Dom wykonany z prefabrykatów betonowych może być świetną alternatywą dla inwestorów, którzy pragną postawić dom murowany, ale jednocześnie, nie mogą sobie pozwolić na wygórowane wydatki. Atrakcyjna cena to jedna z wielu zalet domów wykonanych z prefabrykatów betonowych. W tym artykule postaramy się przybliżyć tę technologię, omówić jej największe zalety oraz ograniczenia. Czy domy z prefabrykatów betonowych są opłacalne?
Betonowe domy wracają do łask
Bloki z wielkiej płyty nie kojarzą nam się zbyt optymistycznie, jednak patrząc na ceny panujące na rynku deweloperskim, mieszkania w takich blokach wciąż cieszą się dużym popytem. Choć nie wróżono im długiej przyszłości, bloki z betonu zdały egzamin, udowadniając swoją trwałość i funkcjonalność. Owszem, mają one również sporo wad, ale musimy pamiętać, że mówimy o przestarzałej technologii. Obecnie, domy z prefabrykatów betonowych są nieporównywalnie nowocześniejsze.
Od kilku lat coraz większa liczba inwestorów decyduje się na postawienie domu z prefabrykatów betonowych. Jedną z najważniejszych zalet są dużo niższe ceny w porównaniu z domami w technologii murowanej. Domy z prefabrykatów nie odstają jednak trwałością wykonania, dzięki czemu, cieszą się dużym zaufaniem ze strony inwestorów pragnących postawić trwały i solidny dom na lata. Wiele wskazuje na to, że w nadchodzących latach znacznie domów z betonu będzie coraz większe.
W jaki sposób wznoszony jest dom z prefabrykatów betonowych?
Bardzo istotnym atutem tych domów jest znacznie krótszy czas budowy. O ile tradycyjne domy murowane wymagają kilkunastu miesięcy do osiągnięcia stanu deweloperskiego, o tyle w przypadku domów z prefabrykatów betonowych wystarczy zaledwie kilka miesięcy. Dom o powierzchni ok. 100m2 można postawić już w przeciągu 4-5 miesięcy. Wszystko za sprawą specyfiki konstrukcji.
Z prefabrykatów betonowych wykonywane są ściany oraz stropy budynku. Na podstawie sporządzonego projektu budowlanego, w zakładzie produkcyjnym wytwarzane są płyty pod wymiar. Co więcej, posiadają one otwory na drzwi i okna, co pozwala ograniczyć czas na kucie i wiercenie. Gotowe płyty trafiają na plac budowy. Pozostaje jedynie połączyć je w spójną całość. W ten sposób, stropy i ściany zewnętrzne można postawić w ciągu zaledwie kilku dni! W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu poruszamy wiele ciekawych kwestii związanych z poszczególnymi etapami budowy domu. To dobry przewodnik dla każdego inwestora planującego budowę.
Jakie są największe zalety domów z prefabrykatów betonowych?
To bardzo trwałe konstrukcje, które pozostają niewzruszone na przestrzeni wielu lat. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych, domy z prefabrykatów betonowych są w pełni odporne na wilgoć oraz skrajne temperatury. W ścianach nie dochodzi do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Budowa domu z prefabrykatów betonowych jest dużo szybsza w porównaniu z domami murowanymi, co przekłada się oczywiście na niższe koszty budowy. Rosnąca popularność tych domów sprawia, że nietrudno o gotowe projekty i firmy oferujące ich realizację.
Wbrew pozorom, domy z prefabrykatów betonowych odznaczają się przyzwoitymi współczynnikami cieplnymi. Dobra izolacja domu pozwala skutecznie obniżyć koszty ogrzewania w okresie wiosenno-zimowym. W takich domach łatwiej jest również utrzymać przyjemny chłód w lecie. Stosunkowo cienkie ściany gwarantują większą powierzchnię użytkową. Dużym plusem jest również możliwość szybkiego remontu i zmiany układu ścian wewnętrznych w przyszłości.
Jakie ograniczenia posiadają domy z prefabrykatów betonowych?
Minusem domów z prefabrykatów betonowych jest bez wątpienia słaba akustyka. Beton to materiał, który „niesie” dźwięki, przez co problemem jest odbijające się echo. Na szczęście, wystarczy zastosować dobre materiały izolacyjne, które pozwolą wyciszyć ściany. Także odpowiednia aranżacja wnętrza może skutecznie usunąć problem hałasu. Warto także zwrócić uwagę na to, że technologia ta jest ciągle rozwijana, a co za tym idzie, problemem może być znalezienie firmy, która zajmie się realizacją naszego projektu.
W przypadku domów z prefabrykatów betonowych należy zwrócić uwagę na wybór jakościowych i droższych materiałów termoizolacyjnych. W innym razie, problemem może być szybkie wychładzanie się domu i wyższe koszty ogrzewania. W domach wznoszonych w tej technologii słabo sprawdza się wentylacja grawitacyjna. Warto zatem pomyśleć o wdrożeniu nowoczesnych technologii, takich jak chociażby rekuperacja oraz gruntowy wymiennik ciepła.
Czy warto wznieść dom z prefabrykatów?
Biorąc pod uwagę wysoką trwałość oraz niskie koszty budowy domu, technologia ta bez wątpienia zasługuje, aby poznać ją bliżej. Jeśli szukasz trwałego projektu na lata, a zarazem zależy Ci na szybkiej realizacji na przestrzeni kilku miesięcy, domy z prefabrykatów betonowych to bardzo dobra opcja. Należy jednie zatrudnić sprawdzoną i fachową ekipę budowlaną, taką jak New House, aby wykluczyć ryzyko popełnienia błędów przy budowie. Zastosowanie dobrych materiałów izolacyjnych i nowoczesnych technologii pozwala skutecznie wyeliminować popularne wady domu z betonu.