Podgrzewanie wody w basenie znajdującym się na zewnątrz budynku – czy to dobry pomysł?
Spis treści:
Korzystanie z basenu wyłącznie w okresie letnim z pewnością nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału tego atutu naszego domu. Zwłaszcza, gdy dysponujemy dużym basenem, w którym możliwe jest pływanie. Dlatego też, wielu inwestorów zastanawia się nad budową basenu wyposażonego w system podgrzewania wody. W tym artykule sprawdzimy dostępne opcje i ocenimy, czy taka inwestycja jest dobrym pomysłem.
Basen z systemem podgrzewaniem wody – za i przeciw
O tym, czy system podgrzewania wody jest potrzebny decyduje przede wszystkim funkcja, jaką pełni basen w naszym ogrodzie. Jeśli jest to niewielki basen położony przy tarasie, a jego główną rolą jest wspieranie wypoczynku na świeżym powietrzu i od czasu do czasu schłodzenie się w wodzie podczas upałów, podgrzewanie takiego basenu jest całkowicie zbędne. Jeśli jednak dysponujemy większym basenem, w którym pragniemy regularnie pływać, wówczas podgrzewanie jest konieczne, aby cieszyć się możliwościami oferowanymi przez basen przez cały rok.
Inwestorzy obawiają się jednak wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem basenu. Do tego bardzo często dochodzi konieczność zastosowania zadaszenia, które pozwoli ochronić basen przed czynnikami atmosferycznymi. W naszym artykule na temat aranżacji ogrodów możesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści, ale również dodatkowych obowiązków, jakie nakłada na właściciela domu basen. Im większy basen – tym wyższe są jego koszty eksploatacyjne związane z oczyszczaniem i uzdatnieniem wody, pracami konserwacyjnymi, ale również podgrzewaniem.
Jakie systemy można wykorzystać do podgrzewania wody w basenie?
Wybierając system do podgrzewania wody w basenie warto wziąć pod uwagę specyfikę działki – w którym miejscu usadowiony będzie basen, jak nasłonecznione jest to stanowisko, jaka będzie odległość basenu od domu? W naszym artykule na temat zagospodarowania terenu działki skupiamy się na wielu istotnych kwestiach związanych z prawidłowym planowaniem przestrzeni. Basen to mocny atut działki, ale o jego funkcjonalności w dużej mierze decyduje dobra lokalizacja oraz dobranie rozwiązań, które uwzględniają charakterystyczną specyfikę działki.
Tradycyjne podgrzewacze elektryczne
Wodę w basenie można podgrzać z pomocą ogrzewania elektrycznego. Specjalne grzałki nie zawsze są jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ ich awaryjność jest stosunkowo wysoka, podobnie zresztą jak koszty ogrzewania. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wymiennik ciepła, czyli specjalne przewody, przez które przepływa podgrzana już woda, oddając ciepło do wody znajdującej się w basenie. Taki wymiennik może być wyposażony w termostat, który będzie podgrzewał wodę do ustalonych wartości.
Kolektory słoneczne
Ciekawym pomysłem są kolektory słoneczne, zwane potocznie solarami. Można je zamontować na dachu basenu lub na specjalnych wspornikach usadowionych w gruncie. Solary pozwolą wykorzystać energię słoneczną do pogrzania wody w basenie. Rozwiązanie to jest bardzo ekologiczne i energooszczędne, choć oczywiście mogą występować problemy z ogrzewaniem wody w okresie zimowym, gdy dni są krótsze, a na nadmiar słońca narzekać nie możemy.
W nowych domach coraz częściej spotkamy się z pompami ciepła, które są rozwiązaniem niezwykle efektownym, a zarazem energooszczędnym. Taka instalacja może służyć nie tylko do ogrzewania domu, ale również do podgrzewania wody w basenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być powietrzna pompa ciepła, która jest tańsza i prostsza w montażu od pompy gruntowej, a do tego zadania sprawdzi się bardzo dobrze. Na stronie New House znajdziesz kilka tysięcy nowoczesnych projektów domów. Coraz więcej z nich uwzględnia nowoczesne systemy grzewcze, które mają obniżyć charakterystykę energetyczną budynku. Pompa ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań.
Zadaszenie basenu pod kątem cieplejszej wody
Decydując się na basen zewnętrzny z podgrzewaniem warto pomyśleć o zadaszeniu, które po pierwsze pozwoli dłużej zatrzymać wyprodukowane ciepło, a po drugie zabezpieczy basen przed zanieczyszczeniami oraz czynnikami atmosferycznymi. Najlepiej sprawdzają się zaokrąglone przeszklenia stanowiące coś na kształt hali. Pakiety szkła do zadaszenia basenu powinny spełniać dwa podstawowe warunki: odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz wysokim wskaźnikiem przepuszczalności promieniowania słonecznego. W efekcie, takie przeszklenia pozwolą na dłużej zatrzymać ciepło, a także wykorzystać energię słoneczną do podgrzewania wody.
Ile kosztuje podgrzewanie wody w basenie zewnętrznym?
Dokładne koszty podgrzewania wody w basenie zależą oczywiście od jego powierzchni, ewentualnego zadaszenia, a także wybranego systemu. Najtańszą opcją przy zakupie są tradycyjne podgrzewacze elektryczne, ale minusem jest duża awaryjność i wyższe koszty eksploatacyjne w przyszłości. Najdroższe przy zakupie i montażu są pompy ciepła i kolektory słoneczne, ale to rozwiązanie pozwala cieszyć się podgrzewanym basenem przez cały rok bez wysokich rachunków za prąd. A zatem, w perspektywie długofalowej, warto postawić na system bazujący na odnawialnych źródłach energii.