Domy parterowy wyposażone w 4 pokoje są adresowane zazwyczaj do rodzin 4-6 osobowych. Wiele zależy od sposobu zagospodarowania tych pokoi. Mogą to być trzy sypialnie i pokój dzienny lub dwie sypialnie, salon i gabinet. Dokładny rozkład wnętrz zależy zatem od naszych indywidualnych potrzeb. Wybierając projekt domu z 4 pokojami, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. W tym artykule podpowiemy, jakie kwestie warto uwzględnić.
Krok 1: Konstrukcja domu
Jeśli interesuje Cię dom parterowy, uwagę warto zwrócić na rodzaj dachu oraz to, co kryje się pod dachem. Mamy proste domy parterowe z płaskim dachem, domy wyposażone w strych, a także domy z poddaszem użytkowym. Dobrym przykładem jest projekt Rozwojowy, z którym możesz zapoznać się w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/1151. Jest to dom o powierzchni 123m2. Na dole znajduje się przestronny pokój dzienny, obok którego położona jest jadalnia i kuchnia. W części północnej znajduje się wyizolowana strefa nocna wyposażona w trzy sypialnie. Zaletą domu ze strychem jest to, że w przyszłości zawsze możemy zaadaptować strych, zyskując dodatkową przestrzeń.
Krok 2: Powierzchnia użytkowa
Szukając odpowiedniego projektu domu warto oczywiście wziąć pod uwagę powierzchnię użytkową, na którą składają się wszystkie pokoje, kuchnia, jadalnia oraz łazienki. W przypadku domu 3-4 osobowego w zupełności wystarczy dom o powierzchni do 100m2. Jeśli natomiast ma to być dom przeznaczony dla 5-6 domowników, wówczas warto rozejrzeć się za czymś większym.
Istnieje również możliwość wyboru domu w zabudowie bliźniaczej, w którym mogą komfortowo mieszkać dwie rodziny. Weźmy chociażby projekt HomeKONCEPT-42 B, z którym możesz zapoznać się w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/1518. To nowoczesny projekt domu parterowego ze strychem nieużytkowym. Strych można zaadaptować w poddasze użytkowe, zyskując w ten sposób przestrzeń dla większej rodziny.
Krok 3: Rozkład pomieszczeń
Dom parterowy z 4 pokojami może w różny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Najczęściej spotkamy się z projektami, w których strefa dzienna z salonem jest oddzielona od strefy nocnej z trzema sypialniami. W przypadku domów 2-4 osobowych, pokoje można wykorzystać na układ: salon, gabinet oraz dwie sypialnie. Oczywiście dostępne są również inne warianty obejmujące chociażby pokój rekreacyjny. Sposób, w jaki wykorzystamy dostępne pokoje w dużej mierze zależy od nas. Warto zwrócić uwagę, że w takich projektach dwa pokoje są wyraźnie większe. Jeden z nich to salon położony w części dziennej, a drugi to sypialnia małżeńska przystosowana do większego łóżka.
Krok 4: Liczba łazienek
Większa liczba łazienek może zaoferować rodzinie znacznie większy komfort. Jest to szczególnie ważne rano, gdy wszyscy się speszą i chcą jak najszybciej skorzystać z łazienki. W nowoczesnych domach zwykle spotkamy się z dwoma łazienkami. Jedna, położona w części nocnej, jest odpowiednio większa. Można w niej wstawić wannę i kabinę prysznicowa. Druga łazienka znajduje się w holu i jest przeznaczona także dla gości. Często jest to po prostu duża toaleta, w której można wstawić kabinę prysznicową, jeśli zachodzi taka konieczność.
W projekcie Dom na parkowej spotkamy się z jedną łazienką obok sypialni oraz toaletą w holu. Projekt ten możesz sprawdzić w tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekt/1068. Jeśli szukamy domy dla rodziny 4-5 osobowej, wówczas warto zastanowić się nad dwoma łazienkami (duża łazienka w części nocnej i mała łazienka w holu ) lub też dwoma łazienkami w części nocnej i toaletą w części dziennej.
Krok 5: Garaż
Dużym udogodnieniem dla zmotoryzowanych domowników jest oczywiście garaż. Jego budowa wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami: ok. 20 tysięcy złotych w przypadku garażu jednostanowiskowego oraz 30 tysięcy złotych w przypadku garażu na dwa auta. Alternatywą garażu może być zadaszona wiata. Jedno jest pewne, warto w projekcie uwzględnić miejsce parkingowe. W miastach często jest to wymóg stawiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przeglądając gotowe projekty domów z 4 pokojami warto zatem zwrócić uwagę na to, czy dany projekt uwzględnia garaż. Popularne projekty często są dostępne w trzech wersjach: bez garażu, z garażem jednostanowiskowym lub garażem dwustanowiskowym.
Czy można zmienić gotowy projekt domu z 4 pokojami?
Jak najbardziej! Jeśli jeden z projektów szczególnie odpowiada Twoim potrzebom, ale chcesz zmienić kilka rzeczy, pamiętaj, że architekt adaptuje projekt do specyfiki działki. Podczas adaptacji można wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych potrzeb inwestora. W przypadku domów parterowych ze strychem można zdecydować się na adaptację strychu. Inną zmianą jest przestawienie ścian wewnętrznych, w celu uzyskania nieco innego rozkładu pomieszczeń. Firma budowlana New House oferuje kompleksowe usługi, które obejmują adaptację gotowego projektu.