W 2014 roku Unia Europejska zapoczątkowała proces zaostrzania przepisów związanych z warunkami technicznymi nowych domów. Wprowadzane normy mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania domów na energię elektryczną, a co za tym idzie, uczynienie ich bardziej ekologicznymi i energooszczędnymi. Wskaźniki energetyczne budynku informują nas właśnie o zapotrzebowaniu domu na energię do konkretnych celów.
Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?
Od 2021 roku projekt budowlane nowych domów muszą być wzbogacone o kompletną charakterystykę energetyczną budynku. To dokument, który zawiera kluczowe wskaźniki energetyczne oraz informuje o tym, jakie będzie zapotrzebowanie przyszłego budynku na energię. Zgodnie z obowiązującymi normami, wskaźnik EP (współczynnik energii pierwotnej budynku) dla nowych domów nie powinien przekraczać 70 kWh/(m2·rok).
Aby spełnić te normy, budynki muszą posiadać odpowiednią termoizolację, a także okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. W praktyce, na charakterystykę energetyczną budynku wpływa znacznie więcej czynników. Warto także pamiętać, że poszczególne wskaźniki wyrażają nieco inną charakterystykę zapotrzebowania energetycznego. Inwestorów powinny interesować projekty budowlane na nowych zasadach, o których więcej przeczytasz w naszym artykule. Są to projekty, które dostosowano do norm obowiązujących od 2021 roku.
Kluczowe wskaźniki energetyczne budynku
Większość inwestorów zwraca uwagę na wskaźnik EP, ale w praktyce, warto sprawdzić cztery kluczowe parametry. Każdy z nich informuje o nieco innych kwestiach. Oto wskaźniki energetyczne, z którymi możemy spotkać się w charakterystyce budynku:
- Wskaźnik EP wyraża roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną (pochodzącą z nieodnawialnych źródeł energii) potrzebną do ogrzania budynku.
- Wskaźnik EK określa zapotrzebowanie na energię końcową potrzebną nie tylko do ogrzewania domu, ale również wentylacji, ogrzewania wody użytkowej, a także zasilanie urządzeń elektrycznych, które będą eksploatowane w domu.
- Wskaźnik EA określa zapotrzebowanie budynku na ciepło i świadczy o klasie energochłonności. Uwzględnia chociażby współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego okien.
- Wskaźnik EUco określa zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, bez uwzględnienia energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, np. fotowoltaiki.
Jak widzisz, wskaźniki energetyczne są do siebie zbliżone, ale wprowadzają pewne niuanse, o których warto pamiętać. Np. finalny wskaźnik EP będzie obniżony o energię z odnawialnych źródeł, podczas gdy wskaźnik EA bierze pod uwagę finalne zapotrzebowanie na energię ze źródeł pierwotnych. Warto pamiętać o takich detalach, aby lepiej zrozumieć charakterystykę budynku.