Czy wybór i plan działki budowlanej może obniżyć koszty użytkowania domu?
Spis treści:
Osoby dysponujące własną działką budowlaną cieszą się na możliwość wyboru dowolnego projektu swojego przyszłego domu. W praktyce, zarówno przy wyborze projektu, jak również przy jego adaptacji, warto wykorzystać naturalny potencjał, jaki oferuje nam nasza działka budowlana. Odpowiednie usytuowanie domu ma bowiem ogromny wpływ na przyszłe koszty użytkowania domu. W tym miejscu zwrócimy uwagę na kilka najważniejszych aspektów.
Aspekt 1: Poziom wód gruntowych
Przed rozpoczęciem budowy domu warto przeprowadzić badania geologiczne, które pozwolą nam ocenić poziom wód gruntowych. Decyduje to o samym sposobie stawiania fundamentów, a także o tym, czy nasz dom będzie mógł mieć podpiwniczenie. Poziom wód gruntowych, a także rodzaj gleby to czynniki niezwykle istotne pod kątem pompy ciepła. O tym, jak złożoną procedują jest stopniowe budowanie domu krok po kroku, możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Warto już na etapie adaptacji projektu sprawdzić, jakie możliwości oraz ewentualne zagrożenia występują na terenie posiadanej przez nas działki.
Aspekt 2: Wykorzystanie energii słonecznej
Najdłuższa ściana domu powinna być usytułowana na osi wschód-zachód, w taki sposób, aby była skierowana w kierunku południowym. Dzięki temu, największa powierzchnia domu jest dłużej oświetlana przez promienie słoneczne, co wpływa na niższe koszty ogrzewania. Na terenie wielu działek, idealne usytuowanie najdłuższej ściany nie jest możliwe. Można jednak nieco obrócić bryłę, a odchylenie rzędu 10-20 stopni nie zburzy tej idei.
Kolejną istotną kwestią jest usytuowanie dachu. Jeśli planujemy wykorzystanie fotowoltaiki, kalenica dachu powinna przebiegać równolegle do dłuższej ściany budynku. Dzięki temu, duża powierzchnia skośnego dachu będzie skierowana w kierunku południowym, co pozwoli bardziej efektywnie wykorzystać promienie słoneczne do pozyskiwania energii.
Aspekt 3: Powierzchnia biologicznie czynna
Odpowiednio dużą część naszej działki powinna stanowić powierzchnia czynna biologicznie, a zatem taka, która nie jest na stałe odseparowana od gruntu. To nasz trawnik, roślinność, a także wszelkie powierzchnie wodne działki. Jest to jeden z wymogów, które należy spełnić, aby uzyskać zgodę na budowę domu. Ponadto, odpowiednio duża powierzchnia biologicznie czynna może wpłynąć na niższy podatek od deszczu lub sprawić, że nie będziemy musieli ponosić takiej opłaty.
W związku z tym, wybierając projekt domu, warto zlecić kompleksowe zagospodarowanie terenu działki, z uwzględnieniem powierzchni biologicznie czynnej. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki. Firma budowlana New House oferuje klientom bogaty wybór projektów oraz możliwość kompleksowej realizacji, począwszy od formalności, poprzez przyłącza, aż po budowę pod klucz z aranżacją ogrodu.
Aspekt 4: Projekt ogrodu
Powierzchnia biologicznie czynna to trawniki, rabaty, ścieżki gruntowe i żwirowe, powierzchnie wodne. Projektując ogród, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób usytuować roślinność, ze szczególnym uwzględnieniem wysokich drzew. Zwykle sadzimy je od strony północnej, tak, aby nie zaciemnić fasady południowej. Wysokie drzewa świetnie sprawdzą się w okolicach terenów, które zamierzamy wykorzystać pod kątem rekreacji. Zapewnią lepszą ochronę przed promieniowaniem UV, zadbają o czystsze powietrze, a także dadzą przyjemny, chłodny cień w najbardziej upalne dni roku.
Aspekt 5: Wykorzystanie nowoczesnych technologii
W poprzednich punktach poruszyliśmy już kilka kwestii związanych z technologią. Ponownie należy podkreślić, jak istotną kwestią są precyzyjne badania geologiczne, które pozwolą lepiej ocenić możliwości działki. Są one dużym udogodnieniem, gdy interesują nas nowoczesne technologie. W ten sposób można znaleźć optymalne miejsce pod gruntową lub wodną pompę ciepła. Kolejnym aspektem jest zaplanowanie powierzchni pod przydomową oczyszczalnię ścieków. W ten sposób, nowoczesne systemy zostaną wykorzystane w optymalny sposób, przynosząc nam niższe koszty eksploatacji.
Aspekt 6: Trudne uwarunkowania działki
Zbyt wysoki poziom wód gruntowych oraz niestabilny grunt to główne czynniki, które mogą stanowić o problematycznych uwarunkowaniach naszej działki. Znając jednak wcześniej takie przeszkody, można wybrać odpowiedni projekt oraz zaplanować budowę, która skutecznie zneutralizuje tego typu kwestie. Budowa domu na problematycznym gruncie może być nieco droższa, ale w przyszłości pozwoli nam uniknąć wielu kosztownych wydatków.
W związku z tym, tak istotną kwestią jest dokładne rozpoznanie działki pod kątem ewentualnych zagrożeń. O tym, jak prawidłowo posadowić dom na trudnej działce, możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/posadowienie-w-trudnych-warunkach. Dużym udogodnieniem jest zlecenie wszystkich prac budowlanych jednej firmie, która zajmie się również adaptacją projektu. Współpraca z jedną firmą budowlaną pozwala skrócić czas budowy, a jednocześnie, wyeliminować ryzyko popełnienia kosztownych błędów.