Akademia Budowlana

Plan budowy domu – jak sporządzić harmonogram?

Spis treści:

 

Plan budowy domu – jak sporządzić harmonogram

 

Budowa domu to czasochłonna i wieloetapowa inwestycja, a sprawny przebieg poszczególnych prac ma wpływ na finalny termin odbioru oraz koszty budowy. Ogromnym ułatwieniem jest dobrze sporządzony plan budowy domu, który fachowo nazywamy harmonogramem prac budowlanych. Może go sporządzić zarówno sam inwestor, jak również firma budowlana, która będzie odpowiadała za kompleksową realizację projektu.

 

Czym jest plan budowy domu?

 

Plan budowy domu to inaczej harmonogram prac budowlanych, który można sporządzić już po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu. Biorąc pod uwagę, że uwzględnione w nim będą konkretne daty, wcześniej można jedynie szacować termin ukończenia prac. Biorąc pod uwagę jak czasochłonnym procesem jest budowa domu, a także jak na koszty realizacji wpływać mogą ewentualne opóźnienia, dobrze jest się zatroszczyć o szczegółowy harmonogram, w którym zaznaczone zostaną terminy ukończenia poszczególnych prac budowlanych. Jest to ogromne ułatwienie dla inwestora, zwłaszcza, jeśli zamierza korzystać z usług podwykonawców.

 

Projekt budowlany może zostać wzbogacony o plan budowy domu, ale jak już mówiliśmy, dopiero po otrzymaniu zielonego światła do rozpoczęcia budowy można przewidywać konkretne terminy. Wcześniej jest to możliwe, o ile start budowy planuje się później, niż trzy miesiące po złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jednak i w tym przypadku mogą zajść pewne opóźnienia, zwłaszcza, jeśli inwestycja będzie oddziaływać na sąsiednie działki, a co za tym idzie, ich właściciele będą stronami postępowania. Mają oni prawo odwołać się od wydanego pozwolenia, a to wydatnie opóźni zakończenie sprawy. Dlatego też, plan budowy domu najlepiej jest sporządzić w momencie, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę się uprawomocni.

 

Jak sporządzić harmonogram prac budowlanych?

 

Niektóre firmy budowlane i biura projektowe udostępniają swoim klientom oprogramowanie stworzone z myślą o tworzeniu harmonogramu prac budowlanych. Takim programem jest chociażby Planista. Jednak na potrzeby inwestora nie potrzeba skomplikowanego oprogramowania. W zupełności wystarczy arkusz kalkulacyjny. W kolumnach umieszcza się kolejne daty trwania inwestycji, a w wierszach poszczególne prace budowlane. Następnie koloruje się okienka, w których prace budowlane pokrywają się z określonym terminem.

 

W sieci można bez trudu znaleźć szablony, które można wykorzystać do samodzielnego stworzenia harmonogramu prac budowlanych. Dużo bardziej skomplikowane jest jednak wyznaczanie terminów. Inwestorzy muszą pamiętać o przerwach technologicznych, czyli przerwach, które są konieczne, aby świeża konstrukcja nabrała oczekiwanej trwałości. W czasie takich przerw można wykonywać niektóre prace, w trakcie których nie eksploatuje się świeżej konstrukcji. Plan budowy domu może stworzyć także architekt lub osoba posiadająca odpowiednią wiedzę o branży budowlanej.