Plan budowy domu – jak sporządzić harmonogram?

Plan budowy domu to inaczej harmonogram prac budowlanych, który można sporządzić już po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu. Biorąc pod uwagę, że uwzględnione w nim będą konkretne daty, wcześniej można jedynie szacować termin ukończenia prac. Biorąc pod uwagę jak czasochłonnym procesem jest budowa domu, a także jak na koszty realizacji wpływać mogą ewentualne opóźnienia, dobrze jest się zatroszczyć o szczegółowy harmonogram, w którym zaznaczone zostaną terminy ukończenia poszczególnych prac budowlanych. Jest to ogromne ułatwienie dla inwestora, zwłaszcza, jeśli zamierza korzystać z usług podwykonawców.
Projekt budowlany może zostać wzbogacony o plan budowy domu, ale jak już mówiliśmy, dopiero po otrzymaniu zielonego światła do rozpoczęcia budowy można przewidywać konkretne terminy. Wcześniej jest to możliwe, o ile start budowy planuje się później, niż trzy miesiące po złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jednak i w tym przypadku mogą zajść pewne opóźnienia, zwłaszcza, jeśli inwestycja będzie oddziaływać na sąsiednie działki, a co za tym idzie, ich właściciele będą stronami postępowania. Mają oni prawo odwołać się od wydanego pozwolenia, a to wydatnie opóźni zakończenie sprawy. Dlatego też, plan budowy domu najlepiej jest sporządzić w momencie, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę się uprawomocni.
Niektóre firmy budowlane i biura projektowe udostępniają swoim klientom oprogramowanie stworzone z myślą o tworzeniu harmonogramu prac budowlanych. Takim programem jest chociażby Planista. Jednak na potrzeby inwestora nie potrzeba skomplikowanego oprogramowania. W zupełności wystarczy arkusz kalkulacyjny. W kolumnach umieszcza się kolejne daty trwania inwestycji, a w wierszach poszczególne prace budowlane. Następnie koloruje się okienka, w których prace budowlane pokrywają się z określonym terminem.
W sieci można bez trudu znaleźć szablony, które można wykorzystać do samodzielnego stworzenia harmonogramu prac budowlanych. Dużo bardziej skomplikowane jest jednak wyznaczanie terminów. Inwestorzy muszą pamiętać o przerwach technologicznych, czyli przerwach, które są konieczne, aby świeża konstrukcja nabrała oczekiwanej trwałości. W czasie takich przerw można wykonywać niektóre prace, w trakcie których nie eksploatuje się świeżej konstrukcji. Plan budowy domu może stworzyć także architekt lub osoba posiadająca odpowiednią wiedzę o branży budowlanej.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby plan budowy domu został stworzony osobiście przez inwestora. Jak już mówiliśmy, w sieci można znaleźć oprogramowanie, a także szablony do wykorzystania w arkuszu kalkulacyjnym. Opracowanie harmonogramu wymaga jednak sporej wiedzy – inwestor musi wiedzieć, w jakim dniu wystartują prace budowlane, jak wyglądają poszczególne etapy działań krok po kroku, a także kiedy należy uwzględnić określone przerwy technologiczne. Biorąc pod uwagę, jak ważną funkcję może pełnić harmonogram prac budowlanych, sporządzenie takiego planu lepiej zlecić fachowcom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą oraz znają realia branży budowlanej.
Harmonogram prac budowlanych sporządzić może architekt lub rzeczoznawca specjalizujący się w branży budowlanej. Taką usługę świadczą także biura projektowe oraz firmy budowlane. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy budowlanej, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie kluczowych etapów inwestycji. Taka firma może zaoferować klientom zarówno kosztorys, jak również harmonogram prac budowlanych. Taki harmonogram często dostarczają firmy, które będą odpowiedzialne za kompleksową budowę domu krok po kroku. Firma budowlana New-House dysponuje ponad 30-letnim doświadczeniem i w tym czasie miała okazję realizować prace zarówno w roli generalnego wykonawcy, jak również podwykonawcy.
Wszelkie opóźnienia na placu budowy windują koszty realizacji. Najprostszym przykładem jest niedostarczenie na czas niezbędnych materiałów budowlanych. W takich sytuacjach, firma budowlana może policzyć postojowe – to ponadprogramowe koszty płacone tak naprawdę za nic. Inwestor, który posiada plan budowy domu wie, na co zwrócić uwagę i o co zadbać w najbliższym czasie. Jest to szczególnie ważne, gdy projekt będzie realizowany przez podwykonawców, a inwestor będzie odpowiadał za dostarczenie materiałów oraz zatrudnienie niezbędnych fachowców.
Dużo wygodniejszą formą budowy domu jest współpraca z generalnym wykonawcą, który będzie odpowiedzialny za budowę domu pod klucz. Taka firma przejmie większą część obowiązków inwestora, który dzięki temu zaoszczędzi sobie mnóstwo czasu oraz nerwów. Kompleksową budowę domu świadczy firma budowlana New House, która jest otwarta na potrzeby każdego inwestora. Plan budowy domu często jest wymagany przez bank w trakcie ubiegania się o kredyt na budowę domu. Biorąc pod uwagę, że zabezpieczeniem tego kredytu będzie właśnie stawiany dom, bank chce otrzymać informacje na temat tego, kiedy planowany jest odbiór końcowy. W wielu przypadkach kredyt jest wypłacany w transzach, a terminy kolejnych transz są powiązane właśnie z harmonogramem.