Podłoga na lewarach stanowi alternatywę dla tradycyjnej wylewki. Możną ją wykonać zarówno w przypadku stropów drewnianych i żelbetowych, w konstrukcjach szkieletowych, a także bezpośrednio na gruncie. Poza walorami czysto estetycznymi, podłoga na lewarach może również zapewnić większą higienę wnętrza, jako iż drewno jest naturalnym regulatorem wilgoci w pomieszczeniach. Co warto wiedzieć na temat podłóg układanych na legarach?
W jakich domach można zastosować podłogę na legarach?
Plusem jest to, że podłoga na legarach może być układana w rożnych konstrukcjach, a nie tylko w przypadku stropów drewnianych, gdzie cieszy się największą popularnością. Schemat konstrukcji jest nieco inny, w zależności od rodzaju stropu. Ponadto, podłogę na legarach możemy zastosować również na gruncie. Tutaj kluczem do sukcesu jest odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna, która zagwarantuje domownikom należyty komfort. Plusem jest szybki i prosty montaż w porównaniu z tradycyjnymi wylewkami. Podłoga na legarach jest jednak nieco droższym rozwiązaniem.
Schemat podłogi na legarach w zależności od konstrukcji domu
Jak już mówiliśmy, podłoga na legarach może być stosowana zarówno w przypadku stropów drewnianych i żelbetowych, w domach szkieletowych, a także na gruncie. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów prac budowlanych w trakcie wznoszenia nowego budynku. W tym miejscu postaramy się przybliżyć schemat podłogi na lewarach w zależności od konstrukcji.
- Strop drewniany – z podłogą na legarach najczęściej spotkamy się w przypadku stropów drewnianych. Legary są układane bezpośrednio na belkach stropowych. Między belkami układana jest izolacja akustyczna. Na legarach układamy deski podłogowe.
- Dom szkieletowy – konstrukcja w tym przypadku jest bardzo podobna, tyle tylko, że legary nie są mocowane bezpośrednio do belek stropowych. Do wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji stosuje się płyty OSB, na których ułożone zostaną legary oraz izolacja akustyczna.
- Strop żelbetowy – w stropach żelbetowych wykonuje się podkładki poziomujące, na których umieszcza się kliny drewniane. Szczeliny uzupełnia się pianką. Na klinach układane są lewary, a pomiędzy nimi stosuje się izolację termiczną. Następnie kładziemy deski podłogowe.
- Podłoga na gruncie – podstawą takiej podłogi są betonowe słupki izolowane papą. Na nich układa się drewniane listewki będące postawą dla legarów oraz izolacji termicznej. Przed położeniem desek na legarach stosuje się folię izolacyjną.
W przypadku podłogi na legarach układanej na gruncie kluczowa jest odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna, a także folia chroniąca przed zawilgoceniem. Ze względu na złożoność tej konstrukcji, najłatwiej tu o popełnienie błędów, które mogą zawyżyć na trwałości, a także na właściwościach termoizolacyjnych całego domu.
Jakie korzyści oferuje podłoga na legarach?
Deski podłogowe ułożone na legarach gwarantują nam niezwykły klimat wnętrza. To bardzo stylowe wykończenie, które przywodzi na myśl dworki oraz rezydencje na przedmieściach. Drewno jest bardzo trwałe i odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak również czynniki biologiczne. Jeśli w trakcie montażu nie popełniono błędów konstrukcyjnych, podłoga na legarach oferuje również dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Drewno, z którego wykonane są deski i legary w naturalny sposób reguluje wilgotność powietrza, a także korzystnie wpływa na higienę wnętrza.
Minusem jest oczywiście konieczność okresowej impregnacji i konserwacji drewna. Jest to niezbędne, aby cieszyć się podłogą z desek na przestrzeni wielu lat. W przypadku zarysowanej i zniszczonej podłogi mamy do dyspozycji dwa rozwiązania: ułożenie nowych desek podłogowych lub cyklinowanie podłogi. Na deskach można również położyć panele, choć oczywiście mija się to z celem, biorąc pod uwagę, że to właśnie walory estetyczne są głównym atutem dla podłogi układanej na legarach.
Ile kosztuje położenie podłogi na legarach?
Koszt zależy w głównej mierze od wybranych desek podłogowych, które dzielą się na klasy jakościowe. Warto oczywiście zainwestować w droższe deski, które okażą się bardziej odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Koszt takich desek wynosi od 100 do nawet 200 złotych za metr kwadratowy. Legary to koszt rzędu 15-25 złotych za metr kwadratowy. Do tego dochodzi robocizna oraz ewentualne wystruganie desek na zamówienie. Koszt robocizny za układanie podłogi na lewarach mieści się w przedziale od 40 do 60 złotych.
Za jakościową podłogę na legarach, w przypadku pomieszczenia o powierzchni 10m2, zapłacimy od 1600 do 4000 złotych. W porównaniu z wylewką, ceny są rzeczywiście droższe, ale różnice nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też, wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Musimy zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście chcemy cieszyć się podłogą z prawdziwych desek, czy też w pełni zadowolą nas tradycyjne panele podłogowe położone na wylewce.