Akademia Budowlana

Optymalna działka pod budowę domu

Spis treści:

Boom na rynku budownictwa jednorodzinnego oraz związana z nim ograniczona dostępność gruntów budowlanych sprawia, że poszukiwania idealnej działki budowlanej są zdecydowanie bardziej czasochłonne niż jeszcze kilka lat temu. Jednakże nawet w zaistniałej sytuacji (a może szczególnie teraz) każdy z inwestorów powinien zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, które charakteryzują idealny teren pod budowę domu. Może się bowiem zdarzyć, że wzmożony popyt na działki uaktywni również nieuczciwych sprzedawców. Nie trzeba dodawać, że może to skutkować zakupem parceli, których nieświadomi zagrożenia inwestorzy nigdy nie powinni byli zakupić, a co za tym idzie znacznymi stratami finansowymi. Zdecydowanie lepiej sobie tego oszczędzić i zlecić zarówno znalezienie, jak i skontrolowanie działki budowlanej, a także całą budowę domu doświadczonemu partnerowi, który zajmie się tematem od przysłowiowego A do Z. Takim partnerem niewątpliwie jest firma New-House, która od 1991 roku zajmuje się kompleksową budową domów na terenie całego kraju.

 

Jeśli chcesz wiedzieć, w czym możemy wyręczyć Cię w trakcie realizacji wymarzonego przedsięwzięcia budowlanego, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która dla wygody klientów działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00.

 

Czym powinna charakteryzować się idealna parcela?

 

Działka pod budowę domu jednorodzinnego nie powinna być zbyt mała – przyjmuje się parcela o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, pozwala na wygodną realizację projektu budowlanego, a dodatkowo daje możliwość zorganizowania ogrodu lub innego miejsca służącego wypoczynkowi na świeżym powietrzu.


 

Działka przeznaczona pod dom jednorodzinny powinna mieć kształt kwadratu lub szerokiego prostokąta. Jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 16 metrów. W przypadku działek o niestandardowych kształtach oraz bardzo wąskich najczęściej konieczne jest wykonanie projektu domu na indywidualne zamówienie, co jest przedsięwzięciem czasochłonnym i kosztownym. Warto mieć tego świadomość już na starcie.


 

Działka pod zabudowę jednorodzinną powinna mieć płaskie ukształtowanie terenu. Teren ze skarpą lub rozlicznymi wzniesieniami jest najczęściej bardzo malowniczy jednak także trudny i kosztowny w zabudowie, ponieważ dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa budynku w przyszłości konieczne jest zastosowanie specjalistycznych rozwiązań zabezpieczeniowych.


 

Skład ziemi na parceli oraz występujący na niej poziom wód gruntowych mają znaczenie nie tylko podczas prowadzonych prac budowlanych. Nierzadko wpływają również na komfort użytkowania nieruchomości. Natomiast szczególne znaczenie mają, gdy inwestor planuje wybudowanie domu z piwnicą, wszak wysoki poziom wód gruntowych może skutecznie uniemożliwić taką realizację. Od rodzaju gruntu zależy również rodzaj fundamentów, jakie musimy zastosować, typ izolacji wodnej budynku oraz ogólne koszty wykonania instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy elektrycznej. Aby uniknąć niespodzianek, warto zlecić badania geotechniczne gruntu specjalistom jeszcze zanim sfinalizujemy zakup parceli.


 

Rozmieszczenie drzew na parceli może uniemożliwić budowę bez wycinki. Uzyskanie pozwolenia na wycinkę jest czasochłonne, a samowola w tym zakresie może nas kosztować sporo. Warto więc sprawdzić, czy usytuowanie drzew na działce pozwoli nam na budowę bez dodatkowych formalności natury administracyjnej.


 

Idealna działka wjazd będzie miała od strony północnej natomiast ogród i część rekreacyjną domu od strony południowej. Takie umiejscowienie ma szczególnie duże znaczenie dla inwestorów, którzy planują wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego.


 

Obowiązujące przepisy prawa stanowią, że działka pod zabudowę jednorodzinną powinna mieć dostęp do drogi publicznej lub dojazd do niej poprowadzony przez sąsiednie parcele. Jeśli mamy do czynienia z drugą sytuacją konieczne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej, co w praktyce oznacza poświadczone notarialnie porozumienie z właścicielem sąsiadującego terenu. Należy jednak mieć świadomość, że za takie prawo może on zażądać stosownego wynagrodzenia. W przypadku braku porozumienia pozostaje jedynie wystąpienie na drogę sądową.


 

Działki uzbrojone są droższe od nieuzbrojonych, ale pozwalają na szybkie rozpoczęcie prac budowlanych. Jeśli jednak chcesz zakupić działkę, do której trzeba dopiero doprowadzić media, przed jej zakupem sprawdź, czy będzie to możliwe. W tym celu należy uzyskać pisemne potwierdzenia gotowości na przyłączenie i warunki techniczne takiego przyłącza wody, kanalizacji, gazu lub prądu.


 

Nie mamy tutaj na myśli fizycznego umiejscowienie parceli w konkretnym regionie kraju a jej bezpośrednie sąsiedztwo. Bliskość drogi szybkiego ruchu lub torów kolejowych, uciążliwej działalności gospodarczej, szkoły lub innego obiektu, który może zakłócać spokój mieszkańców, nie wróży najlepiej. Warto również sprawdzić, czy jakaś tego rodzaju działalność nie jest planowana w przyszłości. Pozwoli to inwestorom uniknąć przykrych niespodzianek w stylu stworzenia w okolicy np. wysypiska śmieci lub przedsiębiorstwa zajmującego się hodowlą zwierząt.


 

Przed zakupem działki warto sprawdzić jaki widok będziemy mieli z okien? Wydaje się to drobiazg, ale w obliczu faktu, że dom budujemy z reguły raz na całe życie, a co za tym idzie, będziemy w nim mieszkać i wypoczywać latami aspekt ten nabiera zupełnie innego znaczenia.


 

Jeśli okoliczna zabudowa ma status zabytku, to należy mieć świadomość, że każde posunięcie budowlane będzie musiało być konsultowane z miejscowym konserwatorem zabytku. Może to również oznaczać, że będziemy musieli mocno zmienić swoje plany oraz przygotować się na znaczne koszty. Możemy także nie otrzymać zgody na wyburzenie obiektów znajdujących się na działce, nawet jeśli będą jedynie ruinami.


 

Mieszkanie w totalnej głuszy pośrodku lasu ma oczywiście swoje plusy i wśród naszych klientów znajdują się tacy, którzy decydują się na zamieszkanie z dala od cywilizacji. Należy jednak mieć świadomość, że takie oddalenie oznacza, że do załatwienia każdej – nawet najbardziej błahej sprawy – będziemy musieli skorzystać z samochodu. Osobną kwestią pozostaje to, że domy zlokalizowane na uboczu są bardziej narażone na włamania. Dlatego też najrozsądniej jest poszukać parceli, która pozwoli nam na nieskrępowane korzystanie z choćby podstawowej infrastruktury handlowej, medycznej, edukacyjnej czy transportowej.


 

Idealnie jest, jeśli działka budowlana ma jednego właściciela. Jeśli natomiast właścicieli jest kilku, to będziemy zmuszeni zaspokoić roszczenia każdego z nich. Tylko dzięki temu możemy stać się jedynym właścicielem, co pozwoli nam samodzielnie gospodarować zakupioną parcelą. Informacje o właścicielach znajdują się w księdze wieczystej założonej dla konkretnej działki budowlanej. W tym samym miejscu znajdziemy również informacje o ewentualnych obciążeniach (hipoteka, wierzytelności) ciążących na terenie, którego zakup rozważamy.


 

W ewidencji gruntów znajdziemy informacje, jaki status ma konkretna działka, może się bowiem okazać, że parcela, którą ktoś próbuje nam sprzedać jako działkę budowlaną, jest w istocie działką rolną lub leśną. W takiej sytuacji warto poważnie przemyśleć zakup, zdając sobie sprawę z ogromu formalności i kosztów, jakie bezpośrednio wiążą się ze zmianą statusu działki na budowlany.


 

Przed zakupem działki przeznaczonej pod budowę naszego wymarzonego domu należy sprawdzić, co na tym terenie przewiduje lokalne prawo? Aby się tego dowiedzieć, trzeba wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli natomiast interesujący nas teren nie jest objęty takowym planem, trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W dokumentach tych znajdziemy szczegóły dotyczące rodzaju budowy dopuszczalnej na danym terenie, dowiemy się również np. jaki dom będziemy mogli wybudować, z jakim dachem i wykończeniem.

 

Jak widzisz ilość zmiennych, jakie charakteryzują optymalną działkę pod budowę domu, jest znaczna. Skontrolowanie wszystkiego samodzielnie pochłania nie tylko czas, ale również środki finansowe. Dlatego też inwestorzy, którzy zdecydowali się na kompleksową budowę domu z New-House mogą liczyć na wsparcie praktycznie od momentu podjęcia decyzji o realizacji prywatnego przedsięwzięcia budowlanego. Wspieramy klientów na etapie poszukiwania idealnego terenu pod budowę we wskazanej lokalizacji, jak również podczas sprawdzania wszystkich parametrów działki, którą są zainteresowani. Wieloletnie doświadczenie naszego zespołu i posiadana przez specjalistów wiedza fachowa oraz umiejętności praktyczne pozwalają uniknąć inwestorom nietrafionych zakupów parceli, które pod budowę domu się zwyczajnie nie nadają lub takich, na których budowa jest problematyczna, a co za tym idzie kosztowna.

 

Warto również pamiętać, że wsparcie New-House obejmuje także każdy z pozostałych etapów budowy domu od formalności administracyjnych przez zakup i logistykę materiałów budowlanych i fizyczne roboty na aranżacji wnętrz oraz zagospodarowaniu terenu wokół nieruchomości kończąc. To rozwiązanie idealne dla zapracowanych inwestorów, którzy oczekują, że realizacja marzenia ich życia będzie biegła niejako obok ich codzienności w sytuacji, gdy oni będą normalnie pracować i spędzać czas z bliskimi. Jeśli taka budowa jest dla Ciebie atrakcyjna i chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy dostępni są siedem dni w tygodniu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie

Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie oraz New-House Robert Skulimowski telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
 

Tak   Nie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie oraz New-House Robert Skulimowski skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne.
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawie przy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl oraz New-House Robert Skulimowski NIP 824-000-68-45, REGON 710346743 Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.