Fotowoltaika to obecnie jedna z najpopularniejszych instalacji ukierunkowanych na energooszczędny i tańszy w eksploatacji dom. Instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika oraz licznika dwukierunkowego. Każdy z tym elementów jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. W tym artykule skupimy się na falowniku, określanym również jako inwerter solarny. Na czym polega praca tego urządzenia? Jakie rodzaje falowników wyróżniamy?
Budowa i zasada działania inwertera solarnego
O ile panele słoneczne to niejako serce fotowoltaiki, o tyle falownik jest jej mózgiem. Panele fotowoltaiczne są w stanie wykorzystać energię zgromadzoną w promieniowaniu słonecznym i pozyskać prąd stały (DC). Ten rodzaj prądu nie może być jednak wykorzystany w sieci domowej, która bazuje na prądzie zmiennym (AC). I tu właśnie pojawia się falownik, zwany również inwerterem lub przetwornicą. Zadaniem tego urządzenia jest przetwarzanie prądu stałego w prąd zmienny, który może zostać wykorzystany do zasilenia urządzeń w naszym domu.
Układ odpowiedzialny za przetwarzanie prądu to najważniejszy element falownika fotowoltaicznego. Ponadto, w środku znajdują się układy wejściowe, moduły odpowiedzialne za prawidłową pracę fotowoltaiki, a także wyświetlacz, który pozwala użytkownikom weryfikować pomiary. Jednocześnie, falownik jest wyposażony we włącznik i wyłącznik całej instalacji. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/fotowoltaika możesz dowiedzieć się więcej na temat budowy oraz sposobu działania instalacji fotowoltaicznej.
Inwertery akumulatorowe, sieciowe i hybrydowe
Zasada działania fotowoltaiki jest bardzo prosta. Panele produkują prąd stały korzystając z energii zamkniętej w promieniowaniu słonecznym. Następnie, prąd stały trafia do falownika, gdzie jest przekształcany w prąd zmienny. Ostatnim punktem łańcucha jest licznik dwukierunkowy, który sprawdza, jaka ilość energii została wykorzystana przez urządzenia w naszym domu, a jaka część energii została oddana do sieci dostawcy (80% tej energii możemy odzyskać w okresie wzmożonego zapotrzebowania).
Nie wszystkie inwertery oddają jednak energie do sieci. Taką możliwość mają falowniki sieciowe. Z kolei falownik akumulatorowy na bieżąco przetwarza energię potrzebną do zasilenia urządzeń w domu, a ponadto, ładuje akumulator, który dostarczy energii w okresie wzmożonego zapotrzebowania. Taki rodzaj falownika często stosuje się np. w przyczepach kempingowych i domkach letniskowych. Dostępny jest również inwerter hybrydowy, który łączy zalety obu wyżej wymienionych typów.
Falowniki jedno i trójfazowe
Inwertery możemy również podzielić na jedno i trójfazowe. Są one dobierane pod kątem mocy, jaką dysponuje cała instalacja. W przypadku niewielkich instalacji domowych oraz wykorzystywanych w domkach letniskowych, często spotkamy się z jednofazowym falownikiem. Jednak w przypadku instalacji o większej mocy, do prawidłowego działania systemu niezbędny jest falownik trójfazowy. Za wybór odpowiedniego falownika odpowiada firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznej. Właściciel domu nie musi zatem zaprzątać sobie głowy szczegółami i parametrami technicznymi konkretnych rodzajów falowników fotowoltaicznych.
Co oferują falowniki wyposażone w MPTT?
Ze względu na obsługiwaną moc oraz wydajność, przedział cenowy falowników jest bardzo duży i waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Aby uzyskać efektywniejszą instalację fotowoltaiczną, warto wyposażyć swój dom w falownik wyposażony w układ MPTT. Standardowe moduły PV nie mają bowiem ustalonego punktu mocy maksymalnej, a co za tym idzie, ich moc jest zmienna i mocno uzależniona od warunków atmosferycznych.
W przypadku układu MPPT, falownik na bieżąco analizuje działanie instalacji i sprawdza punkt mocy maksymalnej, aby do maksimum wykorzystać potencjał energetyczny instalacji. W ten sposób można zwiększyć ilość produkowanej energii nawet o kilkanaście procent. Istotną kwestią jest prawidłowe podłączenie wszystkich paneli z falownikiem.
W jakim miejscu należy zamontować falownik fotowoltaiczny?
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkamy się z gotowymi projektami, które uwzględniają montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu, inwestor otrzymuje dom wyposażony w energooszczędny system, który został prawidłowo skonfigurowany. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowej budowy nowoczesnych domów realizowanej przez firmę New House.
Falownik najlepiej jest umieścić we wnętrzu naszego domu, w kotłowni lub holu. Mimo dużej szczelności i trwałości, inwertery należy chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że falownik pozwala nam kontrolować pracę instalacji, a w razie potrzeby wyłączyć ją, np. na czas naszej dłużej nieobecności w domu. Dlatego też, falownik powinien być w łatwo dostępnym miejscu. Ułatwi to również okresowe przeglądy i prace konserwacyjne, które zaleca się realizować co roku.