Jak wyliczyć koszty budowy dachu?
Spis treści:
Ukończenie konstrukcji dachu oraz wstawienie okien i drzwi pozwala uzyskać stan surowy zamknięty. To niezwykle ważny moment, który przez wielu inwestorów jest określany półmetkiem budowy. W praktyce jednak, po uzyskaniu tego etapu dalsza realizacja projektu przebiega już dużo sprawniej, ponieważ wiele prac można realizować niezależnie od pory roku. Warto także pamiętać, że koszty budowy dachu mają spory udział w kosztach budowy całego domu.
Rodzaj dachu a koszty budowy
Na koszty budowy dachy wpływa wiele czynników: rodzaj konstrukcji, powierzchnia domu, wybrane materiały budowlane i wykończeniowe, a w przypadku dachów połaciowych także kąt nachylenia. Rodzaju dachu dobiera się na podstawie kształtu oraz wymiarów bryły budynku. W przypadku domów na planie prostokąta można zastosować najtańsze w budowie dachy dwuspadowe. Jeśli jednak bryła jest bardziej skomplikowana lub wymaga dachu o większej rozpiętości, wówczas zastosowanie znajduje dach czterospadowy. W wielu modernistycznych domach spotkamy się również ze stropodachem, którego budowa wygląda zgoła inaczej, niż w przypadku dachów połaciowych.
Każdy rodzaj dachu posiada swoją specyfikę, która ma duży wpływ na łączne koszty inwestycji. Już na etapie wyboru projektu domu warto o tym pamiętać, ponieważ różnice w kosztach są spore. Przykładowo, dach czterospadowy o podobnej powierzchni, co dach dwuspadowy, może być droższy nawet o 30-40%. W naszym artykule na temat dachów możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych rodzajów konstrukcji stosowanych we współczesnym budownictwie.
Koszty budowy dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy posiada dwie równoległe połacie łączące się w szczytowym punkcie zwanym kalenicą. Domy z takim dachem posiadają trójkątne ściany szczytowe, czyli miejsca, w których ściany budynku łączą się z kalenicą. Wpływ na koszty w dużej mierze ma rodzaj krokwi, którą dobiera się na podstawie rozpiętości dachu. Zakup drewna z tartaku na krokwie to nieco tańsza opcja od zakupu gotowej więźby prefabrykowanej, ale z drugiej strony, więźba prefabrykowana jest tańsza i szybsza w montażu. Kolejne koszty to: deskowanie lub usztywnienie dachu, warstwa termoizolacyjna oraz paroizolacyjna, a także koszty pokrycia: od najtańszej papy, poprzez blachę i blachodachówkę, aż po najdroższe dachówki ceramiczne i betonowe. Na koszt budowy dachu wpływa także zakup i montaż okien dachowych, rynien, dachówek systemowych, wykończenie komina czy instalacja odgromowa.
Koszty budowy dachu czterospadowego
Tańsze dachy dwuspadowe mają pewne ograniczenia względem bryły, jaką mogą zwieńczyć. Jeśli bryła budynku jest bardziej zróżnicowana i usytuowana na większej powierzchni, wówczas konstrukcja dachu dwuspadowego może być niemożliwa do zastosowania. W takich sytuacjach można zastosować dach czterospadowy, który może mieć znacznie większą rozpiętość. Tutaj na koszty w dużej mierze wpływa kąt nachylenia oraz sposób usytuowania połaci. Dachy czterospadowe można bowiem podzielić na: czteropołaciowe z kalenicą, kopertowe bez kalenicy, a także półszczytowe, łączące specyfikę dach dwuspadowego i czterospadowego. Poza tym mamy tu te same koszty, co powyżej: rodzaj więźby, termoizolacja, paroizolacja, pokrycie, wykończenie dachu.
Koszty budowy stropodachu
Stropodach to inaczej dach płaski. Jak sama nazwa wskazuje, jest to strop na ostatnią kondygnacją budynku, pełniący jednocześnie rolę dachu. Składa się z warstwy konstrukcyjnej, czyli stropu, warstwy paroizolacyjnej, termoizolacyjnej oraz pokrycia. Do pokrycia takiego dachu stosuje się specjalne membrany, blachy, papy termozgrzewalne czy warstwy płukanego żwiru. Wbrew pozorom, budowa stropodachu nie jest tańsza w porównaniu z dachem dwuspadowym lub czterospadowym. Wszystko za sprawą konstrukcji stropu, który ukazuje się droższy, aniżeli drewniane więźby. Konieczne jest uwzględnienie kosztów wszystkich materiałów, robocizny oraz sposobu wykończenia.
Jak obliczyć koszty budowy dachu krok po kroku?
Koszty budowy dachu bardzo często są wyszczególnione w kosztorysie dostarczanym przez projektanta. Kosztorys najłatwiej jest wykonać dzieląc inwestycję na poszczególne etapy, w tym właśnie na budowę dachu. W naszym artykule na temat budowy domu w technologii murowanej możesz dowiedzieć się więcej o pracach realizowanych w każdym etapie. Obliczamy pomniejsze koszty: materiały potrzebne do konstrukcji dachu (więźby lub stropu), materiały na termoizolację i paroizolację, pokrycie dachowe, okna dachowe, rynny, elementy wykończenia dachu. Następnie obliczamy koszty robocizny. Warto do końcowego wyniku doliczyć 10% na niespodziewane wydatki.
Wybór projektu domu pod kątem specyfiki dachu
Już na etapie wyboru gotowego projektu domu należy zwrócić uwagę na rodzaj dachu, który ma duży wpływ nie tylko na koszty budowy całego domu, ale również koszty eksploatacyjne w przyszłości. Na stronie New House znajdziesz kilka tysięcy gotowych projektów domów z różnymi rodzajami dachów: dwuspadowymi, czterospadowymi, pulpitowymi czy stropodachem. Zwróć uwagę na bryłę domu i zależność w rodzaju konstrukcji dachu. Należy także pamiętać, że wybór dachu (rodzaj, wysokość, kąt nachylenia), często zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.