Nowoczesny klimatyzator jest w stanie zapewnić domownikom wysoki komfort wypoczynku nawet w najgorętsze dni roku. Chociaż klimatyzacja często kojarzy się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi, wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż tego systemu. Zwłaszcza, że w okresie zimowym klimatyzator może służyć także do celów grzewczych, wspomagając główną instalację. Jakie cechy powinien posiadać dobry klimatyzator?
Rodzaje klimatyzacji do domu jednorodzinnego
Zacznijmy od wymieniania najpopularniejszych rozwiązań klimatyzacyjnych. Ze względu na sposób montażu możemy wymienić klimatyzatory monoblock, split oraz multisplit. Te pierwsze składają się z pojedynczej jednostki, w której wentylator jest połączony z parownikiem, skraplaczem i sprężarką krótkim przewodem poprowadzonym przez otwór w ścianie. Bardzo zbliżona jest konstrukcja monoblock, tyle tylko, że tutaj mamy podział na jednostkę wewnętrzną oraz jednostkę zewnętrzną połączone ze sobą linią chłodniczą w postaci miedzianych rur. W przypadku klimatyzacji multi split mamy jedną jednostkę zewnętrzną oraz wiele jednostek wewnętrznych. Stosowana w dużych domach, w których chcemy chłodzić kilka pomieszczeń osobnymi wentylatorami.
Ze względu na miejsce montażu jednostki wewnętrznej, możemy wyróżnić klimatyzatory: ścienne, podsufitowe, przypodłogowe, kanałowe oraz kasetowe. O wyborze decyduje przede wszystkim ukształtowanie i powierzchnia wnętrza. W naszym artykule na temat klimatyzacji możesz dowiedzieć się więcej na temat popularnych rozwiązań stosowanych w nowoczesnym budownictwie. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są klimatyzatory ścienne stworzone w konstrukcji split.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?
Dobra klimatyzacja powinna być dostosowana do specyfiki domu oraz do indywidualnych potrzeb domowników. Jeśli chodzi o typ konstrukcji, jednostki split są zalecane do małych i średnich domów, natomiast multi-split do dużych domów, w których zastosujemy kilka klimatyzatorów wewnętrznych. Kluczową kwestią jest moc klimatyzatora, która decyduje o tym, jak dużą powierzchnię będzie w stanie chłodzić urządzenie. Producenci bardzo często informują o mocy, a także o zasięgu chłodzenia. Należy także zwrócić uwagę na klasę energooszczędności, rodzaj czynnika chłodniczego, a także poziom hałasu. W domach jednorodzinnych preferujemy oczywiście ciche i dyskretne klimatyzatory, które nie będą rozpraszać domowników w codziennych zajęciach.