Akademia Budowlana

Domy z antresolą i przykładowe projekty – wady i zalety

Na wstępie, zasadnym jest określenie, czym właściwie jest antresola? Najprościej rzecz ujmując, jest to wydzielona część domu lub mieszkania – ponieważ rozwiązanie to stosuje się także w kamienicach oraz wnętrzach o charakterze loftów. Jest ona usytuowana nad inną przestrzenią mieszkalną, którą w praktyce najczęściej stanowi salon. Jednak nie jest piętrem a jedynie pomieszczeniem z trzema ścianami z jednej strony otwartym na strefę znajdującą się poniżej. Antresola może być otwarta lub zamknięta zgodnie z indywidualnymi potrzebami mieszkańców. Pozwala osiągnąć względną prywatność bez poczucia wykluczenia od pozostałych domowników.
 
Konstrukcja antresoli

Projekty parterowych domów jednorodzinnych ze stromym dachem są idealne do tego, by urozmaicić je antresolą. Pozwala ona na efektowne odsłonięcie skosów oraz maksymalne wykorzystanie kubatury budynku. Warto również pamiętać, że dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń nabiera korzystniejszych estetycznie proporcji.

Prawo budowlane nakazuje, aby antresola miała mniejszą powierzchnię niż wnętrze, nad którym się znajduje. Jeśli zaś chodzi o jej wysokość, to powinna ona wynosić minimum 2 metry. A szerokość i głębokość zależna jest od tego, jakim miejscem dysponujemy i jak dużą przestrzeń dodatkową chcemy wygospodarować do naszych potrzeb. Budowa domu pod klucz pozwala na zastosowanie optymalnych rozwiązań w zakresie konstrukcji antresoli. Najczęściej stosuje się belki umocowane w ścianie, dzięki czemu nie trzeba korzystać z dodatkowych filarów nośnych. Warto również zadbać, aby w pobliżu antresoli znalazła się kratka wentylacyjna lub wentylacja mechaniczna. Po co? Aby choć w części odprowadziła ona nagrzane powietrze, które siłą rzeczy będzie się tam gromadziło.

Balustrada zabezpieczająca przestrzeń na piętrze powinna być przede wszystkim bezpieczna. To, w jakim klimacie ją utrzymamy, zależy zarówno od przeznaczenia antresoli, stylistyki przestrzeni na parterze oraz naszych indywidualnych preferencji. Sprawdzą się tutaj zarówno barierki wykonane z metalu, szkła, jak i z drewna. Na antresolę mogą prowadzić klasyczne schody lub jeśli szkoda nam na nie miejsca schody kręcone albo efektowna drabinka.

Zalety domu z antresolą

Dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania

Rozsądnie zaplanowana antresola pozwala nam zyskać de facto dodatkowy pokój bez konieczności dobudowywania piętra. To doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się w niewielkich nieruchomościach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Pozwala uzyskać dodatkowy metraż użytkowy na aranżacje gabinetu do pracy, biblioteczki z miejscem do spokojnego czytania, kącika telewizyjnego lub komputerowego, miejsca zabaw dla dzieci lub gościnnej sypialni.
 
Integracja członków rodziny

W czasach kiedy większość rozwiązań raczej dzieli ludzi, niż ich łączy wykorzystanie antresoli sprzyja budowaniu wzajemnych relacji pomiędzy mieszkańcami. Nikt nie czuje się wyobcowany, pomimo że każdy może zajmować się swoimi sprawami. To pozwala na nieskrępowany kontakt i sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Osoby przebywające na parterze częściowo widzą co dzieje się na piętrze i odwrotnie, dzięki czemu wszyscy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ są w zasięgu swoich głosów. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie bogate życie rodzinne.
 
Urozmaicenie wnętrza

Zastosowanie antresoli sprawia, że przestrzeń górna i dolna są dwoma odrębnymi pomieszczeniami i jednocześnie się przenikają. Zupełnie jakby półpiętro równocześnie łączyło i dzieliło, wtedy gdy zaistnieje taka potrzeba. Trzeba przyznać, że daje to naprawdę ciekawy efekt i sprawia, że każde wnętrze niezależnie od stylistyki, w jakiej zostało urządzone, nabiera unikalnego charakteru. Jednocześnie uzyskujemy optyczne oddzielenie różnych stref w obrębie de facto jednego pomieszczenia np. salon na dole, gabinet na górze, biblioteczka, kącik telewizyjny lub aneks kuchenny pod antresolą itp. A dzięki temu, że z poziomu antresoli nie widać wszystkich pomieszczeń na dole a z poziomu salonu widać tylko część półpiętra zyskujemy odrobinę prywatności pomimo pozornie otwartej przestrzeni. Urozmaicenia wnętrzom nadają również odpowiednio dobrane balustrady oraz schody.
 
Nadanie przestrzeni lekkości

Aby nasza antresola dodawała całości pomieszczenia zwiewności i lekkości trzeba niezwykle skrupulatnie podejść do kwestii jej wyposażenia. Jej przestrzeń nie powinna być zbyt przeładowana. Lepiej postawić na rozwiązania w duchu minimalizmu tj. delikatne meble i sprzęty. Wtedy z pewnością uda się nam osiągnąć zamierzone rezultaty.
 
 
Wady domu z antresolą

Antresola a ogrzewanie

Prawa fizyki są nieubłagane – ciepłe powietrze zawsze będzie unosić się do góry. W związku z tym należy drobiazgowo przemyśleć sprawę ogrzewania domu z antresolą, pamiętając, że na antresoli zawsze będzie cieplej niż na dolnej kondygnacji nieruchomości. W innym wypadku może się zdarzyć, że u góry będzie zbyt ciepło w sytuacji, gdy na parterze jest dla odmiany za zimno. Zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego każdego z poziomów domu to podstawa do tego, aby wydajnie korzystać ze wszystkich przestrzeni.

W tym celu najbardziej zasadnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie ogrzewania podłogowego, które pozwoli zachować optymalną temperaturę nie tylko na antresoli, ale i bezpośrednio pod nią. Należy również zadbać o odpowiednią izolację dachu, ponieważ badania jasno wskazują, że właśnie tą drogą „ucieka” z domu aż 30% wyprodukowanego wcześniej ciepła.
 
Antresola a oświetlenie

Dom z antresolą wymaga przygotowania dobrego projektu oświetlenia, który przewiduje zastosowanie odpowiednich rozwiązań oraz opraw. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli na górnej kondygnacji zamierzamy umieścić gabinet lub biblioteczkę z miejscem do czytania. Zasadniczo im wyższy mamy budynek, tym mocniejsze źródła światła powinniśmy zastosować, aby osiągnąć odpowiedni poziom doświetlenia wszystkich miejsc. Należy także rozważyć ewentualne wykorzystanie lamp stojących i kinkietów umiejscowionych na odpowiedniej wysokości ścian. Ma to szczególnie duże znaczenie w przestrzeni znajdującej się bezpośrednio pod antresolą, którą trudno będzie doświetlić górnymi lampami.
 
Antresola a wentylacja

Odpowiednia wentylacja antresoli jest ważna, szczególnie jeśli chcemy w niej urządzić główne lub dodatkowe miejsce do spania. Nie może być tam bowiem ani zbyt ciepło, ani za duszno, ponieważ uniemożliwi to wartościowy sen i efektywny wypoczynek. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że antresola właśnie ze względu na wysoką wilgotność oraz panujące ciepło nie jest odpowiednim miejscem do zorganizowania w niej pokoju kąpielowego, ponieważ groziłoby to wystąpieniem szkodliwych dla ludzkiego zdrowia pleśni.
 
Antresola a akustyka 

Przenikanie odgłosów z salonu do pomieszczenia na antresoli to problematyczna kwestia. Aby tego uniknąć, warto rozważyć zastosowanie specjalnych technologii oraz materiałów pochłaniających dźwięki. Dobrym rozwiązaniem są również drzwi oddzielające antresolę od galerii, które w razie potrzeby można po prostu zamknąć. Można także na etapie projektowania domu tak rozplanować przestrzeń, aby bezpośrednio pod antresolą umieścić pomieszczenie, które nie będzie generowało irytujących dźwięków np. jadalnię, bibliotekę czy kącik czytelniczy. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów. Szczególnie że koszt projektu domu w żaden sposób na tym nie ucierpi.
 
 
Podsumowanie

Przemyślana i rozsądnie zaprojektowana antresola stanowi niewątpliwą ozdobę wnętrza i podkreśla jego unikalny charakter – co do tego nie mamy najmniejszych wątpliwości. Jednocześnie mieszkańcy zyskują dodatkową przestrzeń, którą mogą wykorzystać w najodpowiedniejszy dla siebie sposób. To praktyczne rozwiązanie dla wysokich domów parterowych, które wymaga przemyślenia problematycznych kwestii i świadomego wdrożenia odpowiednich rozwiązań. Gdy właściwie zaplanujemy ogrzewanie, oświetlenie, wentylację oraz akustykę domu z antresolą będziemy z niej korzystać z prawdziwą przyjemnością, a zazdrosne spojrzenia gości tylko utwierdzą nas w przekonaniu, że to była dobra decyzja.

Dom z antresolą to Twoje marzenie? Wykorzystaj nasz autorski kalkulator kosztów budowy i dowiedz się, ile środków potrzebujesz, aby to marzenie zrealizować? Zapraszamy!
.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt90@new-house.com.pl
+48 504 125 130
* - pole wymagane
contact_form_checkbox_unchecked Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Obowiązki informacyjne
 1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

  1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
  2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
  3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
  4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
  5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
  6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
  7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
  9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
  10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
  11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.