Zakończenie budowy domu – jak wygląda finalizacja inwestycji?
Spis treści:
Kompleksowa budowa domu składa się z wielu formalności, których trzeba dopełnić. Większość z nich załatwiamy przed rozpoczęciem budowy, ale są również takie formalności, o które należy zatroszczyć się już po zakończeniu prac budowlanych. Jest to niezbędne do zamieszkania nowo powstałego domu lub rozpoczęcia użytkowania budynku usługowego. Sprawdź, jak wyglądają procedury związane z zakończeniem budowy domu.
Jakie prace są wykonywane na końcu?
Ostatnim akordem budowy domu jest oczywiście jego wykańczanie: gładzenie i malowanie ścian, układanie podłóg, montaż oświetlenia i elementów elektrycznych, wdrażanie technologii związanych z koncepcją smart home, czy też budowa podjazdu i drogi prowadzącej do domu. Prowadzone są zatem prace, które pozwolą doprowadzić dom do stanu, który umożliwi jego zamieszkanie i komfortowe użytkowanie. Po zamknięciu prac firma budowlana zajmie się dokładnym posprzątaniem placu budowy, co umożliwi rozpoczęcie prac związanych z aranżacją ogrodu. Zanim wprowadzisz się do nowo powstałego domu, musisz zatroszczyć się o pewne formalności.
Formalności niezbędne przy zakończeniu budowy domu
Gdy wszystkie prace zostaną zakończone, konieczne jest skorzystanie z usług geodety, który zajmie się powykonawczą inwentaryzacją geodezyjną. Są to prace niezbędne do tego, aby na mapie zasadniczej wprowadzić zmiany, które zaszły na etapie budowy domu. Budynek wraz z innymi obiektami na działce zostaną uwzględnione na mapach gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Konieczne jest również przeprowadzenie niezbędnych kontroli, które stwierdzą, że dom jest bezpieczny i spełnia określone normy. Przykładem takiej kontroli jest chociażby kontrola sieci gazowej czy też przegląd kominiarski. Każda taka kontrola kończy się uzyskaniem protokołu, który będzie niezbędny przy formalnym zakończeniu budowy.
Gdy wszystkie prace budowlane zostaną sfinalizowane następuje odbiór inwestycji. Inwestor zapoznaje się ze stanem faktycznym i odbiera budynek od kierownika budowy, a odbiór jest okraszony ostatnim wpisem do dziennika budowy, po czym jest on zamykany. To kolejny dokument niezbędny przy zakończeniu budowy domu. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów składamy zgłoszenie o zakończeniu budowy domu w Powiatowym Inspektoracie Budowalnym. Po zgłoszeniu należy odczekać 21 dni. Jeśli w tym czasie nie nastąpi sprzeciw, można spokojnie wprowadzać się do domu. W praktyce, w powyższym terminie inwestor powinien otrzymać kserokopię zawiadomienia z adnotacją, która informuje o tym, że Inspektor nie wniósł sprzeciwu.
Jakich dokumentów potrzebujemy do zakończenia budowy?
Aby zakończenie budowy domu przebiegało szybko i sprawnie, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zatroszczyć się o wszystkie dokumenty, które powinny być załączone do zgłoszenia. Taki komplet powinien obejmować następujące dokumenty:
- Oryginał dziennika budowy z wpisem wieńczącym budowę domu,
- Oświadczenie kierownika budowy o zgodności obiektu budowlanego z projektem i przepisami,
- Protokół z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wraz z mapką,
- Ewentualne informacje o nieistotnych zmianach, które zostały wprowadzone na etapie budowy i różnią się od pierwotnych założeń projektu,
- Protokoły odbioru przyłączy lub umowy podpisane z dostawcami,
- Protokoły z kontroli i przeglądów realizowanych pod koniec budowy domu (np. protokół odbioru instalacji gazowej, protokół z przeglądu kominiarskiego, protokół odbioru pionów wentylacyjnych),
- Ocena charakterystyki energetycznej budynku.
Charakterystyka energetyczna jest potrzebna w sytuacji, gdy inwestor planuje sprzedać dom lub przeznaczyć go na wynajem. Taki dokument informuje o zapotrzebowaniu budynku na energię elektryczną potrzebną do ogrzewania, podgrzania wody, wentylacji oraz klimatyzacji.
Czy wymagane jest pozwolenie na użytkowanie?
W niektórych sytuacjach inwestor będzie potrzebował także pozwolenia na użytkowanie budynku. Jest to procedura nieco bardziej złożona, aniżeli samo zgłoszenie zakończenia budowy. Z taką sytuacją często mamy do czynienia, gdy realizowany był projekt budynku biurowego lub usługowego. Także w sytuacji, gdy jest to dom mieszkalny, ale wyposażony w powierzchnię przeznaczoną do prowadzenia działalności gospodarczej, pozwolenie na użytkowanie będzie niezbędne. Kolejny przykład to sytuacja, w której inwestor chce użytkować budynek jeszcze przed zakończeniem budowy (np. właściciel chce zamieszkać w domu, aby móc wygodniej kontynuować prace wykończeniowe na miejscu.
Kontrola Inspektora Nadzoru Budowlanego
O ile w przypadku zgłoszenia zakończenia budowy domu kontrola Inspektoratu Nadzoru Budowlanego należy do rzadkości, o tyle przy składaniu wniosku o pozwolenie na użytkowanie domu, taka kontrola jest nieunikniona. Jest przeprowadzana w terminie 21 dni od momentu złożenia wniosku, a inwestor zostanie poinformowany o jej terminie. Inwestor nie musi być obecny w trakcie kontroli, o ile kierownik budowy posiada stosowne pełnomocnictwa. Inspektor sprawdza m.in. zgodność budynku z projektem budowlanym. Jeśli nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości lub uchybień, wyda zgodę na użytkowanie budynku. W razie nieprawidłowości grożą natomiast kary finansowe, natomiast inwestor otrzyma czas na zrealizowanie prac ukierunkowanych na poprawienie nieścisłości.
Realizacja ogrodu – przed czy po zakończeniu budowy?
Niektóre prace można realizować na spokojnie już po formalnym zakończeniu budowy domu. Dobrym przykładem są wszelkie prace związane z zakładaniem ogrodu. Aby przejść do takich czynności, jak zakładanie trawnika, trzeba oczywiście dysponować posprzątaną działką budowlaną, a sprzątanie po budowie to jedna z prac wchodzących w skład kończenia inwestycji. Na etapie budowy domu realizuje się jednak niektóre prace związane z zagospodarowaniem terenu. Zwykle budowany jest podjazd, taras, droga prowadząca do domu, czy też wiata śmietnikowa.
Już po zakończeniu budowy domu można przejść do zakładania trawnika, sadzenia roślin, aranżowania ogrodu, montażu oświetlenia czy stawiania stałego ogrodzenia. Tego typu prace mogą być oczywiście realizowane na etapie budowy domu pod klucz, ale w tej sytuacji inwestor musi być gotowy na to, że ostateczny termin odbioru może być nieco późniejszy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby formalnie domknąć budowę domu, a równolegle realizować prace związane z aranżacją ogrodu, które nie były już przedmiotem projektu budowlanego.