Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Pozwolenie na budowę

Każdy z nas kiedyś załatwiał sprawy w urzędzie. Wiemy, z czym to się wiąże. Godziny spędzone przed okienkiem do konkretnego urzędnika, stracony bezcenny czas na załatwiane przeróżnych dokumentów, dylemat związany z ilością czasu do zarezerwowania na załatwienie konkretnej sprawy. Do tego zawiłości w przepisach, interpretacjach itd. W samych urzędach informacja pozostawia również wiele do życzenia. Aby uniknąć wszystkich stresów związanych z załatwianiem formalności, warto rozważyć kompleksową współpracę z firmą budowlaną, która zadba również o pierwszy etap realizacji inwestycji, czyli wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia na budowę.
 
 
Pozwolenie na budowę - dokumentacja

Jakie dokumenty musimy przygotować w związku z pozwoleniem na budowanie domów? Lista jest długa. Po pierwsze powinniśmy ubiegać się o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego do naszej działki. Taki plan w urzędzie Gminy powinniśmy uzyskać w ciągu 2-3 dni, a w niektórych urzędach czasami „od ręki”. Jest to podstawowy dokument w oparciu o który można zaplanować rodzaj domu, projekt, a także intensywność zabudowy działki, wysokość naszego domu i wiele innych parametrów. Trochę gorzej jest w sytuacji braku opracowanego w/w Planu na naszą działkę. Wtedy pozostaje otworzyć nową dużą procedurę jaką są Warunki Zabudowy. Spełniają one taką samą rolę co Plan Zagospodarowania Przestrzennego, z tym, że występują tam gdzie Gmina nie uchwaliła Planu. Określają, co na naszej działce możemy zbudować.
 
 
Projekt budowlany - załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę

Chronologicznie, kolejnym ważnym dokumentem jest sam projekt. Można go kupić w internecie, projektując indywidualnie lub korzystając z naszej oferty na https://new-house.com.pl/projekty-domow. W przypadku zakupu projektu w internecie, warto zawsze poprosić dane biuro architektoniczne o zgodę na zmiany w projekcie. Zazwyczaj biura architektoniczne mają gotowe formularze, na których wyrażają zgodę na wszelkie możliwe zmiany.  Dzięki temu, wykonując adaptację projektu np. u naszego architekta, będzie można wykonać dowolną zmianę w projekcie, także taką, która może zmienić konstrukcję naszego domu.
 
Pozwolenie na budowę co jeszcze powinniśmy mieć?

Następnym istotnym dokumentem do pozwolenia na budowę jest Plan Zagospodarowania Działki. Zazwyczaj, jeżeli projektujemy indywidualnie dom, to jest już on w pakiecie z projektem. Niestety w przypadku gotowych projektów z internetu, jesteśmy zmuszeni do wykonania tego projektu oddzielnie. Wykonuje go architekt, który najczęściej zrobi dla nas także adaptację projektu.
Kolejnym dokumentem, który jest niezbędny do wykonania Planu Zagospodarowania działki, jest mapka do celów projektowych. Taką mapkę możemy uzyskać od geodety. Procedura polega na odbiorze przez geodetę danych działki z Urzędu Geodezji i Kartografii. Następnie wykonuje on inwentaryzację działki, zaznacza drzewa, ewentualnie linie przesyłowe energii elektrycznej, gazu i każde inne osobliwości, które mogą znajdować się na działce.
Po uzyskaniu tych dokumentów, a może raczej równolegle z kompletowaniem powyższych, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o warunki przyłączenia do sieci energetycznej, do sieci wodociągowej, gazowej i jeżeli jest dostępność, do sieci kanalizacyjnej. W przypadku braku dostępności do sieci wodociągowej, należy wykonać opis i usytuowanie projektowanej studni na działce, z uwzględnieniem studni w Planie Zagospodarowania Działki. Kolejnym dość ważnym dokumentem, który jest obecnie w większości urzędów wymagany coraz częściej, jest uzgodnienie i projekt zjazdu na działkę. Wymaga to często zaangażowania projektanta drogowego, który wykona nam taki projekt.
 
 
Badania geologiczne - niezbędne by uzyskać pozwolenie na budowę?

W niektórych gminach wymagane są także badania geologiczne, ze względu na występowanie niekorzystnych warunków glebowych. Niekorzystne warunki glebowe, to nie tylko torfy i iły, ale w niektórych przypadkach, także występująca wysoko woda gruntowa. W takich trudnych warunkach posadowienie domu jest możliwe, wymaga jednak szczegółowego podejścia, często przeprojektowania fundamentów. Jeżeli takie warunki występują u Państwa, zachęcamy do skorzystania z doświadczenia New-House w budowie domów na różnych gruntach i kontaktu z nami oraz konsultacji dotyczących konkretnego przypadku.
 
Dodatkowa dokumentacja

Ważnym również uzgodnieniem jest inwentaryzacja i zgoda na wycinkę drzew, jeżeli takie znajdują się na działce. Drzewa, które znajdują się w obrębie naszego domu oraz drogi dojazdowej do garażu, ścieżki od furtki, podlegają obligatoryjnie wycince. Wycinkę pozostałych drzew należy ustalić w miejscowym urzędzie leśnym.
Omówiliśmy podstawowe, wymagane dokumenty, konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach to jednak nie wszystko. Wystarczy, że przez teren naszej działki przebiega drenaż, inna instalacja gazowa, elektryczna lub wodna. Wymaga to indywidualnych ustaleń w odpowiednich urzędach.
 
Wniosek o pozwolenie na budowę

Po skompletowaniu wszystkich dokumentów można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Urzędy mają 65 dni na rozpatrzenie wniosku i w przypadku braku uwag, wydanie pozwolenia. Niestety to jeszcze nie koniec procedury. Decyzja na budowę domu musi być rozesłana do sąsiadów graniczących z działką, a do urzędów muszą wrócić potwierdzenia odbioru wysłanych listów. Dopiero wtedy nasza Gmina wydaje prawomocne pozwolenie na budowę.
Pozostają jeszcze drobne formalności- uzyskania dziennika budowy, zgłoszenie kierownika budowy i terminu rozpoczęcia budowy. Teraz obowiązuje nas jeszcze siedmiodniowy termin rozpoczęcia budowy. Od tego momentu nasz projekt jest gotowy do realizacji, o czym następnym razem.
Jeżeli chcą Państwo uniknąć tych wszystkich skomplikowanych formalności, zachęcamy do do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt i skorzystania z naszych usług!

 

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.