Miejmy się na baczności podczas zakupu działki. W sieci krąży wiele ofert, które są niezwykle tanie, a często posiadają już wybudowany dom. Większość z nich to z pewnością działki rekreacyjne, na których postawiono budynki w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych. Zwykle bywa tak, że budynki istniejące na tych działkach przekraczają dopuszczalne wymiary, a dodatkowo okazać się może, że nabywca działki rekreacyjnej wcale nie będzie miał do niej prawa własności.
Okazje nie z tego świata, czyli dom mieszkalny na działce rekreacyjnej
Dużo ogłoszeń śmiało sugeruje, że niezwykle korzystna cenowo oferta to działka własnościowa. Jak jednak się potem okazuje, parcela należeć może do ROD. Według ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, ROD tworzone są w miejscach, których tereny należą do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego albo stowarzyszeń ogrodowych. Działkowcy mają jedynie możliwość przeniesienia prawa do dzierżawy na inną osobę.
Aby nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje prawne, które są wynikiem zakupu działki rekreacyjnej z domem mieszkalnym, warto wcześniej sprawdzić, jaka to jest faktycznie działka.
Domy mieszkalne na działkach rekreacyjnych są niezgodne z obowiązującym prawem
Przed zakupem działki rekreacyjnej, która wyposażona jest w altanę, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim działkowiec nie jest właścicielem gruntu. Ponadto altany znajdujące się na takich działkach nie są przeznaczone do zamieszkania ani do prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, altany działkowe mogą mieć maksymalnie 35 metrów kwadratowych i mieć maksymalnie 5 metrów wysokości, jeśli mówimy o dachach stromych, albo 4 metry wysokości w przypadku dachów płaskich. Zmiana tych parametrów na większe spowoduje, że dopuścimy się samowoli budowlanej. Pamiętajmy także, że na działkach należących do Rodzinnych Ogródków Działkowych nie można budować murowanych grilli. Ważny jest także aspekt ogrodzenia (żywopłotu) na takiej działce. Jego wysokość nie powinna przekroczyć 1 metra.
Jak jednak wiemy, prawo nie działa wstecz. Stąd też normy te nie dotyczą budynków, które zostały zbudowane na ogródkach działkowych przed 1 stycznia 1995 roku. Przed tym dniem nie istniały żadne zapisy, które regulowałyby wielkość tych inwestycji. Jednak właściciele takich działek zobowiązani są do uiszczania podatków i opłat lokalnych, które określono w przepisach ustawy, która reguluje tę kwestię. Podatek taki płacony jest od każdego metra kwadratowego, który przekracza obecnie dopuszczalną wartość.
Dobrze się zastanówmy przed zakupem działki rekreacyjnej, na której altana przewyższa dopuszczalne wartości, ponieważ możemy później ponieść konsekwencje. Jeśli zostaną wykryte jakieś niezgodności wynikające z naruszenia zasad regulaminu, zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych może nakazać działkowcowi rozebranie bądź usunięcie obecnej na działce altany. Kiedy jednak naruszymy prawo, zarząd ROD najpewniej zgłosi naszą sprawę do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeśli inspektor uzna, że rozbudowa bądź nadbudowa altany została wykonana niezgodnie z prawem, może on doprowadzić do wypowiedzenia umowy dzierżawcy. Warto dodać, że w takim przypadku właściciel działki nie otrzyma odszkodowania.