Budynki biurowe są potrzebne wszystkim firmom, które muszą zapewnić swoim pracownikom warunki potrzebne do komfortowego wykonywania pracy umysłowej. Tego typu obiekty muszą spełniać szereg wymagań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Budowa budynków biurowych to złożona inwestycja, którą najłatwiej jest zrealizować z doświadczonym wykonawcą generalnym. O czym powinni pamiętać inwestorzy planujący budowę budynku biurowego?
Co to jest budynek biurowy?
Budynek biurowy, potocznie nazywany biurowcem, to obiekt użyteczności publicznej, który zawiera w sobie pomieszczenia przystosowane do komfortowego wykonywania pracy umysłowej. Aby obiekt mógł być wykorzystywany w ramach prac biurowych, musi on spełniać określone wymagania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Dla przykładu, na każdego pracownika musi przypadać przynajmniej 13 m3 kubatury obiektu, a także 2 m2 wolnej powierzchni podłogi. Pomieszczenia do pracy biurowej nie powinny być niższe, niż 3 metry, chyba, że spełnione zostaną określone warunki – wówczas ich minimalna wysokość może wynosić 2,5 metra. Współczesne biurowce są projektowane w taki sposób, aby zapewnić pracownikom szybką komunikację, wysoką funkcjonalność pomieszczeń, a także przestrzeń, która sprzyja owocnej pracy umysłowej.
Na jakich działkach możliwa jest budowa budynków biurowych?
Jeśli interesuje Cię budowa budynków biurowych, musisz wiedzieć, że obiekty te nie mogą być budowane na dowolnej działce. O wszystkim decyduje bowiem Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który wyznacza przeznaczenie poszczególnych działek. Budowa budynków biurowych będzie możliwa na terenach zabudowy usługowej – na planie są to działki oznaczone kolorem czerwonym i literą U. Czasami kwalifikować się będą również działki o przeznaczeniu mieszanym, np. MN/U lub MW/U. Na terenach obiektów produkcyjnych, składów i magazynów (kolor fioletowy, litera P) możliwa jest budowa budynków biurowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego kompleksu. Jeśli dany obszar nie jest objęty MPZP, wówczas o możliwości budowy budynku biurowego decydować będzie wydana przez gminę decyzja o warunkach zabudowy.
W jaki sposób można uzyskać projekt budynku biurowego?
Biorąc pod uwagę, jak wiele warunków i norm muszą spełniać budynki biurowe, inwestor powinien skorzystać z usług wykwalifikowanego i doświadczonego architekta, który sporządzi indywidualny projekt budynku biurowego. W ten sposób inwestor może dużo łatwiej uzyskać projekt budynku dobrze przystosowanego do specyfiki firmy, która będzie z niego korzystać. Inwestorzy mogą jednak wybrać także gotowy projekt budynku biurowego. Takie projekty można znaleźć w katalogach pracowni architektonicznych. Współczesne biurowce są do siebie bardzo zbliżone i wykorzystują podobne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Gotowy projekt to dobry wybór zwłaszcza dla inwestora, który planuje budowę w celach komercyjnych, np. w celu sprzedaży lub wynajmu powierzchni.
Jakie formalności trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy?
Budowa budynków biurowych to złożona inwestycja, co oznacza, że przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie załatwienie wielu formalności. Absolutną podstawą jest oczywiście pozyskanie projektu budynku spełniającego określone normy i wymagania. Kolejnym krokiem będzie zakup działki, której przeznaczenie dopuszcza budowę budynku biurowego. Przed rozpoczęciem budowy inwestor musi załatwić wiele spraw, w tym uzyskać niezbędne przyłącza techniczne, wymaganie uzgodnienia, opinie, ekspertyzy. Jedną z nich może być ekspertyza z badań geotechnicznych gruntu, która zawierać będzie szczegółowe informacje na temat warunków wodno-gruntowych.
Po uzyskaniu obszernej dokumentacji projektowej inwestor musi udać się do wydziału architektury działającego przy urzędzie właściwym dla miejsca planowanej inwestycji, aby złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Czas oczekiwania na takie pozwolenie może przeciągnąć się nawet do 60 dni, a zatem formalności warto załatwiać z odpowiednim wyprzedzeniem. Po uzyskaniu pozwolenia inwestor może zająć się przygotowaniem placu budowy, zatrudnić kierownika budowy, a także podpisać umowę o roboty budowlane z wykonawcą. Budowa budynków biurowych musi być jeszcze zgłoszona najpóźniej do 7 dni przed planowanym rozpoczęciem prac do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
Kompleksowa budowa budynków biurowych z firmą New-House
Przymierzając się do budowy budynku biurowego inwestor powinien poświęcić dostatecznie dużo czasu na wybór rzetelnego wykonawcy i zawarcie umowy o roboty budowlane. Firma New-House specjalizuje się w budowie obiektów w technologii murowanej. Jako generalny wykonawca nasza firma zapewnia niezbędne materiały, sprzęt oraz fachowców potrzebnych na poszczególnych etapach budowy. Dzięki temu, budowa budynków biurowych przebiega sprawnie i fachowo, co pozwala zoptymalizować czas trwania inwestycji. New-House to dobry wybór dla inwestorów, którzy pragną bez przeszkód wybudować funkcjonalny i nowoczesny budynek biurowy.