Przed wyborem projektu domu warto przeprowadzić badania geologiczne gruntu na działce przeznaczonej pod budowę. Takie badanie dostarczy nam niezwykle cennych informacji o ukształtowaniu gruntu oraz poziomie wód gruntowych. Wczesne zdiagnozowanie problematycznej działki budowlanej pozwoli wybrać odpowiedni projekt oraz wystrzec się kosztownych błędów. Dziś przyjrzymy się budowie domu na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych.
Wysoki poziom wód gruntowych – potencjalne zagrożenia
Trwały i solidny dom na lata potrzebuje dobrze osadzonych fundamentów. Wysoki poziom gruntowych oznacza wyjątkowo grząski teren. Ulewne upady deszczu, a także roztopy śniegu dodatkowo pogłębiają ten problem. Budowa domu w takim miejscu jest zwykle trudniejsza i wymaga wyższych nakładów finansowych. To ważny powód, dla którego warto uprzednio przeprowadzić badanie gruntu, aby ocenić ukształtowanie i wybrać optymalną lokalizację pod budowę.
Wysoki poziom wód gruntowych automatycznie ogranicza liczbę dostępnych projektów. Na takich działkach zwykle nie można stworzyć piwnicy oraz innych struktur podziemnych. Dodatkowo, dom wymaga szczególnie trwałych i dobrze dobranych materiałów hydroizolacyjnych. Pobocznym problemem może być również ukośny układ gruntów. W takiej sytuacji, możemy mieć do czynienia z wodami naporowymi, które będą wywierać nacisk na ściany fundamentowe.
Czy opłaca się budować dom na podmokłym gruncie?
No cóż, z pewnością nie jest to wymarzona i optymalna lokalizacja, niemniej jednak, nowoczesne budownictwo oddaje do naszej dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań, z pomocą których będziemy mogli poradzić sobie ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych. Oczywiście musimy być przygotowani na większe koszty budowy domu. Zwykle, w takich miejscach lepiej sprawdzają się lżejsze domy parterowe bez podpiwniczenia. Kolejnym ograniczeniem może być np. trudność ze znalezieniem lokalizacji dla szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Poziom wód gruntowych można obniżyć z pomocą specjalnego drenażu opaskowego. Zadaniem takiego drenażu jest odprowadzanie wód gruntowych znajdujących się w okolicy fundamentów domu. Z pomocą zmyślnego systemu rur drenarskich, woda jest odprowadzana na bezpieczną odległość, co sprawia, że fundamenty naszego domu nie są zagrożone. O ile poziom wód gruntowych nie jest bardzo wysoki, dobry drenaż opaskowy w wielu sytuacjach umożliwia podpiwniczenie budynku.
W trakcie budowy domu można wykorzystać igłofiltr. To bardzo nowoczesna instalacja, która pozwala tymczasowo obniżyć poziom wód gruntowych nawet o kilka metrów. Z pomocą takiego systemu można bezpiecznie przeprowadzić prace inżynieryjne na terenach podmokłych.