Negocjując warunki realizacji projektu z firmą budowlaną można wybrać zakres prac i etap, na którym współpraca z konkretnym wykonawcą się zakończy. Najczęściej jest to budowa w stanie surowym zamkniętym lub budowa do stanu deweloperskiego. Inwestorzy dysponujący pełnym kapitałem i odpowiednią rezerwą mogą jednak wybrać budowę domu pod klucz. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, oferujące nam dom gotowy do zamieszkania.
Dom pod klucz – w jakim będzie stanie?
Dom pod klucz to dom, który jest gotowy do zamieszkania. Inwestor dosłownie otrzymuje klucz i może wejść do domu, do którego tego samego dnia będzie mógł się wprowadzić, o ile oczywiście uda mu się tak szybko zorganizować niezbędne meble. Najważniejsze prace związane z wykończeniem domu to: tynkowanie i malowanie ścian, kładzenie podłóg, biały montaż (czyli montaż wanny, umywalek oraz innych elementów armatury łazienkowej), a także montaż gniazdek i włączników.
Budowa domu pod klucz to najwygodniejsze rozwiązanie, na jakie mogą zdecydować się inwestorzy. W ten sposób płacimy firmie budowlanej za doprowadzenie domu do stanu, który zagwarantuje możliwość wprowadzenia się w dowolnym momencie. Oczywiście potrzebne będą formalności związane z zakończeniem budowy, jednak sam dom jest już gotowy do ostatniego etapu, jakim jest meblowanie. Wykończenie domu wymaga dodatkowych nakładów finansowych związanych z koniecznością uzyskania przynajmniej koncepcyjnych projektów wnętrz, na których wzorować się będzie firma budowlana. Dotyczy to zastosowanych materiałów i kolorów.
Jak wygląda wykończenie domu krok po kroku?
Stan deweloperski zazwyczaj obejmuje już wykonanie niezbędnych instalacji, aczkolwiek przed przystąpieniem do wykańczania często należy jeszcze wykonać pewne poprawki oraz zamknąć temat wszystkich przewodów, kabli i rur, których po wykończeniu nie będzie już widać. Gdy ten etap mamy z głowy, wykończenie domu przebiega według poniższych etapów:
- Tynkowanie ścian oraz sufitów,
- Wykańczanie podłóg (wylewki, jastrychy, posadzki, podstawy pod finalne pokrycie),
- Zabudowa poddasza użytkowego,
- Parapety wewnętrzne,
Powyższe prace są określane jako prace „mokre”, ponieważ wymagają stosowania zaprawy. Gdy wszystkie prace na mokro zostaną zakończone, przechodzimy do prac suchych:
- Suche tynki oraz montaż podwieszanego sufitu,
- Układanie podłóg ceramicznych i kamiennych,
- Gruntowanie ścian i pierwsza warstwa malarska,
- Układanie podłóg drewnianych (panele, deski, parkiet),
- Montaż drzwi wewnętrznych, balustrad, listew przypodłogowych,
- Drugie malowanie,
- Biały montaż (umywalka, kompakt WC, wanna, kabina prysznicowa, brodzik),
- Montaż sprzętu elektrycznego, oświetlenia, gniazdek, włączników.
Warto zauważyć, że montaż oświetlenia oraz sprzętu elektrycznego jest już opcjonalny. Inwestor być może wciąż nie dysponuje niezbędnym sprzętem i być nie może nie wybrał jeszcze oświetlenia. Stan pod klucz obejmuje jednak gniazdka i włączniki.