj klimatyzacji jest wybierany w sytuacji, gdy chce się chłodzić tylko jedno wnętrze w domu, np. pokój dzienny. Multi-split posiada natomiast kilka jednostek wewnętrznych, które można umieścić w dowolnych pomieszczeniach, np. w salonie, w gabinecie, w pokoju rekreacyjnym, ale też w sypialni.
Warto zauważyć, że nowoczesna klimatyzacja w domu jednorodzinnym może być wykorzystywana nie tylko do chłodzenia temperatury w lecie, ale również do jej podnoszenia w okresie zimowym.
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?
Wybierając klimatyzator należy wrócić uwagę na szereg parametrów technicznych, które pozwolą dobrać urządzenie pod kątem indywidualnych potrzeb:
- Moc urządzenia – w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, która powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, które ma być chłodzone. Przyjmuje się, że na każde 10 metrów pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej. A zatem, do salonu o powierzchni 25 m2 powinniśmy dobrać klimatyzator 2,5 kW lub 3 kW.
- Wydajność – warto zwrócić uwagę na wskaźnik EER, czyli współczynnik wydajności chłodniczej. Informuje on o ilości energii chłodniczej wyprodukowanej przy użyciu 1 kW energii elektrycznej. EER na poziomie 3,0 oznacza, że urządzenie wyprodukuje 3 kW energii chłodniczej przy zużyciu 1 kW prądu. Im wyższy współczynnik EER, tym większa wydajność urządzenia.
- Klasa energetyczna – jeszcze do niedawna stosowało się skalę od D do A+++. Aktualnie obowiązują normy od A do G. Dawna klasa A+++ to obecnie zaledwie klasa C. Klasa A jest przypisana najnowocześniejszym urządzeniom, które wciąż ciężko spotkać na rynku. Urządzenia o klasie C i D można uznać za bardzo energooszczędne.
- Dodatkowe funkcje – wybierając klimatyzator warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak: regulator nawiewu, jonizacja powietrza, automatyczne oczyszczanie, suszenie, automatyczna regulacja temperatury.
Prawidłowo dobrana klimatyzacja w domu jednorodzinnym powinna się odznaczać przede wszystkim wysoką efektywnością, energooszczędnością i funkcjonalnością. Warto wydać nieco większe pieniądze, aby wszystkie te punkty były spełnione.
Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – o czym powinien pamiętać właściciel?
Sprawna i efektywna klimatyzacja nie jest nam dana raz na zawsze, o czym należy pamiętać. Tylko prawidłowy i systematyczny serwis pozwala utrzymać klimę w nienagannym stanie, a także sprawić, że jej praca jest higieniczna oraz bezpieczna dla domowników. W tym celu konieczna jest wymiana filtrów oraz innych części eksploatacyjnych, a także uzupełnianie czynnika chłodzącego. Jak często należy to robić? Jeśli klimatyzacja będzie wykorzystywana wyłącznie do chłodzenia wnętrz, wówczas wystarczy przegląd raz do roku w okresie wiosennym. Jeśli jednak chcesz używać klimatyzacji także jako pomocniczej instalacji grzewczej, wówczas przegląd należy wykonać także jesienią.
Zalety i wady klimatyzacjo w domu jednorodzinnym
Klimatyzacja to ważne udogodnienie w każdym domu jednorodzinnym. Dobrze dobrany klimatyzator nie tylko zapewni optymalną temperaturę w okresie letnim, ale również zadba o lepszą jakość powietrza za sprawą wbudowanych filtrów. Dodatkowym udogodnieniem może być jonizator, a także nawilżacz powietrza dbający o optymalną wilgotność w pomieszczeniu. Wbrew pozorom, nowoczesne klimatyzatory nie są bardzo drogie w eksploatacji – ich praca może się okazać bardzo energooszczędna, pod warunkiem wyboru urządzenia o wysokiej wydajności i klasie energetycznej. Ponadto, w okresie zimowym klimatyzacja może być wykorzystywana do ogrzewania domu.
Jeśli chodzi o minusy, klimatyzacja na pewno nie jest tanim rozwiązaniem. Za klimatyzator do ogrzewania jednego pomieszczenia trzeba zapłacić od 2 do 5 tys. złotych w zależności jakości i dostępnych funkcji. Sama praca urządzenia również generuje dodatkowe wydatki, ale jak już mówiliśmy, jeśli jest to dobre urządzenie, pobór prądu jest niższy, niż początkowo spodziewają się tego właściciele. Klimatyzacja w domu jednorodzinnym to dodatkowy obowiązek – właściciel musi pamiętać o regularnym serwisie urządzenia. To jedyny sposób, aby klimatyzacja działała sprawnie, a jednocześnie sposób bezpieczny i higieniczny.
Czym można zastąpić klimatyzację w domu jednorodzinnym?
Klimatyzacja to niejedyne rozwiązanie, jakie pozostaje do dyspozycji właścicieli domów, którzy chcą w okresie letnim chłodzić swój dom. Ciekawym rozwiązaniem może być odpowiednio dobrana… instalacja grzewcza. Chodzi tu o pompę ciepła, która z powodzeniem może być wykorzystywana do klimatyzowania wnętrz. Co więcej, urządzenie to działa na podobnych zasadach, co klimatyzacja typu split. Klimatyzacja „wyciąga” ciepło z wnętrza naszego domu, zaś pompa ciepła „wyciąga” ciepło z powietrza, gruntu lub wody. Do chłodzenia wnętrz można wykorzystać także wentylację mechaniczną wzbogaconą o gruntowy wymiennik ciepła.