Jaka grubość wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe?
Spis treści:
Nie da się zaprzeczyć, że wykończenie podłogi to jeden z najważniejszych elementów przy urządzaniu domu lub mieszkania. Na rynku jest mnóstwo różnych sposobów na równą powierzchnię. Do tego celu najczęściej używa się wylewek cementowych. Coraz bardziej popularna staje się także wylewka samopoziomująca anhydrytowa.
Wylewka anhydrytowa nazywana również wylewką samopoziomującą jest bardzo popularnym wyborem pod instalację ogrzewania podłogowego. Szybki i prosty montaż, dobre przewodzenie ciepła, a także krótszy czas nagrzewania w porównaniu z wylewką cementową – to tylko niektóre zalety, które sprawiają, że wylewka anhydrytowa cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Jaka warstwa będzie optymalna? I najważniejsze: jakie zalety wylewki anhydrytowej nie posiada wylewka cementowa?
Dlaczego wylewka anhydrytowa doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym?
W porównaniu z wylewką cementową, wylewkę anhydrytową cechuje wysoki współczynnik przenikania ciepła. W związku z tym wylewka anhydrytowa nagrzewa się dużo szybciej, a ponadto, dłużej utrzymuje ciepło. Za sprawą idealnie gładkiej i jednolitej powierzchni zapewnia optymalne przenikanie ciepła, co wpływa na większą energooszczędność domu. Ze względu na swoje właściwości samopoziomujące, jest ona niezwykle prosta i szybka w montażu. Co więcej, w przypadku tej wylewki nie musimy stosować dylatacji, nawet w przypadku wnętrz powyżej 25m2.
Powyższe zalety sprawiają, że wylewka anhydrytowa jest bardzo często wybierana we wnętrzach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Można ją zastosować w salonie, sypialnie, korytarzu, ale również w łazience i kuchni, choć tu należy pamiętać o dobrej hydroizolacji. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez firmę budowlaną New House w trakcie realizacji projektu domu.
Jaką warstwę wylewki anhydrytowej zastosować?
Bardzo istotną kwestią jest oczywiście wybór prawidłowej grubości wylewki anhydrytowej. Według producentów, minimalna grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym wynosi przynajmniej 35 mm licząc od górnej krawędzi rury grzewczej. W praktyce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować nieco grubszą warstwę, rzędu 40-50mm. Grubsze warstwy oznaczają większą wytrzymałość, ale z drugiej strony będą obniżać wydajność ogrzewania podłogowego. Dlatego też, możemy stwierdzić, że optymalna warstwa wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe wynosi ok. 40-45mm.
Na czym polega wykonanie wylewki anhydrytowej?
Pierwszym krokiem jest ustalenie poziomu wylewki. W tej kwestii warto zaufać specjalistom, którzy wybiorą warstwę dostosowaną do specyfiki domu. Wyznacznikiem jest oczywiście wysokość otworu na drzwi, jednak musimy pamiętać o doliczeniu warstwy izolacyjnej i materiału wykańczającego. Istotnym krokiem jest ustawienie reperów, które można wbijać w styropian. Z pomocą reperów możemy wyznaczyć pasy, na których wylewana będzie wylewka anhydrytowa. Takie pasy powinny mieć szerokość ok. 40 cm.
Po idealnym wypoziomowaniu wszystkich reperów i umieszczeniu pręta regulacyjnego można przejść do wylewania warstwy wylewki. W tym celu potrzebny jest specjalny agregat. W rozprowadzaniu wylewki pomaga specjalny wałek z kolcami, a także sztanga. Główną zaletą wylewki anhydrytowej jest to, że posiada ona właściwości samopoziomujące. Dzięki czemu, nie musimy wykonywać czasochłonnych operacji związanych z wygładzaniem czy szlifowaniem położonej warstwy. Warto także wspomnieć, że wylewka anhydrytowa nie pozostawia pęcherzy powietrza, co ułatwia proces przewodzenia ciepła z instalacji ogrzewania podłogowego do pomieszczenia.
Czy wylewka anhydrytowa może być stosowana w kuchni lub łazience?
Jak najbardziej, wylewki anhydrytowe mogą być stosowane niemal w każdym wnętrzu naszego domu. Ten rodzaj wylewki nie sprawdza się jedynie na zewnątrz budynku, a także w pomieszczeniach, gdzie posadzka jest narażona na silne ściskanie (np. garaż). Wylewkę anhydrytową bez przeszkód możemy zastosować w kuchni lub łazience. Wymagana jest jednak odpowiednia hydroizolacja, jako iż wilgoć w perspektywie czasu może prowadzić do pękania wylewki.
Na wylewkę anhydrytową powinniśmy zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z wylewaniem podłogi w danym wnętrzu. Wybór wylewki cementowej lub anhydrytowej predysponuje do sposobu układania kolejnych warstw izolacyjnych przed położeniem ogrzewania podłogowego. We wnętrzach narażonych na wilgoć należy zabezpieczyć posadzkę substancją uszczelniającą, następnie ułożyć folię PE, warstwę termoizolacyjną oraz taśmę dylatacyjną. Odpowiedni materiał izolacyjny należy zastosować na wylewce także przed przystąpieniem do wykańczania podłogi.
Czym wykończyć podłogę w przypadku ogrzewania podłogowego?
Aby uzyskać maksymalną wydajność ogrzewania podłogowego należy oczywiście zastosować odpowiedni rodzaj wykończenia podłogi. W tej kwestii najlepsze wydają się płytki ceramiczne, kamienne lub terakota ze względu na niski opór cieplny. To bez wątpienia najlepszy wybór zarówno w łazience i kuchni. Nowoczesne płytki można położyć także w salonie lub sypialni, sięgając np. po kolekcję inspirowaną naturalnym drewnem lub kamieniem.
Panele drewniane i parkiet również mogą zostać zastosowane nad ogrzewaniem podłogowym, aczkolwiek w tym przypadku musimy wybrać kolekcję dostosowaną do tego rodzaju ogrzewania. Wybrane panele muszą być odporne na wysokie temperatury, a jednocześnie zapewniać dobre przenikanie ciepła. Podłogę możemy wykończyć również wykładziną, pod warunkiem, że jest ona wykonana z tworzyw sztucznych (np. polipropylen).