Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Domy na wąską działkę- na co warto się zdecydować?

Wąska, specyficzna w swoim układzie działka to zawsze duże wyzwanie w kontekście wyboru projektu domu. Rozmiary terenu oraz jego ukształtowanie sprawiają, że budynki muszą być idealnie dostosowane do potrzeb administracyjnych określonych w warunkach zabudowy, bądź planie zagospodarowania przestrzennego oraz komfortu mieszkańców.

 

Projekty domów jednorodzinnych na wąską działkę jeszcze do niedawna były rzadkością; dziś - wobec coraz bardziej zindywidualizowanej oferty - coraz częściej znajdują się w standardowej ofercie biur projektowych. To m.in. efekt specyfiki rynku. Do budowy wykorzystuje się powszechnie nawet stosunkowo niewielkie przestrzenie. Rynek nieruchomości pokazuje jednak regularnie, że dobre, ciekawe projekty domów na wąską działkę umiejętnie łączą dwa odległe światy - efektowność i funkcjonalność.
 
 
Małe domy na wąską działkę

Najczęściej spotykane dylematy inwestorów dotyczą tego, czy duży dom może być postawiony na wąskiej działce. Wbrew powszechnym obawom - nie jest to wykluczone. Projekty domów na małą działkę - często wąskich i specyficznych - to obecnie architektoniczny standard. Kreatywność specjalistów idzie dalej - nowoczesne domy, nawet na wąskich działkach, to spore nieruchomości o pełnej funkcjonalności typowych budynków.
 
To możliwe dzięki zachowaniu kilku reguł. Domy na wąskiej działce można zbudować, nawet jeśli na pierwszy rzut oka sprawia ona pewne problemy, a jej szerokość okazuje się bardzo skromna. Projekty na działkę do 12, 14, 15 czy 16 m szerokości uwzględniają skutecznie najważniejsze potrzeby mieszkańców. Przestrzeń jest ukierunkowana w górę - to zazwyczaj domy piętrowe lub wyposażone w pełne poddasze użytkowe. To pozwala na zaoszczędzenie miejsca na działce przy bezproblemowym zapewnieniu lokatorom wystarczająco dużej ilości metrów kwadratowych.
 
Wąskie domy parterowe mają zalety

Nawet jeśli inwestor nie chce lub nie ma środków na budynek piętrowy, projekty domów parterowych na wąską działkę opracowane są tak, by eksponowały ich korzyści. A tych, co ciekawe, nie brakuje. Decydując się na dom parterowy na wąską działkę można liczyć na obniżenie kosztów przy zachowaniu korzyści, jakie daje własna mini rezydencja. Warto zwrócić uwagę np. na niższe koszty zakupu gruntów - ceny będą znacznie niższe od standardowych koncepcji. Różnorodność, jaką dają plany domów na wąską działkę, powoduje, że nawet na okrojonym terenie można usytuować niebanalny, oryginalny budynek dostosowany do otoczenia. Ciekawostką są też funkcjonalności doceniane często już po inwestycji. Domki parterowe na wąską działkę to często niewielka odległość między bramą wejściową a wnętrzem; dodatkowo ogród ulokowany z tyłu pozostaje w takim układzie bardziej prywatny i skryty przed kontaktem z ulicy.
 
 
Jak rozwiązać problem auta?
Wąski dom bywa wyzwaniem ze względu na oczekiwania mieszkańców wobec samochodów. Projekt domu na wąską działkę z garażem musi skutecznie pomieścić sam budynek oraz chociażby minimalną zabudowę przeznaczoną na auta. To nie jest wykluczone.
Gotowe projekty domów parterowych na wąską działkę z garażem zakładają np. ulokowanie tego drugiego pod tarasem. Znajduje się wtedy tuż obok wejścia do domu, którego zasadnicza część wypoczynkowa znajduje się z tyłu, a przestrzeń górną zajmuje miejsce do zewnętrznego wypoczynku.
 
Tani dom na wąską działkę - projekt

By znaleźć tani dom na wąską działkę, nie trzeba korzystać z indywidualnych rozwiązań tworzonych na potrzeby określonej lokalizacji. Powszechność takich inwestycji oraz zainteresowanie budowami w nietypowych miejscach sprawiło, że dobre biura projektowe tworzą gotowe układy czekające na jedynie dostosowanie ich do założeń inwestorów. Projekt domu piętrowego na wąską działkę okazuje się zwykle bardzo elastyczny. Co ciekawe, granice się wyraźnie zawężają. Do niedawna projekty domów na wąską działkę do 16m były ewenementem. Dziś się to zmienia. Np. projekty domów na wąską działkę do 15m są w stanie bez problemów zmieścić w kubaturze budynku w pełni funkcjonalny garaż. Na tym potencjał architektów się nie kończy. Można znaleźć m.in. interesujące projekty domów na wąską działkę do 14m - a więc wartości, która wydawałaby się graniczna i wręcz nieosiągalna w kontekście funkcjonalności. Tego typu budynki zdecydowanie kierowane są ku górze, co jednak daje szczególnie interesujące możliwości aranżacyjne.
Projekty domów dostosowane do działki do 14-15 m uwzględnić mogą zdecydowaną większość oczekiwań osób planujących budowę w nietypowych warunkach. To wariant, który jeszcze do niedawna był stosowany głównie przy projektowaniu domów np. letniskowych. Dziś prawidłowe opracowanie wewnętrznej przestrzeni użytkowej sprawia, że nawet na wąskiej działce można postawić komfortowy budynek na podstawie projektu z garażem jednostanowiskowym.
 
Wybierając projekt na nietypowej działce, warto więc kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Niestandardowe rozmiary nie wykluczają bowiem osiągnięcia tego, co wydaje się priorytetem - połączenia przestrzeni z funkcjonalnością. Piętrowy dom, w którym na parterze ulokowany jest salon, garaż i pomieszczenie gospodarcze, bez problemu da - nawet na wąskim terenie - możliwość rozlokowania w górnym poziomie trzech sypialni. A to w pełni usatysfakcjonuje większość inwestorów.
 
 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.