Kominek zewnętrzny w strefie wypoczynkowej tarasu zagwarantuje nam mile spędzone wieczory w okresie wiosenno-letnim. Kominek nie tylko zaoferuje nam ciepło w chłodniejsze wieczory, ale również ograniczy problem nieznośnych komarów. W wielu nowoczesnych projektach możemy zatem spotkać się z tym rozwiązaniem. Na jakie kwestie powinni zwrócić uwagę inwestorzy marzący o tarasie wyposażonym w zewnętrzny kominek?
Jakie korzyści oferuje nam kominek na tarasie?
Głównym celem kominka zewnętrznego jest zapewnienie nam relaksujących wieczorów w otoczeniu trzaskającego wesoło ognia oraz przyjemnego ciepła chroniącego nas przed chłodem wieczoru. Zewnętrzny kominek może mieć również praktyczne zastosowania. Jeśli będzie on przylegał do elewacji budynku, automatycznie będzie on również ogrzewał wnętrze podczas gdy my będziemy się delektować wypoczynkiem na tarasie. Bardzo popularne są również kominki wyposażone w grill, z pomocą których możemy przygotować wyśmienite dania w sam raz na rodzinne barbecue. Kolejnym plusem jest to, że kominek na tarasie lub altanie stanowi ważny element dekoracyjny.
Kominek wolnostojący czy w bryle budynku?
Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Zacznijmy od podwójnego kominka, który jest częścią bryły domu. Jeden kominek wychodzi w pokoju dziennym, podczas gdy drugi ruszt znajduje się na tarasie. Można je bez problemu podłączyć do jednego komina. Wystarczy jedynie zadbać o dwa osobne kanały grzewcze. Na naszej stronie z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz wiele ciekawych propozycji stawiających właśnie na podwójny kominek w bryle budynku.
Innym rozwiązaniem jest natomiast kominek wolnostojący, którym możemy umieścić w dowolnej części tarasu. Optymalnym usytuowaniem jest centralny punkt tarasu, tak, aby kominek zapewnił przyjemne ciepło większej liczbie osób. Jednocześnie, miejsce to powinno być chronione przed wiatrem oraz deszczem. Dość powszechnym rozwiązaniem jest zatem kominek w podcieniu. Plusem jest również to, że kominek wolnostojący możemy umieścić nie tylko na tarasie, ale również w altanie znajdującej się w dowolnym miejscu naszego ogrodu.
Dlaczego warto wybrać otwarty kominek zewnętrzny?
Kominki możemy podzielić na zamknięte oraz otwarte. We wnętrzach naszego domu częściej stawiamy na te pierwsze, jako iż chcemy ograniczyć problem dymu i nieprzyjemnego zapachu. W przypadku kominka zewnętrznego mamy jednak do czynienia z dużo lepszą wentylacją, dzięki czemu, równie dobrze możemy zdecydować się na kominek otwarty. Zaletą takiego modelu jest możliwość zastosowania rusztu do grillowania. Biorąc pod uwagę, że wielu osobom zależy na tej funkcjonalności kominka na tarasie, na zewnątrz budynku częściej stosujemy właśnie otwarte kominki. Jeśli jednak nie zamierzamy wykorzystywać grilla w celach kulinarnych i chcemy ogrzać zabudowany podcień, wówczas możemy również wybrać tradycyjny kominek zamknięty z drzwiczkami.
Z jakich materiałów wykonać kominek zewnętrzny?
Jeśli budujemy kominek przylegający do elewacji budynku, jego ścianki powinny być wykonane z cegły szamotowej, która zagwarantuje odpowiednią izolację termiczną. Część wysunięta na taras musi być wzmocniona materiałem, który zapewni odpowiednią wytrzymałość na wilgoć oraz czynniki atmosferyczne. Tutaj świetnym rozwiązaniem będzie cegła klinkierowa, ewentualnie naturalny kamień. W minimalistycznym budownictwie bardzo dobrze sprawdzą się kominki wykonane z metalu, głównie z żeliwa oraz stali.
Duży wpływ na wybór materiałów ma oczywiście stylistyka zewnętrzna naszego domu oraz to, w którym miejscu usytuowany będzie kominek zewnętrzny. Najlepiej omówić tą kwestię z architektem, który podpowie nam najbardziej spójne, a zarazem praktyczne rozwiązanie. W naszym artykule poświęconemu budowie domu znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z kompleksową realizacją projektu obejmującą także zagospodarowanie terenu działki i aranżacje ogrodu. Tak powstają projekty spójne architektonicznie i stylistycznie.
Na co zwrócić uwagę przy budowie kominka zewnętrznego?
W pierwszej kolejności ustalamy, czy będzie to podwójny kominek w bryle domu, czy też kominek wolnostojący. To pierwsze rozwiązanie jest dedykowane inwestorom, którzy dopiero przymierzają się do wyboru projektu. Jeśli natomiast masz już dom, lepszym rozwiązaniem będzie kominek wolnostojący, jako iż obędzie się tutaj bez kosztownych prac remontowych. Ważna kwestią jest wybór lokalizacji: powinien to być punkt centralny obejmujący jak największą powierzchnię tarasu, a zarazem osłonięty przed wiatrem i deszczem. Kolejną kwestią jest wybór materiału, z którego wykonany zostanie kominek. Tutaj decydującym czynnikiem jest oczywiście stylistyka naszego domu. Jeśli zależy Ci na kominku, który zagwarantuje możliwość grillowania, wybierz kominek otwarty, który zaprojektowano z myślą o takiej funkcjonalności.