Inwestorom zwykle zależy na tym, aby jak najszybciej wprowadzić się do swojego wymarzonego domu. Aby przyspieszyć cały proces, niektórzy inwestorzy chcą kontynuować prace w okresie zimowym. I o ile temperatury nie spadają poniżej 0, jest to możliwe, aczkolwiek bardzo ryzykowne. W tym artykule postaramy się rozpatrzeć kwestię kontynuowania prac budowlanych zimą, a także powiemy, jak zabezpieczyć dom na okres zimowy.
Czy kontynuowanie prac budowlanych zimą ma sens?
O ile osiągnięty został stan deweloperski lub przynajmniej stan surowy zamknięty, istnieje możliwość prowadzenia prac wykończeniowych wewnątrz domu w okresie zimowym. Jeśli jednak mówimy o wznoszeniu fundamentów, ścian zewnętrznych czy dachu, taka budowa jest bardzo ryzykowna. Nowoczesne budownictwo oferuje nam oczywiście technologie, które teoretycznie umożliwiają prowadzenie prac w okresie zimowym. Musimy jednak być przygotowani na to, że takie prace okażą się dużo kosztowniejsze, a co więcej, mogą rzutować na trwałość budynku w przyszłości.
Kluczowe znacznie ma klimat panujący w danym regionie. Jeśli regiony słynie z łagodnych zim, w trakcie których nie występują mrozy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować prace. Jeśli jednak istnieje ryzyko obfitych opadów śniegu oraz wysokich mrozów, wówczas należy przerwać budowę przed nastaniem zimy, przygotować budynek na zimowanie i zaczekać do wiosny.
Jakie korzyści oferuje zimowanie?
Zimowanie w dużej mierze ogranicza problem wilgoci technologicznej, która występuje w ścianach zewnętrznych oraz fundamentach. W zależności od zastosowanych materiałów budowlanych, w konstrukcji budynku znajduje się nawet kilka tysięcy litrów wody. Zimowanie umożliwia naturalne schnięcie ścian i fundamentów, dzięki czemu, na dalszych etapach budowy nie zachodzi konieczność mechanicznego wentylowanie konstrukcji. Zdaniem wielu fachowców, dom w okresie zimowym zwyczajnie się hartuje i nabiera trwałości. Do tego dochodzą aspekty czysto finansowe. Przerywając budowę domu na okres zimowy możemy nieco swobodniej operować dostępnym budżetem.
Jak prawidłowo zabezpieczyć dom na okres zimowy?
Tutaj ogromne znacznie ma oczywiście etap, na którym przerywany budowę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega kompleksowa budowa domu w technologii murowanej, zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Jeśli budowa została rozpoczęta stosunkowo późno, inwestorzy zwykle decydują się na przerwanie po osiągnięciu stanu zerowego (położone i zaizolowane fundamenty oraz zakończone prace ziemne). Wystarczy przykryć odsłonięte fundamenty matami słomianymi i folią. Przysypujemy je również gruntem, aby nie zachodziło ryzyko zwiania materiału ochronnego.
Kolejnym etapem sprzyjającym przerwaniu budowy domu jest stan surowy otwarty. Wzniesione zostały już ściany zewnętrzne, konstrukcja dachu oraz pokrycie. W zasadzie wystarczy jedynie zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe. Nieco gorzej jest w sytuacji, gdy nie udało nam się zakończyć budowy dachy. Wówczas należy zabezpieczyć konstrukcję słomą i papą, co jest bardzo kosztowne. Do tego dochodzi konieczność zabezpieczenia stropu. Jeśli osiągnięty zostanie stan surowy zamknięty (dom posiada okna i drzwi), dodatkowe zabezpieczanie na zimę nie jest w zasadzie konieczne.
Prace wykończeniowe realizowane w zimie
Zimą można prowadzić prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Wiele zależy jednak od tego, na jakim etapie budowy się znajdujemy. Jeśli dom został już ocieplany i posiada ogrzewanie, nie ma żadnych ograniczeń w kwestii kontynuowania prac. Jeśli dom nie jest jeszcze ocieplony, wówczas kontynuowanie prac wykończeniowych wymaga zastosowania materiałów budowlanych, które mogą być wykorzystane w niższych temperaturach. Przy sprzyjających warunkach istnieje także możliwość instalacji przyłączy oraz oświetlenia. Jeśli osiągnięty został stan surowy zamknięty, z pracami wykończeniowymi lepiej jednak wstrzymać się do wiosny. Choć można kontynuować prace wewnątrz budynku przez okres zimowy, jest to prostu dużo trudniejsze, a także droższe.
Kiedy rozpocząć budowę domu, aby wykańczać go zimą?
Inwestorzy często pytają o to, czy dom murowany można postawić w trakcie jednego sezonu bez konieczności zimowania. Jak najbardziej, firma budowlana New House ma doświadczenie w realizacji takich projektów. Kluczem do sukcesu jest załatwienie wszelkich formalności (pozwolenie na budowę, ekspertyzy, przygotowanie placu budowy) z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas, budowa domu może wystartować wczesną wiosną, nawet w marcu.
Przy tak wczesnym rozpoczęciu prac można osiągnąć stan deweloperskim późnym latem lub jesienią, co oczywiście umożliwi prowadzenie prac wykończeniowych pomimo pogarszającej się pogody. W rezultacie, budowę domu można ukończyć nawet w 8-10 miesięcy. Decydując się na ekspresowe tempo budowy domu warto jednak przedyskutować z kierownikiem budowy wybór materiałów. Niektóre materiały budowlane bardziej sprzyjają takiej formie budowy, przez co ekspresowe tempo nie wpłynie niekorzystnie na trwałość konstrukcji.