Optymalne wykorzystanie światła naturalnego w domu ma wpływ zarówno na samopoczucie domowników, jak również na wysokość rachunków za prąd. Projekty nowoczesnych domów dążą do tego, aby zmaksymalizować ilość światła dziennego i ograniczyć konieczność stosowania oświetlania sztucznego. We wnętrzach, które nie mają dostępu do okien, można zastosować świetliki tunelowe. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania.
Czym właściwie jest świetlik tunelowy?
Świetlik tunelowy to konstrukcja składająca się z przeszklonego elementu na dachu, tunelu oraz ujścia światła. Światło dzienne pada na przeszklenie na dachu, a następnie wędruje przez tunel i jest przekazywane aż do miejsca, które chcemy oświetlić. Stosowane są zarówno sztywne tunele, jak również elastyczne tunele bazujące na odbiciach lustrzanych. Z pomocą tego systemu możesz wprowadzić więcej naturalnego światła do swojego domu. W naszym artykule poświęconym różnym rodzajom dachów (https://new-house.com.pl/dachy) znajdziesz ciekawe informacje związane z poszczególnymi etapami budowy dachu wraz z montażem elementów wykańczających.
W jakich wnętrzach stosowane są świetliki tunelowe?
Z pomocą świetlików tunelowych możemy doświetlić te wnętrza naszego domu, które nie mają dostępu do światła naturalnego wpadającego przez okna. Może to być garderoba, korytarz, łazienka, toaleta, pralnia, schowek czy pomieszczenie gospodarcze. Ponadto, świetliki tunelowe mogą być stosowane do doświetlania wnętrz, które posiadają ograniczony dostęp do światła naturalnego. Świetnym przykładem są pokoje skierowane na północ, zwłaszcza jeśli jest to gabinet, biuro lub pracownia, w której potrzebujemy dużo światła do prawidłowego funkcjonowania. Świetlik tunelowy może również stanowić punktowe oświetlenie konkretnego obszaru, np. biurka lub stołu w warsztacie.
Jak dobrać odpowiedni świetlik tunelowy?
Świetliki tunelowe dzielimy na sztywne oraz elastyczne. Świetliki sztywne stosuje się w miejscach, w których tunel można poprowadzić po linii prostej. Jego wnętrze wypełnia specjalna powłoka refleksyjna, która maksymalizuje ilość światła wpadającego do wnętrza domu. Dostępne są również tunele elastyczne, które wykorzystują system odbić lustrzanych w celu doprowadzenia światła do miejsc, do których nie da się dotrzeć od dachu w linii prostej. W słoneczny dzień, dobrze usytuowany świetlik tunelowy może zapewnić tyle samo światła, co żarówka o mocy 50-70W.
W ofercie producentów dostępne są świetliki dedykowane konkretnym rodzajom dachu. A zatem, kąt nachylenia dachu jest kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniego modelu. Jeśli chodzi o liczbę świetlików, tutaj znaczenie ma powierzchnia wnętrza oraz to, w jaki sposób chcemy doświetlić konkretne obszary pomieszczenia. Ostatnim czynnikiem jest wygląd ujścia świetlika. W ofercie producentów możemy znaleźć estetyczne świetliki, które po zamontowaniu prezentują się zupełnie jak plafon natynkowy.
Świetliki tunelowe uwzględnione w projekcie domu
Montaż świetlików tunelowych w istniejących już domach będzie wymagał sporego nakładu prac finansowych oraz nastręczy domownikom więcej problemów. W związku z tym, taką operację należy uwzględnić w planach przy remoncie generalnym. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak uwzględnienie świetlików już na etapie budowy domu. Co więcej, niektóre pracownie projektowe przewidują to rozwiązanie jako dodatkową opcję.
Jeśli jednak gotowy projekt nie przewiduje świetlików, zawsze można wdrożyć to rozwiązanie na etapie adaptacji projektu. Wówczas, projekt budowlany będzie zawierał wszelkie informacje potrzebne do prawidłowego usytuowania świetlika na dachu i poprowadzenia go do docelowego wnętrza. W naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) znajdziesz wiele przydatnych informacji związanych z poszczególnymi etapami budowy domu. Uwzględniając świetliki tunelowe w projekcie budowlanym zyskujesz dużo niższe koszty montażu. Kluczem do efektywnego wykorzystania świetlika jest wybór optymalnej lokalizacji na dachu. Najlepiej sprawdzają się kopuły ulokowane na dachu skierowanym na południe, jako iż dostarczają one światło przez dłuższą część dnia.
Ile kosztuje zakup i montaż świetlika dachowego?
Ceny świetlików dachowych są bardzo zróżnicowane i zależą od kilku kwestii: powierzchni kopuły świetlika, zastosowanych materiałów oraz technologii, rozmiaru tunelu, a także marki producenta. W przypadku świetlików tunelowych stosowanych w domach jednorodzinnych możemy spodziewać się cen rzędu 1100 – 1700 złotych za pojedynczy świetlik. Do tego dochodzi również sam montaż. Jak już mówiliśmy, tutaj duże znaczenie ma to, czy świetlik jest montowany w nowo budowanym domu czy w budynku już istniejącym. Ten drugi wariant jest oczywiście kosztowniejszy, ponieważ wymaga wprowadzenia pewnych przeróbek w konstrukcji dachu. Warto jednak pamiętać, że świetliki dachowe mogą zagwarantować w skali roku niemałe oszczędności. Z ich pomocą oszczędzamy bowiem energię, jako iż przez sporą część dnia nie musimy oświetlać wnętrz światłem sztucznym.