Jak podgrzać wodę w basenie przydomowym?

Decydując się na basen z ogrzewaniem należy pamiętać o tym, że jego lokalizacja będzie miała ogromne znaczenie w kontekście efektywności ogrzewania. Zwłaszcza wymienniki ciepła zasilane przez piec gazowy nie powinny być zbyt długie, co często oznacza konieczność wzniesienia dodatkowego pomieszczenia technicznego w okolicach basenu. W domach z piwnicą, takie pomieszczenie często znajduje się bezpośrednio pod basenem. W artykule na temat zagospodarowania terenu możesz dowiedzieć się więcej na temat efektywnego planowania i zarządzania dostępną przestrzenią. W przydomowych basenach z ogrzewaniem warto zastanowić się także nad zadaszeniem, które pozwoli na dłużej zatrzymać wyprodukowane ciepło.
Jeśli nie chcesz dopłacać za ogrzewanie wody w basenie, możesz wybrać nowoczesne zadaszenie w formie przeszkleń charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz wysokim wskaźnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego. Takie pakiety przeszkleń efektywnie zatrzymują wyprodukowane ciepło, a jednocześnie pozwalają wykorzystać energię słoneczną do nagrzewania wody w basenie. Jeśli jednak basen nie będzie posiadał dodatkowych systemów, wówczas, w pochmurne dni woda w basenie nie będzie nagrzewana. Jest to zatem rozwiązanie, które bardziej sprawdzi się w przypadku osób, które chcą użytkować basen wiosną i latem.
Ogrzewanie basenu powinno być przede wszystkim funkcjonalne i energooszczędne. Jednym z najlepszych rozwiązań jest pompa ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia i akumuluje je przy użyciu niewielkich ilości energii elektrycznej. Jeśli pompa ciepła ma podgrzewać zarówno dom, jak również wodę w basenie, wówczas powinna ona posiadać dostatecznie dużą moc. Można także zastosować osobną, mniejszą pompę ciepła przeznaczoną wyłącznie do ogrzewania wody. Pompy ciepła posiadają tak naprawdę tylko jeden minus – są dość drogie. O ile niewielką pompę powietrzną da się kupić za kilka tysięcy złotych, o tyle koszt pompy gruntowej to przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych.
Do ogrzewania wody w basenie można wykorzystać specjalne rurki, wykonane zazwyczaj ze stali. Wymienniki ciepła znajdują się w zabudowie basenu, dlatego istotne jest zastosowanie materiału, który dobrze przepuszcza ciepło, a zarazem akumuluje je na dłuższy okres czasu. Wymienniki ciepła mogą być zasilane piecem gazowym, ale również piecem na paliwo ciekłe lub stałe. Taka instalacja może mieć jednak wpływ na lokalizację oraz sposób zabudowy basenu. W artykule o aranżacji ogrodów wskazujemy nowoczesne i ciekawe rozwiązania, które doskonale sprawdzają się we współczesnym budownictwie.
Wodę w basenie można ogrzewać przy pomocy specjalnych, elektrycznych grzałek. To rozwiązanie zaleca się jednak wyłącznie w niewielkich basenach, ponieważ ogrzanie tą metodą dużego basenu wymagałoby ogromnych ilości energii elektrycznej, co oczywiście wydatnie odbiłoby się na rachunku. Ogrzewanie elektryczne basenu może się okazać dobrym pomysłem, jeśli Twój dom korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, np. z paneli fotowoltaicznych.
Doskonałym rozwiązaniem są również kolektory słoneczne, które absorbują energię zgromadzoną w promieniowaniu słonecznym i zamieniają ją na ciepło. Ciepło wędruje wraz z glikolem do zbiornika, w którym woda jest podgrzewana. O ile w przypadku domów jednorodzinnych bardziej efektywnym sposobem wykorzystania energii słonecznej jest fotowoltaika, o tyle w przypadku ogrzewania wody w basenie kolektory słoneczne są naprawdę dobrym, ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem.
Optymalne ogrzewanie basenu to wybór, który należy dostosować do określonych warunków, a zatem: do powierzchni basenu, jego lokalizacji, a także dostępnego budżetu. Najbardziej efektywna i energooszczędna w skali całego roku jest pompa ciepła, ale ta metoda oznacza najwyższe koszty przy budowie basenu. Nieco tańszą alternatywą są kolektory słoneczne, ale solary mogą nie poradzić sobie z ogrzewaniem wody w okresie jesienno-zimowym. Ogrzewanie elektryczne i gazowe wymaga mniejszych nakładów finansowych przy budowie basenu, ale w porównaniu z pompą ciepła i solarami są to systemy mocno podnoszące koszty eksploatacyjne.