Akademia Budowlana

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Spis treści:

 

Zanim rozpoczniesz budowę własnego domu, już na etapie wyboru działki budowlanej powinieneś zwrócić uwagę na wytyczne, jakie obowiązują na wybranym przez Ciebie terenie. Działka budowlana, której kupno rozważasz, może być bowiem objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (w skrócie MPZP), który w pewien sposób narzuci Ci np. usytuowanie nieruchomości, jej stylistykę lub wysokość budynku. Jeśli natomiast plan taki nie został uchwalony, będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy dla Twojej posesji.

 

Inwestorzy decydujący się na kompleksową współpracę z New-House mogą liczyć na profesjonalną pomoc zarówno w trakcie fizycznej budowy domu, jak i również w zakresie wszystkich zagadnień administracyjnych związanych z realizacją tego rodzaju inwestycji budowlanej. W praktyce oznacza to, że nasi fachowcy wspierają klientów również w zakresie sprawdzenia działki budowlanej pod kątem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki temu inwestor może podjąć w pełni świadomą decyzję o zakupie konkretnego terenu wraz z jego zaletami i ograniczeniami.

 

Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (nazywany również planem miejscowym) to akt prawny tworzony przez radę miasta lub gminy w oparciu o Ustawę z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Co warte podkreślenia musi go mieć każda gmina w Polsce. MPZP zgodnie z art. 4 ust. 1 wymienionej wyżej ustawy określa przeznaczenie terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz sposób zagospodarowania i warunków zabudowy terenu. Inaczej mówiąc, jest to uchwała, która reguluje sposób w jaki dany teren – znajdujący się w granicach miasta lub gminy – może zostać wykorzystany. Warto jednak pamiętać, że zakres obowiązywania konkretnego MPZP obejmuje wyłącznie gminę, która go uchwaliła.

A zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym MPZP jest nie tylko aktem planistycznym, ale również aktem prawa miejscowego. Natomiast zgodnie z art. 87§2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej akty prawa miejscowego są źródłami prawa powszechnie obowiązującego na obszarze działań organów, które je ustanowiły. 

 

 

 

Kto odpowiada za uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego? Uchwała w sprawie MPZP podejmowana jest:

Uchwalony MPZP wraz z załącznikami oraz dokumentacją planistyczną przedstawiany jest wojewodzie, który ocenia jego zgodność z przepisami. Jeśli nie stwierdzi on nieprawidłowości, uchwała zostaje opublikowana w dzienniku urzędowym województwa. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zaczyna obowiązywać nie wcześniej niż 14 dni od tej publikacji.

Czego inwestor może dowiedzieć się z MPZP?

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego na konkretnej działce objętej Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dowiaduje się z niego między innymi:

W praktyce oznacza to, że jeśli MPZP nie dopuszcza możliwości realizacji określonego typu inwestycji na danym terenie, to należy przyjąć, że jej budowa w tej lokalizacji jest zabroniona.

Co zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego składa się z części opisowej i graficznej.

Część opisowa informuje nas o tym, jakie są warunki przeznaczenia terenu oraz ograniczenia, które się z tym wiążą. Zawiera ona w głównej mierze treść uchwały rady gminy, która musi odpowiadać wymogom techniki prawodawczej, co w praktyce oznacza, że powinna zawierać:

Część graficzna stanowi de facto dodatek i zawiera mapy obszarów przeznaczonych do zabudowy, drogi, tereny zielone oraz te przeznaczone pod inwestycje komercyjne, usługowe i inne. Na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 wykonywany jest stosowny rysunek a w przypadku, gdy takiej mapy nie ma, dopuszczalne jest stosowanie map katastralnych. Prawo dopuszcza także w określonych przypadkach zastosowanie mapy w innej skali:

 

Jak w praktyce wygląda MPZP?

MPZP może być zarówno dokumentem mocno ogólnym, jak i również szczegółowym dostarczającym drobiazgowych informacji na temat terenu, którego dotyczy np.:

Jak czytać MPZP?

 

Odpowiednia analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego może w stosunkowo krótkim czasie odpowiedzieć nam na pytanie, czy budowa naszego wymarzonego domu na konkretnej działce budowlanej będzie możliwa. Drugą sprawą jest określenie opłacalności takiej inwestycji, ponieważ może się okazać, że np. dom wymagać będzie pokrycia określonymi dachówkami w konkretnym kolorze, których wykorzystanie przekroczy zakładany budżet. Warto więc zawczasu dowiedzieć się jak czytać MPZP? W tym celu najlepiej skorzystać umieszczonej obok mapy legendy. Oznaczenia i nazewnictwo w niej zawarte określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku.

 

Dlaczego warto sięgnąć po plan miejscowy przed zakupem działki budowlanej?

 

Zakup terenu pod budowę domu jednorodzinnego nigdy nie powinien być decyzją spontaniczną. Powinna ją poprzedzić drobiazgowa analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego właściwego dla danej działki. Dlaczego? Ponieważ to z niego dowiesz się, czy taka budowa w ogóle będzie możliwa, a jeśli będzie to jakiej wielkości może być dom, jaki powinien być kąt nachylenia jego dachu oraz rodzaj i kolor zastosowanego pokrycia dachowego. Z MPZP dowiesz się także czy w pobliżu działki, której kupno rozważasz, w pobliżu mogą powstać sklepy wielkopowierzchniowe, placówki edukacyjne tj. szkoły, przedszkola i żłobki, placówki ochrony zdrowia czy drogi główne? Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacji, w której na danym terenie planowana jest inwestycja, która w znaczący sposób obniży komfort życia mieszkańców. Warto już na wstępie wiedzieć, na co ewentualnie musimy być przygotowani, aby później – po kilku lub kilkunastu latach – nie przeżyć bolesnego rozczarowania, które drastycznie zmieni nasze życie na gorsze.

Jakie informacje szczegółowe znajdziesz w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego:

 

 Gdzie szukać Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to dokument jawny, który dostępny jest we właściwym urzędzie miasta lub gminy oraz w Biuletynie Informacji Publicznej konkretnej miejscowości. Oznacza to, że wgląd do niego może mieć każda zainteresowana osoba, która dodatkowo może otrzymać w urzędzie wypisy i wyrysy z tego dokumentu. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy inwestor rozważający zakup działki na danym terenie sprawdził ją w MPZP a właściwie jest to nawet zalecane.

Miejsca, w których znajdziesz MPZP:

Jeśli natomiast nie masz czasu na poszukiwania, możesz złożyć wniosek do miasta lub gminy o wydanie wypisu oraz wyrysu z planu miejscowego.

 

 Czy można zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

 

Jeśli budowę wymarzonego domu na wybranej działce uniemożliwiają Ci postanowienia zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, możesz spróbować zawnioskować o ich zmianę. Tego rodzaju wniosek należy skierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zależnie od tego, z jakim rodzajem miejscowości mamy do czynienia.

 

 A co, jeśli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w ogóle nie ma?

 

Jeśli dla konkretnej działki lub terenu, na którym się znajduje nie ma MPZP inwestor może wystąpić z wnioskiem o jego uchwalenie. Usługa ta jest bezpłatna, a ewentualne koszty mogą się pojawić jedynie, jeśli sprawa będzie wymagała ustanowienia pełnomocnika.

 

 Co powinien zawierać wniosek o zmianę lub uchwalenie MPZP?

 

Przepisy nie regulują tego, co powinno znaleźć się we wniosku o uchwalenie lub zmianę MPZP jednak nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że korzystnie jest umieścić w nim poniższe informacje:

Załącznikiem do wniosku w niektórych gminach powinna być kopia mapy ewidencyjnej i mapy zasadniczej z zaznaczeniem nieruchomości, których dotyczy składany wniosek. Na podstawie przedłożonej dokumentacji wójt, burmistrz lub prezydent miasta oceni czy wnioskowane zmiany w planie przestrzennym są zasadne, lub czy należy przystąpić do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

 

 Ile trwa oczekiwanie na uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

 

Procedura uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego najczęściej jest długotrwała, więc składając wniosek, należy uzbroić się w cierpliwość. Szczególnie że przepisy w żadnej mierze nie regulują terminu, w jakim należy MPZP uchwalić. W praktyce okres oczekiwania zależy od wielkości terenu, jaki ma zostać objęty planem oraz stopnia jego skomplikowania. MPZP może więc powstawać zarówno kilka miesięcy, jak i kilka lat.

Gdy plan miejscowy zostanie wreszcie uchwalony inne plany oraz ich części odnoszące się do terenu objętego nowym MPZP tracą moc. Uchwalenie nowego planu oznacza również wygaśnięcie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla terenów, których dotyczy plan, chyba że ustalenia tych decyzji pozostają bez zmian.

 

 Ważny termin w kontekście MPZP – renta planistyczna

 

Jeśli dzięki uchwaleniu lub zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nieruchomości leżące na terenie danej gminy zyskały na wartości, a następnie zostaną sprzedane przez właścicieli w ciągu 5 lat, gmina może żądać od nich uiszczenia renty planistycznej. Jej wysokość określona jest w treści MPZP jednak zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym nie można ona przekroczyć 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Renta planistyczna najczęściej dotyczy właścicieli, których działki rolne w wyniku uchwalenia lub zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego stały się działkami budowlanymi, przemysłowymi lub usługowo-komercyjnymi i zostały zbyte przed upływem 5 lat od wejścia zmian w życie.

 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.