Wskaźniki energetyczne budynku – jakie wyróżniamy?

Od 2021 roku projekt budowlane nowych domów muszą być wzbogacone o kompletną charakterystykę energetyczną budynku. To dokument, który zawiera kluczowe wskaźniki energetyczne oraz informuje o tym, jakie będzie zapotrzebowanie przyszłego budynku na energię. Zgodnie z obowiązującymi normami, wskaźnik EP (współczynnik energii pierwotnej budynku) dla nowych domów nie powinien przekraczać 70 kWh/(m2·rok).
Aby spełnić te normy, budynki muszą posiadać odpowiednią termoizolację, a także okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. W praktyce, na charakterystykę energetyczną budynku wpływa znacznie więcej czynników. Warto także pamiętać, że poszczególne wskaźniki wyrażają nieco inną charakterystykę zapotrzebowania energetycznego. Inwestorów powinny interesować projekty budowlane na nowych zasadach, o których więcej przeczytasz w naszym artykule. Są to projekty, które dostosowano do norm obowiązujących od 2021 roku.
Większość inwestorów zwraca uwagę na wskaźnik EP, ale w praktyce, warto sprawdzić cztery kluczowe parametry. Każdy z nich informuje o nieco innych kwestiach. Oto wskaźniki energetyczne, z którymi możemy spotkać się w charakterystyce budynku:
Jak widzisz, wskaźniki energetyczne są do siebie zbliżone, ale wprowadzają pewne niuanse, o których warto pamiętać. Np. finalny wskaźnik EP będzie obniżony o energię z odnawialnych źródeł, podczas gdy wskaźnik EA bierze pod uwagę finalne zapotrzebowanie na energię ze źródeł pierwotnych. Warto pamiętać o takich detalach, aby lepiej zrozumieć charakterystykę budynku.
Na ogólną charakterystykę energetyczną budynku wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to termoizolacja budynku, zastosowany system grzewczy, a także jakość okien i drzwi zewnętrznych. Wpływ ma również wybór materiałów budowlanych, rodzaj pokrycia dachowego, a także rodzaj wentylacji. Na charakterystykę energetyczną budynku wpływają także nowoczesne technologie, które mogą zaoferować energię z odnawialnych źródeł, takich jak fotowoltaika. Jeśli analizujemy wskaźnik EK, zaliczymy także wszelkie urządzenia elektryczne oraz ich zapotrzebowanie. To pokazuje, jak trudne jest stworzenie kompletnej charakterystyki energetycznej na etapie projektowania domu.
Zgodnie z obowiązującymi normami, wskaźnik EP dla nowych domów budowanych od 2021 roku nie może przekraczać 70 kWh/(m2·rok). Normy WT 2021 wprowadzają także niższy współczynnik przenikania ciepła dla okien. Obecnie wynosi on 0,9 W/(m²·K) dla okien poziomych oraz 1,1 W/(m²·K) dla okien dachowych. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych technologii oraz rozwiązań, które pomagają sprostać coraz to ostrzejszym normom. Jednocześnie, warto pamiętać o tym, że Unia Europejska wciąż nie powiedziała ostatniego słowa, a normy dla wskaźników energetycznych w przyszłości będą jeszcze bardziej rygorystyczne.
Istnieją sytuacje, w których inwestor pozyskał gotowy projekt domu kilka lat temu i posiadany przez niego projekt nie spełnia już norm obowiązujących od 2021 roku. Nic straconego. Gotowy projekt i tak musi przejść proces adaptacji, w którym zostanie dostosowany do specyfiki działki. W trakcie tego procesu można wprowadzić zmiany, które dostosują budynek także do norm energetycznych. W artykule o adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega proces, jakie zmiany można wprowadzić, a także, ile to kosztuje. Możliwości w kwestii wprowadzania zmian są praktycznie nieograniczone. Jedynym ograniczeniem są tak naprawdę finanse.