Akademia Budowlana

Metry kwadratowe na budowie. Jak to wyliczyć?

Spis treści:

Powierzchnia użytkowa, powierzchnia zabudowy, powierzchnia całkowita.... Metry kwadratowe na budowie to bardzo ważna miara realizacji. Jak się jednak okazuje, wyliczenie ich nie zawsze jest tak proste jak wydawałoby się być. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo obliczyć metry kwadratowe na budowie, jeszcze przed rozpoczęciem realizacji. Dzięki temu można mieć pewność, że prawidłowo określi się powierzchnię ścian, podłogi, dachu itp. Co za tym idzie zakup materiałów również będzie adekwatny - nie kupi się ani za mało ani za dużo. To bardzo ważne, bo dotyczy zakupu zarówno zakupu materiałów budowlanych, jak i wykończeniowych. Ten artykuł bez wątpienia pomoże Państwu przy obliczeniu metrów kwadratowych każdej powierzchni.

 

Jesteśmy firmą budowlaną, która działa na terenie całej Polski już od 1991 roku. Wybudowaliśmy już w sumie ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych. W naszych szeregach pracują świetni specjaliści, z którymi współpracujemy nawet ponad dziesięć lat. Cenimy sobie osoby doświadczone i wykształcone, dlatego to właśnie z nimi budujemy od lat nową jakość kompleksowej budowy domu. Naszą główną ofertą jest właśnie kompleksowa oferta budowy domu pod klucz. Wykonujemy ją w dziewięć miesięcy. Warto wiedzieć, że poza budową oferujemy także wykonanie projektu, adaptacji gotowego projektu, sprawdzenie warunków działki, a także zadbanie o sprawy formalne realizacji. Co więcej, klienci, którzy współpracują z New-House mają również zapewnione pełne wsparcie merytoryczne od naszych specjalistów. Podzielimy się wiedzą, doświadczenie, doradzimy i wskażemy na efektywne, sprawdzone rozwiązania. Zastanawiają się Państwo, jak obliczyć metry kwadratowe na budowie? Pomożemy również w tej kwestii.

 

Jak obliczyć powierzchnię użytkową domu?

 

Powierzchnia użytkowa to jeden z najważniejszych wyznaczników dla inwestorów w czasie wybierania swojego wymarzonego projektu domu. Mówi on przede wszystkim o tym, jak duża przestrzeń zostanie oddana do użytku domownikom. Powierzchnię użytkową wyznacza się na poziomie posadzki budynku, wykonuje się to w świetle przegród ograniczających po całkowitym wykończeniu. Warto jednak wiedzieć, co się zalicza do powierzchni użytkowej, a jakie elementy nie są do niej zaliczane. Do powierzchni użytkowej zalicza się sumę wszystkich pomieszczeń znajdujących się w danym budynku. Mowa tu zarówno o kuchni, sypialni, salonie, łazience itp. Przeznaczenie pomieszczenia nie ma w tym przypadku znaczenia. Pomiar powierzchni użytkowej wyznaczany jest na podstawie wyprawionych ścian. Do powierzchni użytkowej nie zalicza się natomiast balkonów, tarasów, loggi, czyli tych powierzchni, które są zewnętrzne niezamknięte ze wszystkich stron. Do powierzchni użytkowej nie wilicza się również przejść i wnęk w ścianach, pilastrów itp, jeżeli ich powierzchnia jest większa niż 0,1 metra kwadratowego. Wśród elementów, których nie powinno się liczyć znajdują się także powierzchnie antresoli, pralni, suszarni, strychów, piwnic itp. Chcąc najprościej podsumować to, jak obliczyć powierzchnię użytkową domu, można powiedzieć, że jest to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na każdej kondygnacji budynku.

 

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy? - definicja powierzchni zabudowy

 

To kolejny bardzo ważny element, na który warto szczególnie zwrócić uwagę podczas wybierania projektu domu. Dlaczego? Powierzchnia zabudowy określa, jaka przestrzeń na działce budowlanej zajmie zrealizowany już budynek w stanie wykończonym. Warto wiedzieć, że powierzchnia zabudowy obejmuje rzut pionowy zewnętrznych krawędzi danego domu na powierzchnię działki. W prosty sposób można powiedzieć, że powierzchnia zabudowy określa obrys wszystkich części, które trwale zamykają budynek. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie elementy realizacji są wliczane do obliczeń. Pomija się w tym przypadku poniższe elementy:

 

W jaki sposób obliczyć powierzchnię zabudowy? Polega to na wyliczeniu wymiarów liniowych w zewnętrznych liniach przegród. Wynik należy zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku.

  

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Jak obliczyć powierzchnię całkowitą domu?

 

Powierzchnia całkowita budynku to innymi słowy powierzchnia budynku ograniczona przez elementy zamykające w stanie wykończonym. Jest to suma wszystkich powierzchni z każdej kondygnacji budynku. Do powierzchni całkowitej kondygnacje należy również wliczyć strychy nieużytkowe, antresole, prześwity, przejazdy. Natomiast wśród elementów, które nie należy wliczać do powierzchni całkowitej, znajdują się wnęki i występy konstrukcyjne lub dekoracyjne, puste przestrzenie między dołem budynku a działką. Aby obliczyć powierzchnię całkowitą kondygnacji należy zsumować powierzchnię kondygnacji netto z powierzchnią konstrukcji. Wymiary liniowe w tym celu wykonuje się na poziomie posadzki po konturze zewnętrznym budynku albo na wybranej części budynku z uwzględnieniem tynków, balustrad itp.

  

Powierzchnia w przypadku pomieszczeń. Jak obliczyć powierzchnię pokoju?

 

Jeżeli zastanawiają się Państwo, jak obliczyć powierzchnię pokoju, służymy pomocą. To metr kwadratowy powierzchni użytkowej, który jest bardzo ważny w procesie aranżacyjnym. Pierwszym krokiem na drodze do wyznaczenia powierzchni użytkowej danego pomieszczenia, będzie określenie jego kształtu. Najłatwiej jest w sytuacji, gdy pomieszczenie ma kształt prostokąta lub kwadratu. Wówczas wystarczy zmierzyć po podłodze długość oraz szerokość pokoju i oba wyniki przez siebie przemnożyć. W związku z tym pokój, którego szerokość wynosi 7 metrów, natomiast długość to cztery metry, ma powierzchnię liczącą 28 metrów kwadratowych. Trudniejszą sytuacją jest, gdy pomieszczenie ma nieregularny kształt. Dotyczy to pokojów, które posiadają na przykład wykusze. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wizualne podzielenie pomieszczenia na mniejsze kwadraty lub prostokąty, obliczenie ich powierzchni, a następnie zsumowanie wyników.

 

Obliczanie metrów kwadratowych ścian

 

Podczas aranżacji wnętrza domu czy malowania ścian ważna jest świadomość powierzchni ścian danego pomieszczenia. Wówczas zakup materiałów będzie znacznie sprawniejszy. Jak obliczyć metry kwadratowe ściany, która ma zostać pomalowana, otynkowana lub pokryta tapetą? Jak obliczyć powierzchnię elewacji? Podpowiadamy!

 

Te obliczenia nie różnią się szczególnie od obliczeń powierzchni pokoju. Konieczne jest zmierzenie szerokości oraz wysokości ściany i wymnożyć oba wyniki. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się tylko w przypadku klasycznych ścian. Trudniej jest w przypadku, gdy mają Państwo do czynienia ze ścianą, w której zostały umieszczone otwory okienne lub drzwiowe. W tej sytuacji nie warto dzielić ściany na mniejsze części i sumować wyniku, ponieważ w tym przypadku zajmie to zdecydowanie za dużo czasu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zmierzenie powierzchni całej ściany, a następnie zmierzenie powierzchni danego otworu. Następnie od wyliczonej powierzchni ściany wystarczy odjąć powierzchnię otworu okiennego lub drzwiowego i wynik jest gotowy.

 

 

 Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi i pokoju?

 

Na powierzchnię pokoju zlicza się powierzchnia podłogi plus powierzchnia ścian. Jak obliczyć powierzchnię podłogi? Najłatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie np. podłoga ma 5 metrów długości i 3 metrów szerokości. Mnożymy długość przez szerokość i wychodzi nam powierzchnia podłogi (5m x 3 m = 15 m²), czyli 15 metrów kwadratowych.

 

Jak rozpocząć obliczanie metrów kwadratowych ścian? Oczywiście musimy obliczyć metry kwadratowe ścian stosując ten sam wzór, jak w przypadku działki, mnożymy więc długość i szerokość wybranej powierzchni ściany. Jeżeli wszystkie powierzchnie wykładamy tym samym materiałem, mnożymy każdą po kolei, a następnie dodajemy do siebie. Znów posłużę się konkretnymi wymiarami np. ściana 5 m długości i 2,7 m wysokości to jej powierzchnia w metrach kwadratowych wyniesie (5 m x 2,7 m = 13,5 m²) 13,5 metrów kwadratowych. Co jeśli chcemy pomalować w pokoju wszystkie ściany? Nic prostszego - musimy obliczyć metry kwadratowe ściany i pomnożyć je przez 4 i wyjdzie nam całkowita powierzchnia ścian (4 x 13,5 m²=54 m²) 54 metry kwadratowe ściany.

Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju? Dodajemy powierzchnię podłogi i ścian (15 m² +54m²= 69m²) i wychodzi na nam całkowita powierzchnia pokoju równa 69 metrów kwadratowych.

 

Jak obliczyć powierzchnię dachu?

 

Obliczanie powierzchni dachu nie jest już tak prostą sprawą i w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest skorzystać ze wsparcia specjalistów. Jest to zależne od tego, czy dach jest dwupasowy czy wielospadowy, a także od tego jakie jest wybrane pokrycie dachowe dla niego. Na przykład w przypadku posiadania dachu dwuspadowego z gładkiej blachy, wystarczy skorzystać z wyżej wspomnianego już wzoru na obliczanie pola prostokąta. Wystarczy wymierzyć dokładnie wszystkie elementy, a następnie podstawić pod wzór. Jeżeli wyliczenia dotyczącą dachu kopertowego należy wymiary podstawić do wzoru na pole trójkąta (½ a h). Z kolei w przypadku wykorzystania na dachu blach falistych do wyliczeń należy dodać dodatkowe 20% ich wartości, aby obliczyć powierzchnię dachu.  Co w przypadku blachy trapezowej? Otóż obliczenia oparte na dachu pokrytym blachą trapezową należy oprzeć o to, ile ma metr kwadratowy takiej blachy po rozpuszczeniu. Otóż blacha trapezowa o wysokości 25 milimetrów to 1,2 metrów kwadratowych blachy płaskiej. Niestety, obliczanie powierzchni dachu nie jest tak proste. Warto oddać to zadanie specjalistom, aby mieć pewność jaką ilość dachówek, paneli, wkrętów, a także termoizolacji zakupić.

 

Metry kwadratowe na budowie - zaufaj specjalistom z New-House

 

Wyliczanie powierzchni na budowie nie zawsze może być prostą sprawą. W takiej sytuacji warto mieć przy sobie wsparcie doświadczonych, wykształconych specjalistów. Firma New-House zapewnia pełne wsparcie merytoryczne swoim klientom, dbamy również o kompleksowej wykonanie całej realizacji od A do Z. Naszym priorytetem jest wykonanie realizacji w taki sposób, aby spełniała wszystkie oczekiwania naszych klientów. Naszą pracę wykonujemy sprawnie i solidnie. Budowa domu pod klucz z nami to zaledwie dziewięć miesięcy, a całą realizację obejmujemy dziesięcioletnią gwarancją jakości. Warto nam zaufać, dzięki nam nie będą musieli się Państwo martwić nie tylko o metry kwadratowe na budowie, ale również o wszystkie inne stresujące aspekty związane z budową wymarzonego domu jednorodzinnego.

 

 

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.