Akademia Budowlana

Projekt domu bliźniak – ciekawe propozycje

Spis treści:

Bliźniak to potoczna nazwa domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Z definicji wynika, że są to dwa osobne i całkowicie niezależne od siebie domy, które stykają się jedną ze ścian bocznych. Musi ona przy tym spełniać określone wymagania przeciwpożarowe. Projekt domu bliźniak cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony wielopokoleniowych rodzin. Takie domy często wznoszą także inwestorzy, aby zmaksymalizować zysk z inwestycji na pojedynczej działce budowlanej.

 

Czym właściwie jest bliźniak?

 

Bliźniak to dwa domy jednorodzinne, które przylegają do siebie jedną ze ścian bocznych. Zazwyczaj stosuje się symetryczny układ, zarówno jeśli chodzi o stylistykę zewnętrzną domu, jak również rozkład wnętrz w środku. Z tego właśnie względu domy te nazywa się po prostu bliźniakami. Warto pamiętać o tym, że bliźniak nie jest jednym domem. W praktyce są to dwa niezależne od siebie domy jednorodzinne, które stykają się ze sobą podwójną ścianą. Pomiędzy ścianami znajduje się dylatacja, czyli szczelina technologiczna. Wbrew pozorom, bliźniak nie posiada zatem wspólnej ściany. Wszystkie elementy konstrukcyjne w obu budynkach są od siebie niezależne, co oznacza, że połowa bliźniaka mogłaby funkcjonować jako osobny dom jednorodzinny.

 

A zatem, zarówno od strony prawnej, jak i konstrukcyjnej, projekt domu bliźniak oferuje nam tak naprawdę dwa identyczne domy jednorodzinne stojące obok siebie. Podwójna ściana po środku zapewnia dobrą izolacyjność akustyczną, dzięki czemu głośna impreza w jednym domu nie powinna zaprzątać spokoju domownikom domu sąsiedniego. Bliźniak stoi na jednej działce budowlanej, która zazwyczaj w księdze wieczystej posiada dwóch współwłaścicieli, którymi są właściciele domów. Niemniej jednak, działka może należeć tylko do jednego z nich. To powszechne rozwiązanie, gdy w bliźniaku mieszkać będzie dwupokoleniowa rodzina.

 

Popularne projekty domów w zabudowie bliźniaczej

 

Komu możemy polecić projekty domów w zabudowie bliźniaczej? To dość powszechne rozwiązanie stosowane przez dwupokoleniową rodzinę (rodzice i dzieci), ale również przez bliskich przyjaciół. Zaletą jest to, że bliźniaka buduje się na jednej działce budowlanej, co w praktyce może oznaczać naprawdę spore oszczędności. Jest to również powszechny wybór ze strony inwestorów, którzy planują budowę domu na sprzedaż. Właściwy projekt domu bliźniak możesz znaleźć w naszym obszernym katalogu. Poniżej opisujemy kilka ciekawych propozycji domów w zabudowie bliźniaczej.

 

Larus 2

Są to domy piętrowe zwieńczone czterospadowym dachem o kącie nachylenia 20 st. Przed ścianę frontową wysunięte są jednostanowiskowe garaże. Powierzchnia użytkowa domu Larus 2 wynosi 155 m2 (na jeden dom jednorodzinny). Na parterze mieszczą się: pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, toaleta i kotłownia. Z salonu można przejść na taras z podcieniem. Na piętrze dostępne są trzy sypialnie i dwie łazienki (z czego jedna przypisana do sypialni małżeńskiej). Z tyłu dostępne są przestronne balkony stanowiące jednocześnie podcień nad tarasem ogrodowym. Projekt Larus 2 stworzyła pracownia Domy w Stylu, a do jego realizacji potrzebna będzie działka o min. wymiarach: 23,85 x 29,23 m.