Działki rolne przyciągają duże zainteresowanie ze strony inwestorów ze względu na swoje przystępne ceny. W porównaniu z działką budowlaną, działka rolna może być nawet kilku lub kilkunastokrotnie tańsza. Dzieje się tak ze względu na ograniczone możliwości zagospodarowania takiej działki. Co można postawić na działce rolnej? Odpowiedź przed przekształceniem działki rolnej jest niestety jednoznaczna – na takiej działce nie wybudujemy niczego.
Czym właściwie jest działka rolna?
Działka rolna to nieruchomość gruntowa wykorzystywana do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. To nie tylko pola uprawne, ale również sady, ogrody, stawy rybne, jak również pastwiska i łąki pod hodowlę zwierzęcą. W Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB), działka rolna jest oznaczone literką R. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), nieruchomość rolna będzie oznaczona skrótami: R (obszary rolnicze), RU (tereny związane z produkcją rolną) oraz RM (obszary zabudowy zagrodowej). Reasumując, działka rolna to grunty, które nie tylko służą bezpośrednio do produkcji rolnej, ale również pełnią funkcję pomocniczą, bez której produkcja rolna nie byłaby możliwa.
Jakie budynki można postawić na działce rolnej?
Działki rolne ze względu na przystępne ceny przyciągają spore zainteresowanie ze strony inwestorów. Jeśli jednak zastanawiasz się nad tym, co można postawić na działce rolnej, odpowiedź za pewnie nie będzie satysfakcjonująca. Na takich działkach nie ma możliwości budowy jakichkolwiek obiektów. Jedynym warunkiem jest działka siedliskowa pod zabudowę zagrodową, o której powiemy za chwilę. Czy to oznacza, że należy porzucić plany budowy domu na działce rolnej? Niekoniecznie!
Istnieją bowiem procedury prawne, które pozwalają na zmianę przeznaczenia gruntu. Inwestor może zatem podjąć starania ukierunkowanie na przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną. Nie jest to jednak prosta procedura, a ponadto, nigdy nie ma gwarancji, że uda się ją zakończyć sukcesem. Ponadto, odrolnienie działki może wiązać się z pewnymi kosztami, choć tutaj inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego mogą być spokojni, gdyż przy takim celu inwestycji nie ma konieczności płacenia za wyłączenie działki z produkcji rolnej.
Co to jest działka siedliskowa?
Wspomnieliśmy już o obszarach rolnych przeznaczonych pod zabudowę zagrodową. Są to właśnie działki siedliskowe. Na ich terenie można wybudować dom jednorodzinny (dla rolnika prowadzącego tu produkcję rolną i jego rodziny), a także wszelkie budynki gospodarcze niezbędne do produkcji rolnej, takie jak np.: stodoła, obora, chlew, stajnia, drewutnia, spichlerz, garaż na urządzenia i maszyny rolnicze. Działkę siedliskową zagospodarować może jedynie rolnik prowadzący na tym terenie działkę rolną. Ponadto, tylko rolnik może wnioskować o wyodrębnienie działki siedliskowej z gruntów rolnych.
Warto natomiast wiedzieć, że działkę siedliskową może kupić każdy, także osoba nie będąca rolnikiem. Jednocześnie, nabywca takiej działki nie ma obowiązku kontynuowania działalności rolnej poprzedniego właściciela. A zatem, jeśli jest to działka siedliskowa z wybudowanym domem oraz innymi obiektami – w ten sposób osoba niebędąca rolnikiem może nabyć dom na działce rolnej. Nie ma natomiast możliwości wznoszenia nowych obiektów przed odrolnieniem gruntu.
Co zrobić, aby budowa domu na działce rolnej była możliwa?
Jeśli zastanawiasz się, co można postawić na działce rolnej, musisz wiedzieć, że nie ma możliwości zabudowania działki rolnej przed jej przekształceniem i odrolnieniem. Na czym polega ta procedura? Jeśli na danym obszarze obowiązuje MPZP wówczas inwestor musi złożyć wniosek o przekształcenie działki rolnej w budowlaną. Nawet w przypadku pozytywnej decyzji trzeba czekać na uchwalenie nowego planu, co może zająć wiele miesięcy, a nawet lat. Gdy nowy plan zostanie uchwalony pozostaje jeszcze wyłączenie działki z produkcji rolnej. W przypadku obszarów nie objętych MPZP inwestor musi najpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, a następnie odrolnić działkę.
Jakie są szanse na odrolnienie działki? To zależy od wielu złożonych czynników, przede wszystkim od powierzchni gruntów rolnych, a także od klasy tych gruntów. W przypadku dużych działek rolnych o wysokiej klasie, szanse na odrolnienie takiej działki są naprawdę małe. Pomijając fakt, że bardzo ograniczony jest także sam obrót działkami rolnymi o powierzchni powyżej 0,5 ha. Największe szanse inwestorzy mają w przypadku mniejszych działek o niższych klasach, zwłaszcza, jeśli działki te są położone w sąsiedztwie innych, zabudowanych działek.
Czy warto kupić działkę rolną z myślą o budowie domu?
Zakup działki rolnej z myślą o budowie domu lub innego obiektu jest bardzo ryzykowną inwestycją. Jak już wiesz, odpowiedź na pytanie o to, co można postawić na działce rolnej brzmi: nic, dopóki działka ta nie zostanie przekształcona i odrolniona. Szanse powodzenia procedury odrolnienia działki zależą natomiast od wielu złożonych czynników, w tym od dokładnej lokalizacji, powierzchni działki, a także klasy gruntów ornych. Duże szanse powodzenia dają mniejsze działki położone na obszarach nie objętych MPZP, które spełniają warunki potrzebne do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Minusem jest jednak to, że tego typu działki są zazwyczaj odpowiednio droższe.