Budowa wymarzonego domu będzie przebiegać zgodnie z opracowanym projektem budowlanym. Taki projekt może zostać opracowany na podstawie gotowego projektu lub sporządzony od podstaw zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami inwestora. W tym artykule powiemy więcej na temat tego, czym jest indywidualny projekt domu, kto może go wykonać, a także ile kosztuje taka usługa.
Czym jest indywidualny projekt domu?
Większość inwestorów decyduje się na zakup gotowego projektu opracowanego przez architekta lub pracownię architektoniczną. Tego typu projekty można znaleźć w katalogach oraz w Internecie. Na stronie internetowej New House dostępna jest baza kilku tysięcy gotowych projektów z wyceną. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ciężko o gotowy projekt spełniający indywidualne potrzeby. Przyczyną może być specyficzny kształt działki, ograniczenia w MPZP lub warunkach zabudowy bądź po prostu bardzo skrystalizowane i konkretne oczekiwania ze strony inwestora.
W takich sytuacjach można zdecydować się na projekt indywidualny. Zostanie on wykonany przez wykwalifikowanego projektanta domu, który zapozna się z oczekiwaniami inwestora, a następnie naniesie je na gotowy projekt budowlany. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda współpraca z projektantem, a także, czym charakteryzuje się indywidualny projekt.
Kto może wykonać indywidualny projekt?
Przed przystąpieniem do budowy domu, projekt budowlany musi zostać zaakceptowany przez starostwo lub urząd miasta. Jednym z wymaganych załączników jest dokument, który potwierdza kompetencje autora projektu. Rodzi się zatem pytanie, kto może stworzyć dla nas indywidualny projekt? Takie uprawnienia posiada osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania oraz wpisana na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego. Najczęściej jest to architekt, który uzyskał certyfikaty i uprawnienia potrzebne do projektowania domów od podstaw.
Ile kosztuje wykonanie indywidualnego projektu?
Zaprojektowanie domu od podstaw nie należy do tanich przedsięwzięć. Często okazuje się, że suma kosztów stanowi 5-10% wartości całej inwestycji. Na cenę wpływa kilka czynników: renoma projektanta lub pracowni architektonicznej, lokalizacja, warunki wodno-gruntowe na działce, powierzchnia domu, a także stopień skomplikowania konstrukcji.
W przypadku początkujących projektów, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku, cena może zaczynać się od ok. 120-150 złotych za metr kwadratowy. W przypadku doświadczonych architektów z wyrobioną marką, ceny zaczynają się od 200-250 złotych. Z kolei w przypadku znanych i cenionych pracowni architektonicznych, inwestor zapłaci nawet ponad 300 złotych za metr kwadratowy. Reasumując, koszt indywidualnego projektu domu o powierzchni 100m2 może wynieść od 12,000 złotych do nawet 30-40 tysięcy.
Jakie korzyści oferuje nam indywidualny projekt domu?
Wybierając indywidualny projekt domu mamy pewność, że będzie on w stu procentach dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Co więcej, to prosty sposób na stworzenie budynku, który spełni wszystkie wymogi MPZP lub warunków zabudowy, co jest podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę. Indywidualny projekt daje inwestorom nieograniczoną swobodę w tworzeniu wymarzonego domu, zaczynając od wyglądu i rozkładu wnętrz, poprzez zastosowane materiały budowlane, a kończąc na technologiach, które zostaną wdrożone w budynku.
Inwestor decydujący się na projekt indywidualny musi jednak uzbroić się w cierpliwość. Wykonanie takiego projektu może zająć od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od tego, jak skomplikowany będzie projekt, którego zażyczy sobie inwestor. Biorąc jednak pod uwagę potencjał w kwestii funkcjonalności, komfortu i energooszczędności, warto poczekać na taki projekt. Warunkiem jest jednak dostatecznie duży budżet z bezpiecznym zapasem środków.
Indywidualny projekt czy adaptacja gotowego projektu?
Stworzenie indywidualnego projektu domu to spory wydatek. Niewielu inwestorów może sobie pozwolić na to, aby przeznaczyć nawet 5-10% wartości całej inwestycji na projekt. Być może nie będzie to jednak konieczne. Baza gotowych projektów jest bowiem bardzo rozbudowana, dzięki czemu, niemal każdy inwestor może znaleźć dom dostosowany do swoich potrzeb lub taki, w którym wystarczy zastosować niewielkie zmiany.
Po uzyskaniu zgody autora projektu, gotowy projekt może zostać zaadaptowany do specyfiki działki po wprowadzeniu zmian zadysponowanych przez inwestora. Może to być większy garaż, inny rozkład wnętrz, zmiana materiałów budowlanych, dodatkowy balkon czy inne ukształtowanie dachu. Im poważniejsza ingerencja w konstrukcję domu, tym droższa jest adaptacja projektu. W wielu przypadkach to właśnie adaptacja okazuje się jednak mniej kosztowana w porównaniu ze stworzeniem indywidualnego projektu domu.