Projekty domów dwurodzinnych, jak wskazuje ich nazwa, są projektami stworzonymi z myślą o zapewnieniu komfortowych warunków mieszkalnych dwóm rodzinom. Do dyspozycji inwestorów planujących budowę takiego domu pozostają projekty domów w zabudowie bliźniaczej oraz projekty domów dwulokalowych. Warto jednak pamiętać, że w praktyce są to dwa zgoła odmienne rozwiązania. Jeśli interesują Cię projekty domów dwurodzinnych, w tym miejscu znajdziesz garść ważnych informacji.
Czym charakteryzuje się projekt domu dwurodzinnego?
Domy dwurodzinne muszą zagwarantować komfortowe warunki mieszkaniowe dla dwóch rodzin. Możemy wyróżnić projekty domów symetrycznych, w których obie części mają taką samą powierzchnię, jak również projekty domów z dwoma lokalami o różnych powierzchniach. To drugie rozwiązanie może być dogodne dla młodych małżeństw, które początkowo mieszkają z rodzicami, ale w niedługiej perspektywie czasu zamierzają rozejrzeć się za czymś więcej. Osobny lokal może być także dobrą opcją dla najstarszego dziecka wkraczającego w dorosłość. Z drugiej strony, mniejszy lokal może być przeznaczony dla seniorów, którymi opiekować będą się młodsi członkowie rodziny.
A zatem, projekty domów dwurodzinnych mogą być bardzo różnorodne i dostosowane do potrzeb różnych rodzin. Może to być dom pokoleniowy, ale również dom, w którym mieszkać będą dwie obce dla siebie rodziny. Wówczas najlepiej sprawdzi się projekt z częścią wspólną w postaci klatki schodowej lub przedsionka prowadzącego do poszczególnych części domu. W przypadku domów piętrowych możemy spotkać się z rozwiązaniem, w którym poszczególna kondygnacja jest przypisana do jednej rodziny. Pracownie architektoniczne oferują zatem wiele opcji, dzięki czemu łatwo o dobranie projektu dostosowanego do indywidualnych potrzeb.
Projekty domów w zabudowie bliźniaczej
Inwestorzy szukający domu dla dwóch rodzin często przeglądają projekty domów w zabudowie bliźniaczej. Jednak czy faktycznie są to projekty domów dwurodzinnych? Biorąc pod uwagę zastosowanie, jak najbardziej. Należy jednak pamiętać, że bliźniak to formalnie dwa osobne domy jednorodzinne, niezależnie od siebie, które jedynie stykają się ze sobą ścianami zewnętrznymi. Można je wybudować na jednej działce budowalnej.
Zaletą bliźniaka jest większy komfort i poczucie dyskrecji. W praktyce mamy bowiem cały dom dla siebie, a grube ściany z termoizolacją dobrze pochłaniają dźwięki, dzięki czemu hałas po drugiej stronie nie powinien sprawiać problemów drugiej rodzinie. Bliźniaki mają układ symetryczny – powierzchnia użytkowa obu domów jest taka sama, a o ile inwestorzy nie postanowią zmienić układu ścian działowych, wnętrza są położone do siebie w odbiciu lustrzanym. To zdecydowanie jedna z lepszych opcji dla osób, które chcą postawić dom dwurodzinny.
Projekty domów dwulokalowych
Zgoła odmienne są natomiast projekty domów dwulokalowych. W tym przypadku mamy do czynienia z jednym domem, który obejmuje dwa osobne lokale przeznaczone dla dwóch rodzin. Jak już mówiliśmy, takie projekty domów dwurodzinnych mogą być bardzo zróżnicowane. Możemy wyróżnić domy dla dwóch rodzin spokrewnionych ze sobą, jak również domy, w których mogą zamieszkać dwie obce dla siebie rodziny. W tym drugim rozwiązaniu dom posiada część wspólną, która pełni funkcję komunikacyjną. W przypadku domów piętrowych często stosuje się po prostu podział lokali ze względu na kondygnację – jeden lokal na parterze i drugi na piętrze.
Projekty indywidualne i gotowe projekty domów dwurodzinnych
Inwestorzy, którzy chcą pozyskać projekt domu dwurodzinnego mają do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to projekt gotowy. Można go kupić w katalogu wielu znanych pracowni architektonicznych. Także na stronie firmy budowlanej New House znajduje się obszerny katalog projektów. Wystarczy wybrać interesujące parametry, a także sprawdzić, czy wybrany projekt jest zgodny z uwarunkowaniami lokalnymi, np. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Po zakupie, gotowy projekt oddaje się w ręce architekta, który zajmie się jego adaptacją. Jest to proces, który polega na przystosowaniu projektu do specyfiki działki.
Druga opcja to projekt indywidualny. Inwestor może zamówić projekt u wybranego architekta, który weźmie pod uwagę oczekiwania i potrzeby inwestora, jak również uwarunkowania lokalne oraz specyfikę działki. Jeśli chodzi o projekty domów dwurodzinnych, jest to szczególnie dobra opcja, zwłaszcza, że obie strony mogą podzielić się kosztami związanymi z opracowaniem projektu, a jednocześnie wnieść swoje własne oczekiwania, do których dostosowany będzie projekt. Warto jednak pamiętać, że na projekt indywidualny trzeba dłuższą chwilę poczekać – czasem jest to nawet pół roku.
Gdzie znajdziesz gotowe projekty domów dwurodzinnych?
Na stronie firmy budowlanej New-House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów. To za sprawą współpracy, jaką nasza firma nawiązała z wieloma pracowniami architektonicznymi. Jest to bez wątpienia spore udogodnienie dla inwestorów, którzy w naszym katalogu mogą znaleźć propozycje od wielu renomowanych pracowni. W katalogu dostępne są również gotowe projekty domów dwurodzinnych – zarówno w zabudowie bliźniaczej, jak również domy dwulokalowe. Dostępne na stronie filtry pozwalają zawęzić wyniki wyszukiwania do projektów w pełni dostosowanych do indywidualnych potrzeb inwestora. Firma budowlana New-House oferuje profesjonalną i kompleksową realizację projektów w technologii murowanej.