Projekty domów z poddaszem użytkowym
Spis treści:
Szacunkowe dane jasno wskazują, że domy z poddaszem użytkowym są obecnie najpopularniejszym typem nieruchomości jednorodzinnej w naszym kraju. Dość powiedzieć, że projekty domów z poddaszem wybiera ponad 50% polskich inwestorów prywatnych. Cenią sobie oni uniwersalność tego rozwiązania na lata, duży metraż przy zachowaniu funkcjonalności oraz stosunkowo niski koszt budowy. Jednak to nie jedyne zalety, jakie ma tego rodzaju konstrukcja. Oczywiście domy z poddaszem mają również swoje ograniczenia, o których nie należy zapominać, rozważając wybudowanie takiej nieruchomości. Wszystkim, którzy zastanawiają się, czy zalet w przypadku takiego domu jest rzeczywiście więcej niż wad, polecamy lekturę niniejszego tekstu. Postaramy się w nim odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące projektów domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym.
Projekty domów z poddaszem – trochę historii
Domy z poddaszem bynajmniej nie są pomysłem współczesnym. Już w zamierzchłych czasach nasi przodkowie budowali domy w taki sposób, aby funkcjonalny podział ich przestrzeni pozwalał na zlokalizowanie miejsca pracy rzemieślniczej lub handlowej na parterze a strefy mieszkalnej przeznaczonej dla rodziny na piętrze. I choć obecnie w domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym najczęściej nie prowadzi się aktywnej działalności gospodarczej to podział funkcjonalny na przestrzeń dzienną znajdującą się na parterze i prywatną zlokalizowaną na poddaszu pozostał. Dodatkowo na najniższej kondygnacji często umieszcza się gabinet do pracy, co może być uznane niejako za nieświadome nawiązanie do podziałów domostw przez naszych przodków.
Dom z poddaszem użytkowym – charakterystyka
Nowoczesne domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym są skutecznym połączeniem zalet domu parterowego i piętrowego. Jednocześnie budowa prostej bryły zwieńczonej eleganckim i praktycznym dwuspadowym dachem jest najczęściej tylko niewiele bardziej skomplikowana i droższa niż budowa parterówki (i jednocześnie sporo tańsza od budowy domu piętrowego). Dodatkowo w minimalistycznej konstrukcji takiego domu występuje niewiele przegród wewnętrznych, dzięki czemu koszty jego ogrzewania w chłodnych miesiącach roku są niższe niż w przypadku domów innego typu. Nadto ciepło wytworzone do ogrzania parteru skutecznie dogrzewa również poddasze, co również nie pozostaje bez wpływu na wysokość rachunków. Jednym słowem – czysta oszczędność, niezależnie od rodzaju ogrzewania, na jakie się zdecydujemy. To ważne szczególnie w obliczu galopujących cen energii, gazu oraz innych surowców wykorzystywanych do ogrzewania nieruchomości jednorodzinnych. Obecnie stwierdzenie, że na ogrzewanie domów pochłania znaczną część budżetów polskich rodzin, jest jeszcze bardziej aktualne niż wcześniej. Przekonał się o tym każdy, kto ogrzewał budynek w 2022 roku gazem, prądem, pochodnymi węgla czy pelletem.
Dlaczego warto wybrać projekt domu z poddaszem?
Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym powinien rozważyć każdy, kto planuje kupić niewielką działkę budowlaną lub już takową posiada. Dlaczego? Ponieważ taki dom nie potrzebuje dużej działki. Myli się jednak ten, kto myśli, że przez to nieruchomość będzie docelowo niewielka i mało funkcjonalna. Rozmieszczenie przestrzeni życiowej na dwóch kondygnacjach daje duże możliwości w zakresie jej zagospodarowania. Można bez najmniejszych nawet problemów strefę dzienną domu zorganizować na parterze domu a sypialnie umieścić na piętrze, dzięki czemu zyskujemy w pełni funkcjonalną przestrzeń dla rodziny, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie. Dom z poddaszem pozwala wykorzystać resztę działki na ogród lub teren rekreacyjny. Tym samym stanowi niejako złoty środek dla wszystkich, którzy chcą mieć wygodny dom z ogrodem na stosunkowo niewielkiej parceli.
Zalety domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym
- Dom z poddaszem można wybudować na małej i średniej działce, dzięki czemu oszczędzamy już na zakupie parceli.
- Dom tego typu pozwala na stworzenie większej przestrzeni do życia na niewielkiej działce niż gdybyśmy wybudowali na niej parterówkę.
- Budowa domu z poddaszem jest niewiele droższa od domu parterowego i dużo tańsza od wybudowania domu piętrowego o zbliżonej powierzchni użytkowej netto.
- Dom z poddaszem użytkowym pozwala na jasny podział funkcjonalny nieruchomości na strefę dzienną, dostępną dla domowników i gości, znajdującą się na parterze oraz strefę prywatną, na którą składają się sypialnie mieszkańców, znajdującą się na poddaszu.
- Skosy na poddaszu dla wielu inwestorów stanowią element dekoracyjny, który jest spełnieniem ich marzeń o mieszkaniu z klimatem.
- W domu z poddaszem może z powodzeniem zamieszkać zarówno rodzina z dziećmi, jak i familia wielopokoleniowa – w takim przypadku, dla wygody, pokoje seniorów najczęściej urządza się na parterze a sypialnie rodziców i dzieci na piętrze. Można w nim również wydzielić powierzchnię mieszkalną dla rodziców i młodych dorosłych, którzy właśnie założyli swoją rodzinę, ponieważ ilość dostępnej przestrzeni pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu prywatności.
- Dom jednorodzinny z poddaszem może powstawać etapami. W praktyce oznacza to, że możemy z powodzeniem wykończyć i użytkować parter a prace na poddaszu przeprowadzić w bardziej odległym terminie. W praktyce nawet za kilka lub kilkanaście lat, gdy będziemy dysponować odpowiednimi środkami lub gdy przestrzeń ta będzie nam potrzebna, ponieważ np. dzieci urosną.
- Dom z poddaszem użytkowym lepiej wykorzystuje przestrzeń dostępną na działce budowlanej niż dom parterowy o zbliżonej powierzchni użytkowej.
- Dom z poddaszem pozwala skutecznie wykorzystać walory użytkowe balkonów, tarasów oraz dużych przeszkleń zlokalizowanych na piętrze. Walor ten zdecydowanie zyskuje na znaczeniu w sytuacji, gdy nieruchomość położona jest w malowniczej okolicy, dzięki czemu zapewnia piękne widoki.
- Jeśli dom z poddaszem zlokalizujemy korzystnie względem słońca, będzie doskonale doświetlony i naturalnie dogrzany.
- Znienawidzone przez część inwestorów skosy na strychu można wykorzystać w praktyczny sposób, projektując w nich szafki oraz inne praktyczne schowki, dzięki którym pozostała przestrzeń pozostanie wolna od ciężkich mebli, które optycznie zmniejszają przestrzeń użytkową.
- Dom z poddaszem jest bardziej ekonomiczny w utrzymaniu od domu parterowego, ponieważ ogrzane na parterze powietrze, które unosi się ku górze, nie jest następnie marnotrawione, tylko pomaga ogrzać poddasze.
- Niemal każdy projekt domu z poddaszem użytkowym można dodatkowo podpiwniczyć, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą możemy zagospodarować według własnych potrzeb.
Wady domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym
- Niewłaściwie zagospodarowane skosy mogą sprawić, że część poddasza będzie wyłączona z użytkowania. Jednak wystarczy rozsądnie zagospodarować takie miejsca, aby zniwelować ten potencjalny problem.
- W przypadku domu z poddaszem użytkowym ważną zmienną stanowi dach a dokładniej jego kształt. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ od tego zależy jakie rozwiązanie będą możliwe do zastosowania we wnętrzach ze skosami. Najkorzystniejsze jest wykorzystanie dachu dwuspadowego. Zdecydowanie mniej uzasadniony jest montaż np. dachu wielopołaciowego, w przypadku którego realna powierzchnia użytkowa poddasza może zostać zmniejszona nawet o 50% względem powierzchni podłogi. Warto mieć tego świadomość i wybrać rozwiązanie, które zapewni nam jak największe wnętrza.
- Projekt łazienki ze skosami należy gruntownie przeanalizować, aby uniknąć przestrzeni niewygodnej w codziennym użytkowaniu.
- Dom z poddaszem użytkowym wymaga wykonania schodów, dodatkowych podłóg i stropów oraz montażu okien dachowych i ocieplenia co generuje koszty.
- Niewłaściwie wykonana izolacja poddasza będzie powodować poważne uciążliwości w użytkowaniu takiej przestrzeni, ponieważ zimą mieszkańcom będzie zbyt zimno, natomiast latem upał na tej kondygnacji będzie nie do zniesienia.
Jak pokazują powyższe przykłady, większość ograniczeń w domach z poddaszem użytkowym można z powodzeniem zniwelować, wybierając odpowiednie rozwiązania i projektując przestrzeń w kreatywny sposób. Wystarczy poświęcić temu odpowiednią ilość czasu, aby cieszyć się funkcjonalnymi wnętrzami z unikalnym klimatem poddasza.
W bazie gotowych projektów domów znajdującej się na stronie internetowej New-House inwestorzy mogą zapoznać się z różnymi typami domów zaprojektowanymi przez najbardziej utalentowanych architektów w naszym kraju. Współpracujemy z większością uznanych pracowni projektowych w Polsce, dzięki czemu możemy zaoferować projekty domów parterowych, piętrowych oraz z poddaszem użytkowym utrzymanych w różnorodnej stylistyce. Oferujemy projekty domów klasycznych, nowoczesnych, dworkowych, willowych, rezydencjonalnych o różnej powierzchni użytkowej i zastosowanych rozwiązaniach funkcjonalnych. Warto również dodać, że wszystkie projekty znajdujące się w naszej bazie to projekty domów z aktualną wyceną budowy. Dzięki tej funkcjonalności możesz poznać koszt budowy jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup projektu. Pozwoli Ci to realnie ocenić, czy posiadasz wszystkie środki na budowę domu, czy będziesz musiał poszukać dodatkowego źródła finansowania np. w postaci kredytu hipotecznego.
- Wejdź na stronę https://new-house.com.pl/projekty-domow.
- Skorzystaj z wyszukiwarki projektów w wersji podstawowej lub zaawansowanej, aby znaleźć te spełniające Twoje oczekiwania.
- Wybierz projekt, którego wycenę budowy chcesz poznać i przejdź na dedykowaną mu podstronę.
- Na stronie wybranego projektu znajdź przycisk – Zamów dokładną wycenę i kliknij go.
- Wypełnij formularz, do którego zostaniesz przeniesiony. Dopilnuj, aby podane informacje były aktualne, ponieważ wykorzystamy je do przesłania Ci aktualnej wyceny budowy.
- W odpowiedzi na przesłany formularz otrzymasz od nas wycenę budowy domu do stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego oraz pod klucz, aktualną na dzień jej przesłania.
- Dodatkowo w podziękowaniu za Twoje zaufanie otrzymasz możliwość sprawdzenia wyceny budowy domów według pozostałych projektów z naszej bazy.
Przykładowe projekty domów z poddaszem z zasobów New-House
Dom w stylu dworkowym o powierzchni użytkowej 243 m², z garażem dwustanowiskowym.
Elegancki budynek o powierzchni użytkowej 145 m², z garażem jednostanowiskowym.
Stylowa nieruchomość o powierzchni użytkowej 140 m², z garażem jednostanowiskowym.
Nowoczesny dom o powierzchni użytkowej 139 m², z garażem dwustanowiskowym.
Klasyczna nieruchomość o powierzchni użytkowej 169 m², z garażem jednostanowiskowym.
Budowa domu z poddaszem użytkowym z New-House
New-House domy dla polskich rodzin buduje nieprzerwanie od 1991 roku. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów na terenie całej polski. Wśród nich były zarówno niewielkie domy z ogrodem, przestronne podmiejskie wille, jak i ogromne luksusowe rezydencje dla prawdziwych koneserów. Dzięki temu, że mamy wieloletnie doświadczenie w branży, rozległą i nieustannie aktualizowaną wiedzę fachową, rozbudowane umiejętności praktyczne oraz nowoczesne zaplecze technologiczne możemy realizować projekty domów o różnym poziomie zaawansowania. Budownictwo jednorodzinne w naszym kraju obserwujemy od lat, dzięki czemu możemy błyskawicznie reagować na zmiany potrzeb współczesnych inwestorów. Obecnie klienci oczekują tego, aby budowa domu jednorodzinnego nie ingerowała w ich codzienność. Najlepiej, aby biegła niejako obok niej, własnym harmonijnym torem. I dokładnie taką budowę domu oferujemy, biorąc na siebie nie tylko fizyczne roboty budowlane, ale i wszystkie formalności niezbędne do załatwienia w trakcie realizacji inwestycji.
- Znajdziemy działkę budowlaną na wskazanym przez Ciebie terenie.
- Sprawdzimy wybraną parcelę pod kątem technicznym i administracyjnym.
- Wyselekcjonujemy dla Ciebie gotowe projekty domów spełniające Twoje oczekiwania i możliwe do wybudowania na posiadanej parceli.
- Jeśli wykorzystanie gotowego projektu będzie niemożliwe, wykonamy dla Ciebie projekt domu na zamówienie.
- Zajmiemy się formalnościami i robotami budowlanymi związanymi z doprowadzeniem mediów do działki.
- Załatwimy formalności niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.
- Pomożemy Ci znaleźć najlepsze źródło finansowania inwestycji.
- Zajmiemy się zakupem i logistyką materiałów budowlanych niezbędnych na poszczególnych etapach budowy domu.
- Zrealizujemy roboty budowlane wymagane do tego, aby wybudować dom do wybranego przez Ciebie stanu – surowego zamkniętego, deweloperskiego, pod klucz.
- Wykonamy aranżację wnętrz nowego domu w oparciu o przygotowany wcześniej projekt.
- Zajmiemy się zagospodarowaniem otoczenia wokół domu.
- Załatwimy formalności związane z technicznym odbiorem budynku oraz będziemy nadzorować jego przebieg.
Mamy nadzieję, że zakres oferowanej przez nas współpracy pozytywnie Cię zaskoczył. Jeśli chcesz wiedzieć więcej lub jesteś zdecydowany dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, skontaktuj się z nami już dziś. Możesz, ponieważ jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00. Zadzwoń lub napisz a ani się obejrzysz, a będziesz popijać poranną kawę, siedząc na tarasie swojego nowego domu w promieniach porannego słońca. Chętnie pomożemy Ci zrealizować to marzenie!