31 lipca 2020 roku wprowadzono nowe przepisy w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Celem zmian jest ograniczenie biurokracji oraz ułatwienie inwestorom załatwiania wielu spraw formalnych poprzedzających budowę domu. Ponadto, nowe przepisy mają pomóc w zbieraniu danych geodezyjnych na terenie całego kraju. W tym artkule postaramy się omówić najważniejsze zmiany wprowadzone wraz z nowelizacją ustawy.
Nowe definicje w prawie geodezyjnym i kartograficznym
Prawo geodezyjne i kartograficzne rozszerzyło się o trzy nowe definicje: mapa do celów projektowych, geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych oraz czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa. Postanowiliśmy przytoczyć najważniejsze informacje, które zostały umieszczone w nowych definicjach:
- Mapa do celów projektowych – jest to opracowanie kartograficzne zawierające elementy mapy zasadniczej oraz informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej. Mapa musi zawierać klauzulę urzędową niezbędną przy przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbioru danych.
- Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych – oznacza to wykonanie niezbędnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, mających na celu zebranie aktualnych danych oraz sprawdzenie zgodności budynku z przedłożoną dokumentacją projektową.
- Czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa – są to pomiary sytuacyjne i wysokościowe realizowane przy projektowaniu, budowaniu, utrzymaniu oraz rozbiórce obiektów budowlanych, wytyczenie obiektów, geodezja inwentaryzacyjna powykonawcza oraz geodezyjna obsługa budowy i montażu obiektów budowlanych.
Doprecyzowane definicje lepiej regulują obowiązki inwestora względem formalności, jakie trzeba spełnić, aby rozpocząć budowę domu. Dotychczas, pojęcia te były powszechnie stosowane, ale nie miały przypisanej jednolitej definicji.
Uproszczone formalności związane z pracami geodezyjnymi
Zmiany wprowadzone w nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego ograniczają biurokrację i sprawią, że prace przygotowawcze do budowy domu będą przebiegać dużo szybciej. W tym artykule: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe poruszamy kwestię formalności, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu. Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie obowiązku zgłaszania prac polegających na tyczeniu oraz przekazywania wyników do PZGiK.
Wprowadzono także elektroniczny system wprowadzania wyników do systemu. Jest to spore udogodnienie dla geodetów, ale wpływa również na większy komfort inwestorów w kwestii łatwego załatwiania wszelkich formalności związanych z inwestycją. Kolejną istotną zmianą jest to, że organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej są zobligowane do bezzwłocznego przekazywana danych ze swoich zasobów, a co więcej, wiele z tych danych będzie można pozyskać nieodpłatnie. Dzięki temu, inwestorzy otrzymają swobodniejszy dostęp do dokumentacji.
Kierownik prac geodezyjnych jest obowiązkowy
To kolejna ważna zmiana, która obowiązuje od końca lipca 2020 roku. Dotychczas, kierownik prac geodezyjnych był potrzebny tylko wtedy, gdy prace geodezyjne nie były wykonywane samodzielnie przez wykwalifikowanego geodetę. Obecnie, kierownik z uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii będzie nadzorował wszelkie prace geodezyjne i kartograficzne. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/geodezja-przy-budowie-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat prac, jakie trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem budowy domu. Zgłaszając takie prace, inwestor będzie zobowiązany podać w zgłoszeniu dane identyfikacyjne kierownica prac geodezyjnych.
Nowe opłaty za dostęp do materiałów do prac geodezyjnych
Inwestorzy będą mogli nieodpłatnie uzyskać dostęp do osnowy geodezyjnej online dostępnej na rządowej stronie Geoportal. Inwestorzy mogą łatwo uzyskać mapę topograficzną, ortofotomapę, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu oraz dane o osnowach geodezyjnych. Pojawiają się również nowe opłaty ryczałtowe za materiały do prac geodezyjnych. Nowe opłaty wynoszą 100 zł przy powierzchni nie większej niż 1 hektar, 100 złotych + 10 złotych za każdy rozpoczęty hektar w przypadku obszaru 1-10ha, oraz 190 złotych + 5 złotych za każdy rozpoczęty hektar w przypadku powierzchni przekraczającej 10 hektarów.
Elektroniczny system dla geodetów
Inwestorom zależy na szybkim finalizowaniu formalności potrzebnych do rozpoczęcia budowy domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz sprawdzić poszczególne etapy związane z realizacją projektu w technologii murowanej. Dotychczas, geodeci po wykonaniu pomiarów musieli fatygować się do stosownego urzędu, aby uzupełnić i zaktualizować dane. Nowelizacja wprowadzona w lipcu 2020 roku ma wprowadzić informatyzację geodezji. Dzięki temu, geodeta będzie mógł wprowadzić wyniki za pośrednictwem systemu elektronicznego. Jest to spore udogodnienie dla geodety, ale również dla inwestora, który w ten sposób zaoszczędzi kilka dni.