Inteligentny system symulacji obecności domowników ma na celu odstraszanie potencjalnych włamywaczy. To nowoczesne rozwiązanie, które stosuje się w inteligentnych domach. Jak sama nazwa wskazuje, system symuluje naszą obecność, np. poprzez włączanie oraz wyłączanie świateł w konkretnych pomieszczeniach. Dzięki temu, włamywacz obserwujący dom odpuści sobie ten cel, myśląc, że w domu przez cały czas znajdują się jego domownicy.
Jak działa inteligentny symulator obecności?
Jest to rozwiązanie wykorzystywane w inteligentnym domu, w którym wiele urządzeń i systemów jest nadzorowanych przez centralę. Symulator obecności można zaprogramować w taki sposób, aby pod naszą nieobecność odtwarzał pewną sekwencję działań na podstawie naszych codziennych aktywności. Taki system automatycznie zapala i gasi światła, uchyla lub zamyka okna, a także uruchamia niektóre sprzęty. Jest to system ochronny, który ma zwiększyć bezpieczeństwo naszego domu, szczególnie podczas dłuższej nieobecność.
Nowoczesny symulator obecności może być podłączony do licznych instalacji elektrycznych, dzięki czemu, jego działanie jest niezwykle rozbudowane. W tym artykule: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne opisujemy nowoczesne instalacje, które często są wykorzystywane przez inteligentne domy cieszące się coraz większą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Jednocześnie, tego typu systemy są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, które umożliwiają ich wykorzystywanie także podczas absencji domowników.
Programowanie domu w systemie symulacji obecności
Istnieją dwa sposoby na zaprogramowanie symulatora obecności. Inteligentne systemy wykorzystują w pełni zautomatyzowany proces, w którym centrala zapamiętuje poszczególne działania użytkowników, a następnie tworzy algorytm, w którym te same czynności są powtarzane w pewnych odstępach czasowych. Po uaktywnieniu symulacji obecności, centrala będzie uaktywniać poszczególne działania, tak, jak gdyby domownicy przez cały czas byli w domu.
To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które skutecznie chroni dom przed włamywaczami. Co więcej, wciąż możemy zdecydować się na tradycyjny alarm, który zareaguje w sytuacji, gdy włamywacz mimo wszystko zdecyduje się wejść do naszego domu. W praktyce, inteligentny symulator obecności jest jednak na tyle zaawansowany, że ryzyko włamania jest zminimalizowane. Tylko ktoś, kto obserwowałby nasz dom przez kilka dni, mógłby odkryć, że w rzeczywistości dom samodzielnie steruje urządzeniami, w celu symulowania obecności domowników.
Przykłady praktycznego zastosowania symulatora obecności
Jak już mówiliśmy, system ten bazuje na rozwiązaniach Smart Home, w którym wiele urządzeń jest podłączonych do sieci, co umożliwia zdalne sterowanie. W tym miejscu postaramy się wymienić najpopularniejsze funkcje wykorzystywane przez symulator obecności:
- Automatyczne oświetlenie – inteligentne żarówki, a także całe systemy oświetlenia mogą być podłączone do sieci, co umożliwi ich automatyczne włączanie i wyłączanie. Symulator obecności pozwala zaprogramować działanie oświetlenia pod naszą nieobecność. System wykorzystywany zarówno do oświetlenia wewnętrznego, jak również zewnętrznego.
- Inteligentne gniazdka – z pomocą tego rozwiązania można uaktywniać urządzenia podłączone do sieci. W ten sposób dom generuje nie tylko światło, ale również dźwięk. Doskonałym przykładem może być automatyczne włączanie i wyłączanie telewizora.
- Okna i przesłony – inteligentny dom często wykorzystuje systemy do automatycznego sterowania oknami oraz przesłonami. W rezultacie, symulator obecności może być zaprogramowany, aby w danych porach dnia otwierać lub zamykać okna, a także zasuwać przesłony.
- Systemy zewnętrzne – symulator obecności obejmuje nie tylko urządzenia w domu, ale również na zewnątrz, mogąc automatycznie włączyć oświetlenie podjazdu lub uruchomić system podlewania ogrodu.
Co ważne, urządzenia podłączone do symulatora obecności są sterowane także zdalnie. A zatem, w każdej chwili możesz nimi sterować niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Popularnym rozwiązaniem ochronnym jest także inteligentny monitoring, który pozwala nam sprawdzić z poziomu aplikacji, co dzieje się w naszym domu.
Jak stworzyć praktyczny i bezpieczny dom inteligentny?
Warto już na etapie projektowania zastanowić się nad systemami, które chcemy wprowadzić w naszym domu. Im wcześniej o nich pomyślimy, tym tańsze i prostsze może okazać się ich wdrożenie. Firma budowlana New House proponuje klientom kompleksową budowę domu z uwzględnieniem montażu nowoczesnych systemów Smart Home. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać więcej na temat usług oferowanych przez naszą firmą. Z przyjemnością pomożemy Ci wdrożyć system symulacji obecności domowników, tak, aby zagwarantować Twojemu domowi doskonałą ochronę przed włamywaczami.