Przyłącze energetyczne do najważniejszy element uzbrojenia działki budowlanej. O ile z powodzeniem można zastąpić brak przyłącza wodnego, kanalizacyjnego czy gazowego, o tyle przyłącze energetyczne jest po prostu niezbędne. Inwestor przygotowujący się do budowy domu powinien z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się formalnościami związanymi z uzyskaniem tego przyłącza. W tym artykule tłumaczymy jak wyglądają formalności, a także, ile kosztuje podłączenie prądu do działki.
Przyłącze energetyczne – jak wyglądają procedury?
Przygotowując się do budowy domu należy z dużym wyprzedzeniem zająć się przyłączeniami do sieci uzbrojenia terenu. Czas oczekiwania na wykonanie takiego przyłącza może wynieść nawet kilka miesięcy. Do budowy domu niezbędne jest przyłącze energetyczne (teoretycznie można wynająć agregat, ale jest to mało opłacalne rozwiązanie). Należy sprawdzić, który dostawca energii świadczy swoje usługi na danym terenie, a następnie złożyć wniosek o warunki przyłączenia do sieci. Większość dostawców obsługuje już wnioski online, dzięki czemu nie trzeba się fatygować do punktów obsługi klienta.
W przeciągu 30 dni dostawca określi warunki przyłączenia do sieci wraz z umową o przyłączenie. Jeśli akceptujemy te warunki, wystarczy podpisać i odesłać umowę. Dostawca zajmie się zaprojektowaniem przyłącza, uzyska niezbędne pozwolenia oraz wybierze wykonawcę. Przyłącze do skrzynki rozdzielczej na działce zostanie zrealizowane przez wykonawcę wskazanego przez dostawcę energii. Z kolei wykonanie instalacji od skrzynki do domu pozostaje już w zakresie obowiązków inwestora, a zasadzie wskazanego przez niego wykonawcy.
Dostawca w zadeklarowanym terminie wykonuje przyłącze prądu do działki. Teraz to inwestor musi zadbać o wykonanie instalacji na terenie swojej działki oraz w domu. Po wykonaniu instalacji trzeba jeszcze uzyskać oświadczenie elektryka o wykonaniu instalacji wraz z wykonaniem przeglądu. Dokumenty te wysyła się do dostawcy energii. Teraz możliwe jest zawarcie umowy, na mocy której dostawca będzie dostarczał energię do naszego domu. Dla wielu inwestorów nurtującą kwestią jest to, ile kosztuje podłączenie prądu do działki.
Prąd budowlany niezbędny przy budowie domu
Do budowy domu niezbędny jest prąd budowlany. To specjalna taryfa, w której ceny energii są odpowiednio wyższe. Prac budowlanych nie można bowiem realizować zgodnie z taryfą dla prądu zwykłego. Istnieją dwie możliwości pozyskania prądu budowlanego. Pierwsza z nich to uzyskanie przyłącza stałego i zawarcie umowy o prąd budowlany. Po zakończeniu budowy to samo przyłącze będzie służyło do przesyłu prądu zwykłego. Można także wybrać przyłącze tymczasowe, które jest realizowane szybciej. Zostanie ono wykonane wyłącznie na czas budowy domu. W między czasie można dopełnić formalności związanych z uzyskaniem przyłącza stałego.