Przekształcenie działki rolnej w budowlaną dla wielu inwestorów oznacza oszczędności w kontekście realizacji marzeń o własnym domu. Działki rolne rzeczywiście można kupić w dużo niższej cenie, aczkolwiek proces odrolnienia do najtańszych nie należy. Może się okazać, że koniec końcu za przekształcenie działki rolnej zapłacimy więcej, aniżeli w przypadku działki budowlanej. W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z odrolnieniem działki.
Kto może zakupić działkę rolną?
W 2019 roku zmieniono przepisy związane z zakupem działek rolnych przez osoby niebędące rolnikami. Obecnie, każdy inwestor może bez dodatkowych formalności zakupić działkę rolną o powierzchni nieprzekraczającej 0,3 ha. Interesująca nas działka powinna znajdować się w miejscowym planie przestrzennym i figurować jako działka przeznaczona na cele mieszkalne. Ważną kwestią jest także dostęp do drogi publicznej oraz możliwość uzyskania przyłączy technicznych.
Warto zaznaczyć, że działka rolna do 0,3 ha nie może być dzielona na mniejsze parcele. Jest to zatem propozycja dla inwestorów, którzy realnie myślą o budowie domu na tych terenach. W takie działki inwestują także osoby, które planują odrolnienie, a następnie sprzedaż za wyższą cenę. W praktyce, istnieje również możliwość pozyskania działki do 1 ha, ale tu pojawiają się dodatkowe formalności, a ponadto, takich gruntów nie można sprzedać w ciągu najbliższych pięciu lat.
Czy działkę rolną można przekształcić w budowlaną?
W większości przypadków, przekształcenie działki rolnej w budowlaną jest możliwe, ale zajmuje sporo czasu i jest bardzo kosztowne. Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku gruntów o lepszej klasie rolnej. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki poruszamy wiele ważnych kwestii związanych z wyborem odpowiedniej działki pod budowę domu . Firma budowlana New House wspiera inwestorów zarówno w poszukiwaniach, jak i w formalnościach związanych z zakupem.
Tak jak mówiliśmy, działka rolna powinna posiadać dostęp do drogi publicznej, a także mieć możliwość uzyskania niezbędnych przyłączy technologicznych. Jeśli działka nie znajduje się w MPZP, powyższe dwa warunki dają możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dodatkowym atutem jest sąsiedztwo zabudowanej działki budowlanej. Takie czynniki są brane pod uwagę przez organy odpowiedzialne za wydanie decyzji.
Jak wygląda procedura odrolnienia działki?
Jeśli działka znajduje się w MPZP, należy złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia działki rolnej na działkę budowlaną. Taki wniosek składamy do organu wykonawczego, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dalsze postępowania zależy od klasy rolnej gruntów. W przypadku kategorii I, II, III nasz wniosek jest przekazywany do ministra rolnictwa, który podejmie ostateczną decyzję. W przypadku niższych kategorii, decyzję podejmuje samorząd miasta lub gminy. Niestety, przepisy prawne nie regulują czasu oczekiwania, a zatem, decyzja może zostać wydana nawet po kilku latach.
Jeśli działka nie znajduje się w miejscowym planie przestrzennym, wówczas należy wnieść wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Jest to możliwe tylko przy spełnieniu pięciu warunkach: w sąsiedztwie musi znajdować się zabudowana działka z dostępem do drogi publicznej, istnieje możliwość uzbrojenia, a teren nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze. Ponadto, zbieżne muszą być przepisy odrębne.
Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej?
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji ze strony organu wykonawczego, działkę należy wyłączyć z dalszej produkcji rolnej. Dopiero wtedy można będzie wnioskować o wydanie pozwolenia na budowę domu, o czym więcej przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe. Wyłączenie z produkcji rolnej oznacza konieczność uiszczenia opłaty stałej. W przypadku działek do 0,3 ha jest to ok. 150 tysięcy złotych w przypadku gruntów I kategorii rolne. Dużo taniej zapłacimy w przypadku kategorii IV, V oraz VI. Będą to koszty rzędu od 70,000 tysięcy w przypadku kategorii IVa i 30,000 tysięcy w przypadku kategorii VI. W przypadku wyższych klas często zachodzi konieczność płacenia opłaty rocznej przez okres 10 lat. Jest to 10% wartości opłaty stałej.
Ile czasu zajmuje odrolnienie działki?
Zakup działki rolnej z zamiarem budowy domu to rozwiązanie dedykowane inwestorom, którzy mogą sobie pozwolić na poświęcenie dużej ilości czasu. Przepisy nie regulują bowiem czasu oczekiwania w przypadku tej procedury. To oznacza, że postępowanie administracyjne może trwać nawet kilka lat i niestety zazwyczaj tak właśnie jest. Ponadto, odrolnienie działki to spore koszty, które w przypadku najwyższych kategorii rolnych mogą sięgać nawet 150 tysięcy złotych za działkę do 0,3 ha. Suma summarum, zakup i odrolnienie działki rolnej nie zawsze jest tańsze od zakupu działki budowlanej.