Akademia Budowlana

Wskaźniki energetyczne budynku – jakie wyróżniamy?

Spis treści:

 

Wskaźnik energetyczny budynku

 

W 2014 roku Unia Europejska zapoczątkowała proces zaostrzania przepisów związanych z warunkami technicznymi nowych domów. Wprowadzane normy mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania domów na energię elektryczną, a co za tym idzie, uczynienie ich bardziej ekologicznymi i energooszczędnymi. Wskaźniki energetyczne budynku informują nas właśnie o zapotrzebowaniu domu na energię do konkretnych celów.

 

Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?

 

 

Od 2021 roku projekt budowlane nowych domów muszą być wzbogacone o kompletną charakterystykę energetyczną budynku. To dokument, który zawiera kluczowe wskaźniki energetyczne oraz informuje o tym, jakie będzie zapotrzebowanie przyszłego budynku na energię. Zgodnie z obowiązującymi normami, wskaźnik EP (współczynnik energii pierwotnej budynku) dla nowych domów nie powinien przekraczać 70 kWh/(m2·rok).

 

Aby spełnić te normy, budynki muszą posiadać odpowiednią termoizolację, a także okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. W praktyce, na charakterystykę energetyczną budynku wpływa znacznie więcej czynników. Warto także pamiętać, że poszczególne wskaźniki wyrażają nieco inną charakterystykę zapotrzebowania energetycznego. Inwestorów powinny interesować projekty budowlane na nowych zasadach, o których więcej przeczytasz w naszym artykule. Są to projekty, które dostosowano do norm obowiązujących od 2021 roku.