Wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego powinniśmy uzyskać jeszcze przed zakupem działki budowlanej. Wcześniej możemy spisać umowę przedwstępną, co ułatwi załatwienie wielu formalności. Dlaczego wypis i wyrys z MPZP jest tak istotny? Ponieważ zawiera on szczegółowe wytyczne związane z możliwościami wykorzystania działki. Innymi słowy, wybrany projekt domu musi być spełniać wytyczne obecne w MPZP.
Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, nazywany również planem miejscowym, to akt prawa miejscowego określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. MPZP decyduje zatem o dalszym rozwoju miasta. Warunki zapisane w planie miejscowym mają zapobiec urbanistycznemu chaosowi, który często panuje w regionach, w których nie stosuje się takich planów. MPZP pełni także funkcję ochronną w kontekście krajobrazu i środowiska naturalnego. To w nim zawarte są informacje na temat tego, jaki rodzaj domu będziesz mógł wznieść na danym terenie.
Co zawiera wypis i wyrys z MPZP?
Plan miejscowy obejmuje swoim zasięgiem duży obszar podzielony na różnorodne tereny. Są one oznaczane różnym kolorem i oznaczeniem literowym. Kolor jasnobrązowy jest przypisany do terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Jeśli nasza działka znajduje się na tym terenie, obowiązują nas wytyczne przypisane do konkretnego terenu. Aby poznać te wytyczne, musimy złożyć wniosek o wypis i wyrys z MPZP. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dzialki omawiamy kwestie związane z wyborem i zakupem działki. Sprawdzenie planu miejscowego to jedna z pierwszych czynności, jaką powinien podjąć inwestor zainteresowany zakupem działki.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zawiera m.in. wskaźnik powierzchni zabudowy, wskaźnik intensywności zabudowy, wytyczne związane z rodzajem budynku, wytyczne dla konstrukcji dachu, maksymalna wysokość budynku, odległości jakie należy zachować na działce czy wytyczne związane z powierzchnią biologicznie czynną. Mogą się również pojawić wymogi związane z technologiami, systemami oraz jakością ocieplenia. Innymi słowy, to wypis i wyrys z MPZP decyduje o tym, jaki dom można wybudować na konkretnej działce.
Jak złożyć wniosek o wypis i wyrys z MPZP?
Wniosek o wypis i wyrys z MPZP składamy w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy. Możemy to zrobić osobiście w urzędzie lub wysłać wniosek listem poleconym. Najwygodniejszym, a zarazem najszybszym sposobem jest obecnie złożenie wniosku w formie elektronicznej. Do złożenia wniosku potrzebne są następujące rzeczy: dane osobowe, numer ewidencyjne działki, arkusz mapy, obręb i adres działki, mapa sytuacyjna (wymagana w niektórych urzędach), a także dowód zapłacenia opłaty skarbowej. Dowód zapłaty można dostarczyć w terminie do 3 dni od momentu złożenia wniosku.
Ile kosztuje wypis i wyrys z MPZP?
W urzędzie należy dowiedzieć się więcej na temat wielkości wypisu i wyrysu konkretnej nieruchomości, ponieważ od tego zależy wysokość opłaty skarbowej, którą najlepiej wnieść przed złożeniem wniosku. Za wypis do 5 stron zapłacimy 30 PLN, a za wypis powyżej 5 stron 50 złotych. Każda kolejna strona A4 wyrysu z MPZP to wydatek 20 PLN. W sumie, zsumowana opłata nie może być wyższa niż 250 PLN. Jeśli nie możemy sprawdzić orientacyjnej wielkości wypisu i wyrysu warto zapłacić maksymalną opłatę skarbową. Przy odbiorze otrzymamy bowiem informacje o nadpłacie, którą możemy odzyskać. W ten sposób mamy pewność, że nie pojawi się niedopłata, która może powodować opóźnienia.
Po jakim czasie otrzymamy wypis i wyrys?
Zgodnie z obowiązującym prawem, wypis i wyrys z MPZP powinien zostać wydany w terminie 7-30 dni. Czasami zachodzą jednak pewne sytuacje, które mogą wydłużyć czas oczekiwania o tydzień lub dwa. Obecnie, najszybszym sposobem na uzyskanie wypisu i wyrysu z MPZP wydaje się złożenie wniosku drogą elektroniczną. Najwolniej załatwimy sprawę poprzez wniosek wysłany listem poleconym. Po otrzymaniu wypisu i wyrysu możesz wybrać wymarzony projekt domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow dostępna jest obszerna baza kilku tysięcy projektów, w której bez trudu znajdziesz projekt dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz do warunków MPZP. Drobne rozbieżności można natomiast wyeliminować w trakcie adaptacji projektu.
Co zrobić w sytuacji, gdy działka nie znajduje się w MPZP?
Nie wszystkie działki budowlane w naszym kraju są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie oznacza to jednak, że na takich terenach obowiązuje pełna swoboda w budowie domu. Konieczne jest bowiem złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Taka decyzja zawiera podobne wytyczne, co MPZP. Taka decyzja będzie wówczas zastępowała wypis i wyrys we wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda procedura wydawania pozwolenia, a także, jak dopełnić wszystkich formalności. Firma budowlana New House wspiera inwestorów już na etapie wyboru i zakupu działki budowlanej.