Charakterystyka energetyczna budynku informuje o tym, jakie jest jego roczne zapotrzebowanie na energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł. W 2009 roku w Polsce po raz pierwszy pojawił się obowiązek uzyskania certyfikatu energetycznego dla nowego budynku. Dziś jest to jeden z dokumentów wymaganych przy wniosku o pozwolenie na budowę domu. Sprawdź, co wpływa na charakterystykę energetyczną budynku oraz co powinien zawierać certyfikat energetyczny.
O czym informuje certyfikat energetyczny?
Certyfikat energetyczny budynku jest dokumentem, w którym umieszczono wszelkie informacje o specyfice energetycznej domu, a także oszacowano roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do jego ogrzania. Chodzi tu oczywiście o energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł. Już w 2009 roku po raz pierwszy w Polsce wprowadzono obowiązek posiadania paszportów energetycznych dla nowych budynków. Jest to podyktowane troską o ekologię. Nowe domy mają ograniczać zużycie prądu i pozostawiać po sobie mniejszy ślad węglowy.
Co wpływa na charakterystykę energetyczną budynku?
Na charakterystykę energetyczną naszego domu wpływa wiele czynników: począwszy od samej konstrukcji budynku i wykorzystanych materiałów budowlanych, przez zastosowaną termoizolację, drzwi i okna, aż po wybraną instalację grzewczą. Na charakterystykę energetyczną wpływają także nowoczesne technologie, które pozwalają pozyskać energię z odnawialnych źródeł. W tym gronie możemy wymienić instalację fotowoltaiczną, solary, turbiny wiatrowe, ale również pompę ciepła, która do ogrzania domu wykorzystuje otaczające ją środowisko – powietrzę, wodę lub grunt. Charakterystykę energetyczną obniżają natomiast mostki cieplne, czyli miejsca, przez które dochodzi do wzmożonej wymiany ciepła prowadzącej do wychładzania domu.
Czy certyfikat energetyczny jest niezbędny?
Przepisy w tym względzie są mocno niedoprecyzowane. Formalnie, od 2009 roku nowe budynki muszą posiadać charakterystykę energetyczną. Jest to niezbędne do zamieszkania w nowo wybudowanym domu. W praktyce znamy jednak wiele przypadków, gdy inwestorom udaje się obejść obowiązujące przepisy. Faktem jest jednak to, że za brak certyfikatu grozi kara finansowa w wysokości 10,000 złotych. Ponadto, w wielu przypadkach taki certyfikat będzie wymagany jako jeden z załączników projektu budowlanego składanego wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.
Inwestorzy, którzy mieli już okazję wnioskować o pozwolenie na budowę doskonale zdają sobie sprawę, że wystarczy drobny błąd lub brak z pozoru nieistotnego dokumentu, aby cała procedura stanęła w miejscu. W naszym artykule o pozwoleniu na budowę domu znajdziesz wiele przydatnych informacji, które pozwolą szybciej i skuteczniej otrzymać takie pozwolenie. Niezależnie od luk prawnych, certyfikat energetyczny jest czymś, w co powinien zaopatrzyć się każdy inwestor.
Co konkretnie zawiera certyfikat energetyczny i kto go wystawia?
Charakterystyka energetyczna budynku powinna zawierać cztery podstawowe informacje: dane indentyfikacyjne budynku, szczegółową charakterystykę obejmującą wszystkie czynniki wpływające na specyfikę energetyczną, szacunkowe zapotrzebowanie roczne na energię potrzebną do ogrzania domu, a także zalecenia i rekomendacje pod kątem poprawy charakterystyki energetycznej. Jako iż certyfikat ten jest traktowany jako jeden z załączników projektu budowlanego, a co za tym idzie, za jego stworzenie odpowiada architekt odpowiedzialny za sporządzenie projektu. Warto jednak zaznaczyć, że certyfikat energetyczny posiada termin ważności, który wynosi obecnie 10 lat.
Charakterystyka energetyczny budynku w 2021 roku
W 2021 roku wprowadzono bardziej restrykcyjne wymogi pod kątem charakterystyki energetycznej budynku. Kluczowe znaczenie ma tutaj wskaźnik EP, który odnosi się do rocznego zapotrzebowania domu na energię z nieodnawialnych źródeł potrzebną do ogrzania domu. W przypadku jednorodzinnego budynku mieszkalnego wskaźnik ten powinien być niższy, niż 70 kWh na metr kwadratowy. Ponadto, normy WT 2021 obejmują współczynnik przenikania ciepła konkretnych przegród, okien oraz drzwi. I tak, w przypadku ścian zewnętrznych jest to 0,20 W/(m2∗K), a w przypadku okien: 0,9 W/(m2∗K) dla okien ściennych i 1,1 W/(m2∗K) dla okien połaciowych.
Jak dostosować projekt domu pod kątem nowych wymogów?
Możemy zakładać, że przepisy związane z charakterystyką budynku będą się dynamicznie zmieniać w nadchodzących latach. To sprawia, że gotowe projekty domu trzeba będzie dostosowywać do nowych norm. W artykule o adaptacji projektu (https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób gotowy projekt domu jest przystosowywany do specyfiki działki oraz indywidualnych oczekiwań inwestora. W trakcie tego procesu można wprowadzić zmiany, które pozwolą poprawić charakterystykę energetyczną budynku i tym samym sprostać rosnącym wymaganiom budowlanym.