Projekt domu bliźniak – ciekawe propozycje
Spis treści:
Bliźniak to potoczna nazwa domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Z definicji wynika, że są to dwa osobne i całkowicie niezależne od siebie domy, które stykają się jedną ze ścian bocznych. Musi ona przy tym spełniać określone wymagania przeciwpożarowe. Projekt domu bliźniak cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony wielopokoleniowych rodzin. Takie domy często wznoszą także inwestorzy, aby zmaksymalizować zysk z inwestycji na pojedynczej działce budowlanej.
Czym właściwie jest bliźniak?
Bliźniak to dwa domy jednorodzinne, które przylegają do siebie jedną ze ścian bocznych. Zazwyczaj stosuje się symetryczny układ, zarówno jeśli chodzi o stylistykę zewnętrzną domu, jak również rozkład wnętrz w środku. Z tego właśnie względu domy te nazywa się po prostu bliźniakami. Warto pamiętać o tym, że bliźniak nie jest jednym domem. W praktyce są to dwa niezależne od siebie domy jednorodzinne, które stykają się ze sobą podwójną ścianą. Pomiędzy ścianami znajduje się dylatacja, czyli szczelina technologiczna. Wbrew pozorom, bliźniak nie posiada zatem wspólnej ściany. Wszystkie elementy konstrukcyjne w obu budynkach są od siebie niezależne, co oznacza, że połowa bliźniaka mogłaby funkcjonować jako osobny dom jednorodzinny.
A zatem, zarówno od strony prawnej, jak i konstrukcyjnej, projekt domu bliźniak oferuje nam tak naprawdę dwa identyczne domy jednorodzinne stojące obok siebie. Podwójna ściana po środku zapewnia dobrą izolacyjność akustyczną, dzięki czemu głośna impreza w jednym domu nie powinna zaprzątać spokoju domownikom domu sąsiedniego. Bliźniak stoi na jednej działce budowlanej, która zazwyczaj w księdze wieczystej posiada dwóch współwłaścicieli, którymi są właściciele domów. Niemniej jednak, działka może należeć tylko do jednego z nich. To powszechne rozwiązanie, gdy w bliźniaku mieszkać będzie dwupokoleniowa rodzina.
Popularne projekty domów w zabudowie bliźniaczej
Komu możemy polecić projekty domów w zabudowie bliźniaczej? To dość powszechne rozwiązanie stosowane przez dwupokoleniową rodzinę (rodzice i dzieci), ale również przez bliskich przyjaciół. Zaletą jest to, że bliźniaka buduje się na jednej działce budowlanej, co w praktyce może oznaczać naprawdę spore oszczędności. Jest to również powszechny wybór ze strony inwestorów, którzy planują budowę domu na sprzedaż. Właściwy projekt domu bliźniak możesz znaleźć w naszym obszernym katalogu. Poniżej opisujemy kilka ciekawych propozycji domów w zabudowie bliźniaczej.
Larus 2
Są to domy piętrowe zwieńczone czterospadowym dachem o kącie nachylenia 20 st. Przed ścianę frontową wysunięte są jednostanowiskowe garaże. Powierzchnia użytkowa domu Larus 2 wynosi 155 m2 (na jeden dom jednorodzinny). Na parterze mieszczą się: pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, toaleta i kotłownia. Z salonu można przejść na taras z podcieniem. Na piętrze dostępne są trzy sypialnie i dwie łazienki (z czego jedna przypisana do sypialni małżeńskiej). Z tyłu dostępne są przestronne balkony stanowiące jednocześnie podcień nad tarasem ogrodowym. Projekt Larus 2 stworzyła pracownia Domy w Stylu, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,85 x 29,23 m.
HomeKONCEPT-42 B
Ten projekt domu bliźniak oddaje do dyspozycji domowników dwa domy parterowe wyposażone w dwustanowiskowy garaż. Wieńczy je czterospadowy dach o kącie nachylenia 35 st. Elewację domów wykończono białym tynkiem i naturalnym kamieniem, a na tarasie ogrodowym zastosowano murowaną pergolę z metalowym elementami. Powierzchnia użytkowa domu HomeKONCEPT-42 B wynosi 138 m2, a składają się na nią: strefa dzienna, trzy sypialnie łazienka, toaleta i kotłownia. Ten projekt został stworzony przez pracownię architektoniczną HomeKONCEPT, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 40,15 x 25,22 m.
KA60
To modernistyczne domy piętrowe zwieńczone czterospadowym dachem o kącie nachylenia 20 st. Każdy z domów jest wyposażony w jednostanowiskowy garaż. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 153 m2. Na parterze dostępny jest przytulny salon, jadalnia , kuchnia i toaleta. Z salonu można przejść na taras z pergolą. Na piętrze do dyspozycji domowników pozostają cztery sypialnie oraz łazienka. Funkcjonalność wnętrz na piętrze podnoszą portfenetry. Projekt KA60 został opracowany przez studio Projektyka. Do budowy tego domu potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 27,88 x 22,24 m.
Lila Duo
To nowoczesne domy z poddaszem użytkowym zwieńczone dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 40 st. W dachy zastosowano prostokątne lukarny z balkonem, który jednocześnie tworzy podcień przed wejściem. Każdy z domów jest wyposażony w jednostanowiskowy garaż. Powierzchnia użytkowa domu Lila Duo wynosi 95 m2. Na parterze dostępne są: pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, łazienka i kotłownia. Na poddaszu do dyspozycji domowników pozostają cztery sypianie oraz łazienka. Lukarna z balkonem jest dostępna także od strony ogrodu. Projekt został opracowany przez studio Archeton, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,20 x 19,90 m.
Praktyczny 5
Ostatni przedstawiany projekt domu bliźniak oddaje do dyspozycji dwa domy z poddaszem użytkowym wyposażone w jednostanowiskowy garaż, nad którym zaaranżowano taras widokowy. Powierzchnia użytkowa pojedynczego domu Praktyczny 5 wynosi 126 m2. Na parterze dostępne są następujące pomieszczenia: salon, jadalnia, kuchnia, łazienka oraz dodatkowy pokój. Na poddaszu znajdują się natomiast: trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Bryłę domu urozmaicają: lukarny, wykusze oraz taras nad garażem. Projekt stworzyła pracownia Domy z Wizją, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 29,37 x 24,94 m.
Gdzie znajdziesz dobry projekt domu bliźniak?
W katalogu firmy budowlanej New-House można znaleźć kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów od wielu znanych i cenionych pracowni architektonicznych. Wśród nich dostępne są także projekty domów w zabudowie bliźniaczej. Filtry dostępne na naszej stronie pomogą każdemu inwestorowi szybko znaleźć odpowiedni projekt domu bliźniak dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co ważne, na naszej stronie dostępne są projekty z wyceną, która umożliwia sprawdzenie kosztów budowy domu na różnych etapach inwestycji jeszcze przed zakupem projektu. Firma budowlana New-House oferuje kompleksową realizację projektu w technologii murowanej.