Choć aranżacja ogrodu jest końcowym etapem budowy domu, już na etapie projektowania podejmujemy istotne decyzje, takie jak: układ i wymiary tarasu, rozkład alejek czy usytuowanie podjazdu z miejscem parkingowym. Projekt budowalny uwzględnia plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zawarte są informacje o naszym przyszłym ogrodzie. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda aranżacja ogrodu krok po kroku.
Jakie decyzje podejmujemy na etapie projektowania?
Przed rozpoczęciem budowy domu musimy oczywiście otrzymać stosowne pozwolenie z urzędu miasta lub gminy. W tym celu składamy wniosek z załączonym projektem budowlanym. Częścią projektu jest plan zagospodarowania terenu. Na etapie projektowania domu decydujemy o przebiegu przyłączy, instalacjach podziemnych (drenaż, przydomowa oczyszczalnia ścieków, zbiornik retencyjny), układzie alejek i podjazdu, wyglądzie tarasu czy miejscu na dodatkowy budynek pomocniczy.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego stawia przed nami wiele wymogów. Warto zapoznać się ze wskaźnikami powierzchni zabudowy i intensywności zabudowy, a także z terminem powierzchni czynnej biologicznie. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu dowiesz się więcej na temat tego, jakie kwestie związane z ogrodem trzeba uwzględnić już na etapie projektowania domu. Nierzadko są to bardzo ważne decyzje, które predysponują przyszły wygląd naszego ogrodu.
Krok 1: Plan zagospodarowania ogrodu
Teren naszej posesji dzieli się na kilka stref. Mamy powierzchnie utwardzone, takie jak: taras, podjazd czy alejki, a także powierzchnie czynną biologicznie, na której możliwa jest naturalna wegetacja. W ogrodzie musimy uwzględnić miejsce na strefę rekreacyjną. W malowniczym punkcie możemy np. zdecydować się na altankę, która pozwoli na grillowanie niezależnie od pogody. Wstępny plan ogrodu powinien uwzględnić rozmieszczenie wysokiej roślinności, niższych krzewów oraz kwiatów, a także przebieg trawnika z wyznaczonymi granicami. Starannie sporządzony plan pozwoli nam uniknąć błędów na etapie aranżowania ogrodu.
Krok 2: Utwardzone powierzchnie i ogrodzenie
W pierwszej kolejności należy wykonać wszystkie prace, które wymagają specjalistycznego sprzętu oraz przestrzeni. Dopiero po zakończeniu tego typu prac można wziąć się za sadzenie roślin i trawnika, mając pewność, że wykonane zostały wszelkie prace, które mogłyby zaszkodzić roślinności. Należy zatem położyć podjazd, poprowadzić alejki, a także zamontować ogrodzenie. Jeśli planujemy zaawansowaną aranżację ogrodu na nierównym terenie, na typ etapie buduje się również murki, schody oraz wszelkie elementy stabilizujące grunt.
Krok 3: Sadzenie roślin
Sadzenie roślinności w ogrodzie w dużej mierze ogranicza się do zasady: od najwyższych do najniższych. Na początek warto wybrać lokalizację dla wysokich drzew oraz krzewów. Dają one dużo cienia, a co za tym idzie, ograniczają miejsce dla roślin wymagających stanowisk o dobrym nasłonecznieniu. Wysokiej roślinności unikam po stronie południowej, aby uniknąć niepotrzebnego zaciemnianie wnętrz w naszym domu. Wysoka roślinność nie powinna również zaciemniać strefy dziennej wyposażonej w duże przeszklenia. Innymi słowy, musimy się zastanowić, w których miejscach ogrodu chcemy mieć cień, a które miejsca wymagają większego nasłonecznienia. Po zasadzeniu wysokiej roślinności przechodzimy do niższych krzewów oraz rabatek z kwiatami.
Krok 4: Instalacje do podlewania ogrodu
W nowoczesnych ogrodach często stosuje się podziemne systemy do podlewania ogrodu. Chcemy ograniczyć ekspozycje węży ogrodowych oraz innych elementów, które spoczywają nad linią trawnika. Po zasadzeniu roślin możemy zabrać się za planowanie instalacji. Należy uwzględnić zapotrzebowanie poszczególnych roślin na wodę. Zraszacze ustawiamy w bliskim sąsiedztwie tych roślin, które w okresie suszy będą wymagały bardziej intensywnego nawadniania.
Krok 5: Zakładanie trawnika
Trawnik sadzimy pod koniec prac związanych z aranżowaniem ogrodu. Musimy pamiętać, że w pierwszych tygodniach po posadzeniu trawy należy do minimum ograniczyć poruszanie się po obsadzonym terenie. W związku z tym, wszystkie prace wymagające poruszania się po ogrodzie przeprowadzamy wcześniej. Trawnik najczęściej zakładamy wiosną, gdy ustąpią przymrozki lub wczesną jesienią, gdy miną fale upałów. Niezwykle istotna jest cierpliwość, jako iż świeżo założony trawnik wymaga troskliwej pielęgnacji obejmującej podlewanie oraz usuwanie chwastów.
Jak stworzyć urokliwy i funkcjonalny ogród?
Ogród ma zachwycać swoim wyglądem i zapewniać nam relaksujące chwile na świeżym powietrzu. Niemniej jednak bardzo istotna jest również funkcjonalność naszego ogrodu. W końcu zależy nam na tym, aby ograniczyć czas potrzebny na pielęgnację ogrodu. Przykładem jest chociażby takie rozplanowanie trawnika, które ułatwi nam szybkie koszenie, bez konieczności kluczenia pomiędzy gęstą roślinnością. W tym artykule: https://new-house.com.pl/ogrody znajdziesz wiele wartościowych informacji związanych z aranżowaniem ogrodu. Firma budowlana New House oferuje inwestorom budowę domu pod klucz, w ramach której, nasi fachowcy zajmują się także aranżacją ogrodu zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami inwestora.